Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jolana D.
Jolana D.
Vloženo 11. 5. 2017
Líbí se mi

Pampeliška - plevel nebo nedoceňovaný poklad?

Jolana D.
Jolana D.
Vloženo 11. 5. 2017
Líbí se mi
Pampeliška - plevel nebo nedoceňovaný poklad?

Pampeliška - plevel nebo nedoceňovaný poklad?

Pampeliška - správně nazývaná smetánka. Ve škole jsme se učili smetánka lékařská. Pampelišek, které rostou na našem území je několik druhů. Po pravdě v nich nedělám rozdíl.

Kdo bude pečlivě bádat, všimne si drobných rozdílů. Osobně jsem vyzkoušela všechny dostupné druhy a žiju

Pampeliška je úžasná rostlinka, měli bychom se jí klanět. Kromě semen se dá celá použít.

Z jara, když začínají rašit, jsou vhodné mladé lístečky. Jsou jemně nahořklé. Čím menší a mladší, tím míň hořké, čím větší a starší, tím silnější. Pokud jste citlivější, zkuste to s jedním lístečkem denně.
A proč?
Vaše játra vám za to poděkují.

Naše játra bývají přetížena a oslabena vlivem znečištěného životního prostředí, nevhodné stravy plné chemických přídatných látek, se kterými si naše tělo moc neví rady a hlavně díky naší mysli. To, jak jsme byli vychovávaní, čemu jsme věřili, jak jsme žili, to vše má vliv na naše játra. Kdo se často zlobí, mívá problémy se žlučníkem i s játry. "Ten mi hnul žlučí" slýchávala jsem od babičky už jako malá holka...Taky to, že na žlučník brala choladol (nebo tak nějak).

Léčivá pampeliška

Ale dnes tu nebudu vysvětlovat vznik a příčinu nemocí, dnes tu prezentuji skvělou a léčivou pampelišku.
Při akutních problémech s játry, která se může mimo jiné projevovat i pobolíváním na pravé straně podbřišku, můžete zkusit požvýkat stvol pampelišky. Jeho hořkost je silná, proto i jeho účinnost je rychlá. Čím víc hořčinů do těla dostáváme, tím snadněji si játra poradí s odstraněním nepatřičných látek.

 
Květy pampelišek jsou vhodné pro výrobu medu. V zimě ho ocení nejen děti. Natrháme alespoň 250 pampeliškových květů, omyjeme a naložíme do 2l vody. Můžeme nechat marinovat, med je pak silnější, kdo chce, vaří hned spolu s bio citronem (nebo velmi dobře omytým obyč) nakrájeným na plátky. Dejte pozor na pecky z citronu, jinak by med mohl nahořknout.
Vaříme nejméně 15 minut. Necháme stát přibližně 24hodin.
Druhý den přecedíme, vymačkáme co to jde, přisypeme hnědý třtinový cukr - já dala 0,7 kg. Můžeme přidat šťávu z 1-2 pomerančů. Opět přivedeme k varu a necháme probublávat 1,5-2 hodiny. Jde nám o redukci tak, aby výsledná tekutina byla co nejpodobnější medu.
Když jsme s jeho konzistencí spokojeni, naplníme do předem vymytých skleniček, můžeme sterilovat, popíšeme a máme vzpomínku z léta.
Med nám takhle vydrží i několik let.

A teď kořen - ten jsem osobně ještě nezkoušela, ale o jeho léčivých účincích vím už několik let. Pokud máte na zahrádce velkou úrodu pampelišek, můžete to zkusit. Kořeny pampelišek velmi dobře omyjete, nakrájíte na malé kousky, osušíte a pražíte na sucho na pánvi. Je třeba dávat pozor, aby se kousky nespálily, jinak budou hořké. Ztmavlé černé kousky raději vyhoďte, zbytek pomelte na mlýnku na kávu. Z takto připravené drti můžete připravovat "kávu".Zbylý prášek uschováme ve skle v tmavé místnosti. Je třeba dbát, aby nenavlhl.

 
Celkově pampeliška podporuje látkovou výměnu, napomáhá očiště celého těla, je pomocníkem při onemocnění jater, čistí pleť, léčí ekzémy, pomáhá zbavit žlučníkových i ledvinových kamenů, posiluje žaludek, trávení. Správně usušené listky, které by měly zůstat zelené, se přidávají do čajových výluhů.

Smetánku používali už v antických dobách, mléko z pampelišek aplikovali na fleky a skvrny na kůži.

Sama jsem si vyzkoušela účinky smetánky. Někdy se stane, že se člověk nacpe těžkým jídlem a až poté, kdy se cítí slabý a unavený si vyčítá, proč to jedl. I v takových chvílích stačí vyjít ven a najít první pampelišku, sníst stvol, pár lístků. Úleva je téměř okamžitá.

Přeji vám příjemné poznávání naší malé, leč tak významné, české bylinky.

Krásný den všem,

Jolana
www.nova-cesta.com

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

super

Odpovědět
avatar
Nataša Zabloudilová 10. 1. 2020

Je pravda, že pro pampelišky se dá najít spousta využití, nicméně já je i tak pořád považuji za plevel. Pamatuji si, že jedno léto jsme jich měli plnou zahradu. Od té doby, co ale máme na zahradě mulčovací textilii z https://www.agrotex.cz/ už naštěstí máme od pampelišek a jiného plevele pokoj.

Odpovědět
Jana7
Jana7 13. 5. 2017

pampeliškový med na něm jsem vyrostla já i moje děti

Odpovědět
lemur
lemur 12. 5. 2017

Pěkný článek. Také dělám pampeliškový med.

Odpovědět
Jolana D.
Jolana D. 12. 5. 2017

Děkuji, ať chutná.

adelaidefromprague
adelaidefromprague 11. 5. 2017

Dělala jsem pampeliškový med a teď sbírám listy pro morče a králíka

Odpovědět
Jolana D.
Jolana D. 12. 5. 2017

Taky máme morčata a pampelišky jim moc chutnají.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 201
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.