Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Cloe19
Cloe19
Vloženo 19. 12. 2019
Líbí se mi

Nápoje, které vás od zimy do jara zahřejí

Cloe19
Cloe19
Vloženo 19. 12. 2019
Líbí se mi
Nápoje, které vás od zimy do jara zahřejí

Nápoje, které vás od zimy do jara zahřejí

Mrazivá rána, vlezlá zima a potřeba vytáhnout kabáty a šály značí jediné, že na řadu přichází chladnější období roku – podzim a zima. Doba, kdy barevné listí vystřídá (snad) bílý sníh a bez teplého oblečení drkotáte zuby. Proto zde máme několik tipů na přípravu nápojů, díky kterým se dokonale zahřejete zevnitř. Nápojů, které pomůžou od neduhů, navodí vánoční atmosféru a provoní váš domov.

Zázvorový čaj s medem a citronem

Jakmile se objeví chřipka a nachlazení, nejeden z nás sáhne po zázvorovém čaji. Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek a pročistí organismus. Navíc obzvlášť v chladnějším období roku krásně zahřeje. Jak ho ale správně připravit? Je to jednoduché. Oloupejte kousek kořene zázvoru a nastrouhejte jej. Nastrouhaného zázvoru byste měli mít tak 2 – 3 čajové lžičky, podle toho, jak silný chcete výsledný nápoj mít. Dejte ho do litrové konvice, přelijte vařící vodou a nechte zhruba 15 minut louhovat. Po vylouhování zázvor vyndejte, můžete předtím klidně použít papírový filtr nebo sítko. Přidejte šťávu z půlky citronu a do lehce vychladlého čaje vmíchejte podle chuti med, který si díky nižší teplotě zachová drahocenné živiny. Pozor ale! Vyhněte se pití čaje i s kousky zázvoru, mohlo by vám to nepříjemně podráždit žaludek.

Horká medovina

Ne nadarmo se říká, že ty nejlepší recepty, jsou často ty nejjednodušší. Přesně toto tvrzení platí o horké medovině, která dokáže dokonale zahřát tělo i duši. Tajemství tohoto nápoje tkví v dobře zvolené medovině a správné teplotě při přípravě. Na tu nejchutnější si připravte Zlatou Křivoklátskou medovinu, menší kastrůlek, 2 plátky citronu a pusťte se do toho.  Zahřejte na plotně medovinu na 55°C. „Právě správná teplota je u horké medoviny zcela zásadní, jakmile totiž stoupne teplota nad 60 °C, medovina vám zpění a výrazně se sníží její dokonalá chuť,“ vysvětluje Ing. Vendula Holibková z firmy ČESKÁ VČELA. Pakliže nemáte po ruce teploměr, pokuste se teplotu odhadnout. Jakmile uvidíte, že se začíná výrazněji zahřívat, vypněte ji a přelijte do připravených hrníčků případně sklenic bez stopky.  Horká Zlatá Křivoklátská medovina chutná dokonale sama o sobě, díky čisté medové chuti s příchutí vanilky, chcete-li si však svůj výsledný nápoj přeci jen nějak dochutit, použijte plátek citronu.

Tradiční svařák

Zhruba na konci listopadu, s blížícím se adventem, začínají vánoční trhy, a k těm neodmyslitelně patří také tradiční svařené víno. Navštívit takové trhy, poslechnout si koledy, dát si teplý trdelník, zahřát se u svařáku a nasát vánoční atmosféru rozhodně alespoň jednou ročně musíte. Pakliže vás ale přepadne chuť na tento voňavý nápoj doma, připravte si červené víno, skořici a cukr a nechte svůj domov provonět. Víno společně s cukrem, celou skořicí, hřebíčkem, badyánem, muškátovým květem a kůrou z citronu zahřejte. Stejně jako u horké medoviny je důležitá teplota. Víno se totiž nesmí vařit. Jakmile se na dně hrnce začnou objevovat bublinky, sundejte ho, ochutnejte a případně jej doslaďte. Nechte chviličku odstát a podávejte.

Slavnostní punč

Nic nenavodí vánoční pohodu lépe než hrnek dobrého punče. Pije se po celém světě, přesto však pokaždé jinak za studena i za tepla. Ten náš domácí vánoční punč se však vždy podává teplý a jeho základ tvoří rum a sladké červené víno. K tomu si připravte ještě kvalitní černý čaj, citrón, pomeranč, celou skořici, hřebíček, cukr a ovoce podle chuti, třeba jablíčka. Začněte tím, že do kastrůlku nalijete víno společně s čajem a pomalu ohřejete, nikdy však nevařte! Přidejte na plátky nakrájený citrón s pomerančem, skořici a hřebíček. Pokud jste použili sušší víno, podle chuti přislaďte. Na závěr můžete krátce v punči povařit jablíčka, případně je jen připravit do sklenic a hotovým nápojem přelít. Aby vám ve sklenicích neplavalo koření, při podávání použijte sítko. Chcete-li punč ozvláštnit, přidejte rozinky předem namočené v rumu.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 26. 3. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 20. 12. 2019

Odpovědět
Tamara
Tamara 19. 12. 2019

Nedám dopustit na dobrý čaj a dobré kafe. Celoročně

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 19. 12. 2019

jednou za rok si dávám svařák

Odpovědět
Svata
Svata 19. 12. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 838
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.