Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 15. 2. 2020
Líbí se mi

(Ne)Přítel čas aneb jak si prodloužit den

evabel
evabel
Vloženo 15. 2. 2020
Líbí se mi
(Ne)Přítel čas aneb jak si prodloužit den

(Ne)Přítel čas aneb jak si prodloužit den

Uvítali byste, kdyby se ke každému dni přidala hodina navíc? Není třeba, i těch stávajících čtyřiadvacet bohatě stačí. Tedy pokud víte, jak s nimi správně naložit.

S časem je to stejné jako s penězi, kolik jich máte, tolik jich spotřebujete. Vždycky ale budete mít pocit, že byste potřebovali  o něco víc. Je nutné však vystačit s tím, co je k dispozici a jde to, jen je potřeba o utrácení peněz i času přemýšlet.
 
Pokud i vás kamarádi a známí vnímají jako nespolehlivé a říkají o vás, že nikdo nestihne, co vy jste schopni naplánovat, určitě by se vám podobné hodinky hodily. Jste si však jistí, že by vám přinesly radost? Nebylo by lepší změnit chování zejména ke svému okolí? Není přece úplně v pořádku, když si smluvíte dvě schůzky na stejnou hodinu.

Opravdu si myslíte, že to klapne? Spíš už dopředu víte, že něco budete muset zrušit.
 
Získaná hodina by vám sice pomohla, jenže zatímco času byste získali víc, energie určitě ne a za nějakou dobu byste se zřejmě cítili vyčerpaní a rádi byste se vrátili ke starým pořádkům. Získat hodiny navíc je totiž stejné, jako když se je snažíte ukořistit tím, že je ukrajujete ze spánku. Vydržíte den, možná dva, ale pak vaše výkonnost klesá, jste pomalejší, děláte chyby, případně prospíte víkend. Nejde totiž o čas jako takový, tedy o časové období, které máte k dispozici, ale o energii, kterou jste v daném okamžiku schopni využít. Spíš než na to, jak získat další hodinu či dvě, je lepší zaměřit se na to, jak efektivně využít ty, které máte k dispozici. Nejsme stroje a ztratit občas pár minut je i docela příjemné. Přesto... víte, kudy vám unikají drahocenné vteřiny?
 

Zbytečné aktivity

Sledování seriálů, hodí se jen jako kulisa k vyžehlení prádla.


Chatování, zkuste si jen tak pro zajímavost stopnout čas, který jste chatování dnes věnovali.

Bezcílné bloumání po obchodech. Vydáte se pro mléko a po hodině vyjedete s košíkem naplněným zbožím. Vábením zákazníků se zabývají celé týmy marketingových specialistů. Neskákejte jim na lep!

Vytrhávání z práce – každých 11 minut vás údajně někdo připraví o koncentraci. Stejně dlouho trvá, než se znovu začnete soustředit. Pokud si nevytvoříte ochrannou clonu, budete nuceni často pracovat přesčas a o víkendech.

Nepodstatné telefonáty – jízdu ve vlaku či autobuse využijte ke čtení nebo studiu. Klábosení o tom, že zrovna jedete v tramvaji, pán sedící proti vám nevábně páchne a venku je zase zima, je ztráta času. To se raději sejděte na kus řeči u kávy.

Přátelé

Zbavte se kamarádů, kteří pořád něco potřebují. Jsou to sobci  s nedostatkem sebevědomí. Jejich nejistota spočívá v nulové empatii, prostě když vás potřebují, musíte být k dispozici. Ale je to tak i opačně? Kdy naposledy vás pozorně a bez přerušování vyslechli? Zbavit se jich je prakticky nemožné. Nedokážou se vyrovnat s přímým odmítnutím. Jedinou cestou je asertivita, setkání bude probíhat podle vašich časových možností. Výhodnější je pro vás, když je navštívíte vy, máte lepší kontrolu, kdy se zvednout k odchodu. Stanovte hranice, to je jediná možnost, jak udržet tento typ přátelství v rovnováze. Pokud ho tedy udržet vůbec chcete.

Doma

Neshromažďujte – pokud věc rok nepostrádáte, pryč s ní, nepotřebujete přeci triko, které vás při generálním úklidu skříně překvapí tím, že ho vůbec máte, choďte raději do knihovny, nemusíte vlastnit každou knížku na jedno přečtení. A pamatujte, stačí vám dvě sady ručníků na člena rodiny a dvoje povlečení na jednu postel.                                               

Jen jednu činnost – pro ženy těžký úkol, ale nestihnete toho víc, když budete dělat pět věcí najednou. Připravte si seznam úkolů pro dnešní den (stačí v hlavě), vyberte ten nejdůležitější a na ten zaměřte svou pozornost. Do další akce se pusťte, až tu rozdělanou dotáhnete do konce. Uvidíte, že časově budete v plusu.

Nedělejte vše sami – než bych mu to vysvětlil(a), mám to hotové, říká si většina lidí, ale rozdělení úkolů  šetří náš čas. Vyzkoušejte taktiku – vysvětli, ukaž, udělej – a příště dejte šanci ostatním. Častá chyba žen je, že práci po členech rodiny předělávají.

Rozvrhnout si správný denní harmonogram je velmi důležité nejen z hlediska úspory času, ale také z hlediska zdravotního. Přílišná přepracovanost totiž může vést k mnoha špatným projevům, mezi nimiž není výjimkou například častá migréna, nervozita, nespavost a mnoho a mnoho dalších nepříznivých vlivů na psychickou i fyzickou stránku člověka.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
xxkouckaxx
xxkouckaxx 21. 2. 2020

s časem nemám problém

Odpovědět
lemur
lemur 16. 2. 2020

Zorganizovat čas si také umím.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 15. 2. 2020

Řekla bych, že s organizací času nemám problém a nikdy jsem ani neměla.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 15. 2. 2020

Hezký souhrn toho, co bychom měli a nemuseli a souhlasím. Času máme tolik, kolik ho potřebujeme , televizi pouštíme až večer, když je vše hotovo a někdy ji zase za chvíli vypínáme, protože tam nic pořádného nedávají. Přátele mám již dávno protříděné... Ale to vše člověk získá většinou až ve starším věku, zkušenostmi, životem...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 707
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.