Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Ifča Edith | ŽENA s.r.o.
Ifča Edith | ŽENA s.r.o.
Vloženo 13. 5. 2016
Líbí se mi

Po ledových mužích se konečně vystěhujeme ven. Pranostiky ale nepodceňujme

Ifča Edith | ŽENA s.r.o.
Ifča Edith | ŽENA s.r.o.
Vloženo 13. 5. 2016
Líbí se mi
Po ledových mužích se konečně vystěhujeme ven. Pranostiky ale nepodceňujme

Po ledových mužích se konečně vystěhujeme ven. Pranostiky ale nepodceňujme

Jarní mráz nás letos potrápil už vícekrát. A úroda může být podle pranostik ohrožena až do “ledových mužů“. Pankrác, Servác a Bonifác přináší často i po téměř letních dnech výrazné ochlazení. Po nich už ale většinou bez obav vystěhujeme i naše teplomilné rostliny na terasy a balkóny. Svěží vzduch prospěje jim i nám.  

Také už se těšíte, až se částečně přestěhujete pod širé nebe? Ať už na zahrádky, na terasy či balkony, vyzdobíte si letní posezení pelargoniemi, oleandry, citroníky, fíkovníky a dalšími teplomilnými rostlinami, které vám dodají tu pravou letní atmosféru při posezení u kávy? Někdo neodolá a vystěhuje své rostliny už před „zmrzlíky“, kdo ještě váhá a na ledové muže raději dá, už se brzy dočká.

Nepodceňovat ledové muže se často vyplatí. Je však třeba vždy posoudit, v jaké výšce a na jaké straně či svahu se ten váš venkovní koutek či zahrádka ukrývá. Na jižních stranách mohou být teploty výrazně vyšší, než na severu. Možné přízemní mrazíky tedy raději nepodceňujte a pár dní vyčkejte.

Svatí Pankrác, Servác a Bonifác, ledoví bratři, přinesou chladna, jak se patří

Na pranostiku se i v dřívějších dobách vždy ohlíželi i naši vinaři a sadaři. Ne nadarmo se říkalo: Svatí Pankráci, Serváci a Bonifáci, vás se bojí všici sedláci. Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta. Pankrác, Servác, Bonifác – ledoví muži, spalují mrazem ovoce i růži. A nezapomínejme ani na Žofii: Svatá Žofie políčka často zalije.

Zkušenosti našich předků stále platí a počítá se s nimi i dnes. Ledoví muži patří mezi takzvané povětrnostní singularity - odchylky v rámci roku, kdy dochází ke změnám plynulého chodu počasí. Výrazně studené počasí však nemusí mít vždy stejný charakter. Teploty mohou místy klesnout až pod bod mrazu, na horách se může vyskytnout i občasné sněžení.

Většinou jde především o značné ochlazení, které přijde po teplejším období, kdy se tak trochu „namlsáme“ slunečných dnů a příroda nám pak ukáže své rozmary. Pokud se je ale naučíme vnímat a brát na ně ohled, nic nás zas tolik nepřekvapí. 

Po každém dešti nakonec vysvitne i slunce

Vyskytovat se mohou i studené dešťové přeháňky, na které nás upozorňuje zase svatá Žofie: Žofie vína upije. Prší-li na svatou Žofii, neurodí se víno. Svatá Žofie vaří z vody. Déšť svaté Žofie švestky ubije. A taky: Pankrác, Servác a Bonifác často květy klidí pro královnu Žofii.

Ochraňte tedy své květy, nechte své zahrádky ještě dostatečně zalít jarním deštěm a pak už se těšte i na vlídnější tvář přírody. Další z pranostik navíc praví:

Je-li květen prostuzený, bude roček vydařený.

Máj skýtá života mnohé slasti a nemocným na neduhy léky a masti.

 

 

Věříte lidovým pranostikám? 

Vystěhovaly už jste své květiny ven, nebo raději čekáte až po ledových mužích?

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 9. 7. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 17. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
Amanda
Amanda 14. 5. 2017

Uvidíme

Odpovědět
konatovka
konatovka 14. 5. 2017

Ano věřím, jsou osvědčené již od našich předků. Pelargonie v truhlících budu teprve dávat ven, současně s bylinkami.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 661
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.