Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 13. 8. 2017
Líbí se mi

Ostružiny pro naše zdraví

evabel
evabel
Vloženo 13. 8. 2017
Líbí se mi
Ostružiny pro naše zdraví

Ostružiny pro naše zdraví

Během procházek na konci prázdnin je ten správný čas nasbírat si ostružiny, které právě touto dobou dozrávají. Souvislé porosty ostružiníků, které jsou bohatě obrostlé drobnými trny, rostou téměř u každého lesa, a to zejména v místech kde se opírá sluníčko.

Ostružiny mají totiž velmi rády sluneční paprsky, které jim dodávají kromě výborné chuti i značnou léčivou sílu. Pokud se rozhodnete pěstovat ostružiník na své zahradě, není v tom žádný problém. Ostružiny jsou na pěstování velmi nenáročné a dostatek úrody je téměř vždy zaručen. Křížením planých ostružin byla postupně vyšlechtěna celá řada odrůd, které se liší výnosností, chutí, barvou, velikostí a tvarem plodů. 

Léčivé plody i listy

Ostružiny doslova překypují vitamíny a zdraví prospěšnými látkami. Tmavě fialové až černé plody, zejména pokud se konzumují čerstvě utržené, jsou skvělým zdrojem vitamínu C. Kromě něho obsahují i silné antioxidanty, které lidské tělo zbavují volných radikálů, regenerují sliznice a pleti dodávají zdravou barvu. Ostružiny jsou navíc bohaté na obsah vitamínů skupiny B, z minerálů pak obsahují fosfor, draslík, železo, hořčík a vápník. Na ostružinách si tedy nejen pochutnáte, ale pokud jste právě koncem léta onemocněli nachlazením či chřipkou, pomohou vám od kašle, zánětu dutin či vás velmi rychle vrátí do života po překonaných nemocech.
Trápí-li vás křečové žíly, mužskou část populace problémy s erekcí či obecně chřadnutí organismu, zajděte na kraj lesa a natrhejte si ostružin plný košík. Zobání drobných plodů vás zcela jistě postaví zpět na nohy. I listy ostružiníku v sobě ukrývají velkou léčivou sílu. Připravuje se z nich čaj, který nejenže krásně voní, ale látky obsažené v listech působí hlavně protizánětlivě. Odvar z ostružin pomáhá při léčbě dásní, infekcích v krku, odvar ze sušených listů pak pomůže v boji s průjmovým onemocněním, stejně tak uklidní rozdrážděné sliznice žaludku a střev. 
 
Ostružiny v kuchyni
Není nad čerstvě utržené ostružiny, na kterých si můžete pochutnat třeba právě přímo v lese. Když si malé tmavé plody přinesete domů, můžete s nimi provést téměř cokoliv. Stejně dobře budou chutnat pocukrované, s jogurtem či smetanou nebo zalité horkým pudinkem. Velmi chutné a osvěžující jsou rozmanité ovocné koktejly, do kterých můžete přimíchat třeba právě hrst ostružin. I koncem léta vám jistě přijde k chuti zmrzlina, která nutně nemusí být z obchodu. Připravte si ovocnou dřeň a přidáním ostružin docílíte nejen zajímavé barvy, ale i chutě s pořádnou dávkou vitamínů. Z ostružin můžete dělat kompoty, džemy a sirupy nebo z nich upečte čerstvý voňavý koláč, po kterém se jistě jen „zapráší“. Jedinečnou chuť má ostružinové víno. Ostružiny se také zamrazují a dají se tak použít na různé koláče a dezerty i v zimním období. Sušené plody se přidávají do čaje a müsli.
 
Pokud máte tu možnost, je dobré zajistit si zásobu ostružin v jakékoli formě na celý rok a užívat je pravidelně. Jejich blahodárný účinek na lidský organismus by byla opravdu škoda nevyužít.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Anna Csanádiová 17. 4. 2019

Vařím marmeládu , je moc dobrá.

Odpovědět
evabel
evabel 19. 4. 2019

Musí být vynikající

Tereza N.
Tereza N. 17. 8. 2017

Jak je nejradeji uchovavate?

Odpovědět
evabel
evabel 18. 8. 2017

Nejraději zamrazuji

Ovace
Ovace 14. 8. 2017

Skvělé

Odpovědět
evabel
evabel 15. 8. 2017

Děkuji

jitkakytka
jitkakytka 14. 8. 2017

u syna na zahradě mají taky dost ostružin, vnučky-berušky je sní většinou jen tak

Odpovědět
evabel
evabel 15. 8. 2017

Chutnají výborně a jsou zdravé

Francis
Francis 14. 8. 2017

Skvělý článek, Evi. Právě se chystám je otrhat. Máme jich na chalupě spoustu

Odpovědět
evabel
evabel 15. 8. 2017

... a budou i zásoby na zimu

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
84 924
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.