Naše nohy často na celý den uzavíráme do těsných bot a ponožek. V tak vlhkém a zároveň teplém prostředí se obzvlášť rády usídlují různé kožní plísně. Jak plísně poznat a jak se plísňovému onemocnění vyhnout?
Jak vzniká kožní plíseň
Plíseň na nohou je vlastně infekce kůže. Mikroskopicky malým sporám plísní se daří nejlépe v teplém, vlhkém, uzavřeném prostředí a prostory mezi prsty nabízejí proto přímo perfektní živnou půdu. Tím, že jsou chodidla uzavřena celý den v botách a ponožkách, se vše dovrší. Ale nejen vlhká, ale i suchá a popraskaná kůže chodidel je velmi ohrožená. Už jenom malá prasklinka nabídne plísni příležitost se na vašich nohách uhnízdit.
Jak mohu kožní plísni předcházet
Je samozřejmé, že si svoje nohy denně myjete, nejlépe hydratačním a neparfémovaným mýdlem, které je svým pH přátelské k vaší kůži. Ale to v boji proti předcházení kožní plísni nestačí a je důležité dokonale vysušit prostor mezi prsty. Při závěrečném krémování však tato místa důsledně vynechejte. Kromě toho si do bot oblékejte kvalitní ponožky nebo podkolenky, které jsou vyrobeny nejlépe z prodyšných přírodních materiálů. Noste prodyšné boty, například z kůže a v bazénu nebo v sauně nechoďte naboso. Jestliže navíc použijete speciální ochranné krémy a deodoranty na nohy, máte velký podíl na eliminaci příčin vzniku plísní.
Tipy pro hebká chodidla 
Mnoho žen se po koupeli namaže krémem až po kotníky. Ale na důležitou součást svého těla zapomíná. Používejte jemný pečující balzám na chodidla, který si položte na noční stolek. Před spaním si chodidla důkladně promažte. Jednou za čas na ně naneste extra porci krému, natáhněte přes ně bavlněné ponožky a nechte působit přes noc. Výsledkem bude sametově hebká pokožka.
Chcete-li si dopřát pedikúru v domácím prostředí, začněte koupelí nohou. Příležitostně můžete použít také produkty na zásadité bázi, aby se zjemnila pokožka nohou. Přípravek s vyšším pH pomáhá proti překyselení. Nohy jsou po 5 až 15 minutách ve vlažné vodě zřetelně jemnější. A koupel nohou má ještě jeden vedlejší efekt, zbavíte se napětí a budete se cítit uvolněně. 
Hrubou chybou, se kterou se můžeme setkat, je příliš razantní domácí péče a zásahy pilníkem a rašplí. S těmito nástroji zacházejte opatrně, abyste si nezpůsobili či ještě více nezhoršili problémy s chodidly. Je zde vysoké riziko poškození kůžičky u nehtů a nehtového lůžka. Následky v podobě zánětů nehtového lůžka často vyžadují dlouhodobé léčení.
Nejrozšířenější chybou, která způsobuje problémy, jsou špatně ostříhané nehty na prstech. Nehty stříhejte rovně, přílišné zastřihnutí po stranách může způsobit zarůstání a následné záněty. Dávejte také pozor při odstraňování zrohovatělé kůže. Není vhodné kůži denně obrušovat, protože jí tak dstraňujete příliš mnoho. Tělo pak produkuje neustále novou zrohovatělou kůži, protože musí chránit chodidla. Vhodnější je odstranit ji jednou týdně pomocí jemného pilníku, pemzy nebo peelingu a omezit další vznik zrohovatělé kůže pomocí pečujícího krému. Není od věci zjistit příčinu, proč se zrohovatělá kůže tvoří. Příčina může být totiž i ve špatném stylu chůze, nadváze, špatných botách, poruchách látkové výměny a v neposlední řadě také dědičnosti.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account