avatar
Ifča Edith | ŽENA s.r.o.
vloženo 4. 12. 2015
Líbí se mi

Nezapomeňte si domů přinést barborku! Na Vánoce vás potěší bohatstvím květů

avatar
Ifča Edith | ŽENA s.r.o.
vloženo 4. 12. 2015
Líbí se mi
Nezapomeňte si domů přinést barborku! Na Vánoce vás potěší bohatstvím květů

Nezapomeňte si domů přinést barborku! Na Vánoce vás potěší bohatstvím květů

Svátek svaté Barbory je právě dnes! Nezapomeňte tedy vyrazit na procházku do přírody. Najděte si vhodný vzrostlý strom či keř a nařezejte si pár větviček domů do vázičky. Přineste si je domů, jako příslib jara, pozorujte, jak se větvičky probouzejí k životu a květy pučí. Na Vánoce budete mít vázu plnou krásných květů.

Nejvhodnější na barborky jsou třešně nebo višně se sněhobílými květy, využít je možné i slivoně, krásné budou i narůžovělé květy jabloní nebo růžové plnokvěté okrasné třešně sakury. Krásně vypadají i zlaté kvítky forzýtie, které jsou dekorativní také v kombinaci s tmavozeleným jehličím. A k tomu ještě navíc podle pověsti přinášejí do domu bohatství. Věřilo se také, že kolikátý den po uříznutí barborka vykvetla, tolikátý měsíc následujícího roku byl pro toho, kdo si větvičku přinesl domů, tím šťastným.

Barborky mají dlouhou tradici, pro větvičky ovocných stromů na svátek svaté Barbory chodily především mladé dívky. Když jim větvičky barborek rozkvetly přesně na Štědrý den, do roka a do dne mohla dívka očekávat ženicha a svatbu. Kvítek barborky, který se ukryl za šněrovačku, měl prý přilákat chlapce, na kterého si děvče myslelo.

Větvičky trhaly dívky brzy ráno, když první sluneční paprsek vykoukl za obzorem. Stromy měly být alespoň deset let staré. Což má svou logiku. Velký vzrostlý strom neutrpí, pokud mu vezmete pár větviček. Mladému stromku či keři by ořezání větví v zimě mohlo uškodit.

Pokud se do přírody dnes nedostanete a zahrádku nemáte, nevadí, větvičky barborek dnes pořídíte i na adventních trzích či v květinářství. Pokud si větvičky přinesete i později o víkendu, nejspíš vám také stihnou vykvést do Vánoc. Naše byty jsou totiž dnes mnohem teplejší, než bývaly příbytky našich předků. 

 

Počasí dnes přeje, tak se vydejte ven a nechte si rozkvést domov! 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Blackie 5. 12. 2016

no, tak letos jsem zapomněla, třeba to ještě dneska stihnu

odpovědět
avatar

Nikdy není pozdě!

avatar
Petra H. 5. 12. 2016

Já to letos zatím nestihla. Musím jeste dohnat

odpovědět
avatar
Tenderka 5. 12. 2016

nikdy som nemala vo vaze, ale uz sa tento rok na to chystam

odpovědět
avatar
Tamara 4. 12. 2016

Větvičky jsou už u nás ve vázičce. V minulých letech nám vykvetly až v novém roce. Tak uvidíme jak to dopadne .Ale bude to určitě krásné.

odpovědět
avatar
moravačka aja 4. 12. 2016

Barborku jsem si už taky donesla.A že už jsem vdaná,nevadí,říká se že když barborka vykvete nám vdaným čeká nás v příštím roce štěstí.Tak holky ať Vám bohatě kvetou.

odpovědět
avatar

Děkujeme!!! A hodně štěstí všem!!!

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
9
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
67 870
registrovaných inspirativních žen
2 887
testovaných produktů
108 807
vložených hodnocení