Jak je známo, vegetariáni nejedí maso, případně žádné potraviny živočišného původu, které jsou v naší běžné stravě hlavním zdrojem bílkovin, nenahraditelné stavební látky našeho těla, kterou si navíc nedokážeme uložit do zásoby. Jedním z bohatých zdrojů bílkovin pro vegetariány jsou tzv. alternativní náhražky masa.
Z hlediska výživy dělíme bílkoviny na plnohodnotné a neplnohodnotné. U neplnohodnotných chybí, či jsou v malém množství některé esenciální aminokyseliny, které označujeme jako aminokyseliny limitující. Bílkoviny z rostlinných zdrojů se řadí do neplnohodnotných, proto se doporučuje je kombinovat, například cereálie (málo lysinu) s ořechy (hodně lysinu), aby se limitující aminokyseliny jednotlivých potravin doplnily.
Bohatým zdrojem bílkovin (proteinů) ve stravě jsou hlavně potraviny živočišného původu jako vejce, ryby, drůbež, maso, mléko a výrobky z nich. Ty ale v případě vegetariánské stravy omezeně či úplně nepřichází v úvahu, a proto se zaměřují na rostlinné bílkovinné zdroje, kterými jsou zejména luštěniny (hrách, fazole, čočka) a olejniny (sója, arašídy, mák, ořechy). O něco menší množství bílkovin nalezneme také v obilovinách a cereálních výrobcích.
A právě výše zmíněné suroviny (celé nebo jen jejich bílkoviny) jsou zdrojem pro výrobu alternativních náhražek mas jako je robi maso, seitan, klaso, tofu, tempeh, natto a Šmakoun, který se od ostatních vyjmenovaných liší tím, že jako jediný je vyrobený z živočišného zdroje.
Podívejte se na článek: Když je dítě vegetarián
 
Vaječné bílky trochu jinak
Tento zdroj bílkovin konzumují jen vegetariáni, kteří ve svém jídelníčku ponechali mléko a vejce, nebo pouze vejce, tedy laktoovovegetariáni či ovovegtariáni. Jedná se o potravinu vyrobenou tepelnou úpravou čistého vaječného bílku s téměř nulovým obsahem tuku, cukru, cholesterolu a lepku. Má tedy nízkou energetickou hodnotu (288 kJ/100 gramů) a při jeho výrobě nejsou použity umělé konzervační látky či stabilizátory.

V prodejní síti jej nalezneme nejen v obchodech zdravé výživy, ale díky své oblíbenosti se dostaly i do velkých obchodních řetězců, kde jej hledejme v chladicích boxech.
Vzhledem šmakoun připomíná vyšší plátek masa s měkkou pružnou konzistencí. Chuť i barva je určena dle jeho příchutě. Přírodní forma je neochucená, proto výrobek zůstává bílý s nevýraznou, ale příjemnou chutí. Uzený typ je nahnědlý s příslušným aromatem.
Šmakoun je vhodnou bílkovinnou potravinou nejen pro laktoovovegetariány a ovovegetariány, ale také pro sportovce, osoby s rizikem kardiovaskulárních onemocnění, obézní či držící redukční dietu, diabetiky a celiaky (osoby trpící nesnášenlivostí lepku).
Během posledních let se výrobek vyvíjel a původní nabízený sortiment (plátky přírodní či uzené) se rozšířil nejen o různé příchutě, ale i druhy výrobků. Jako spotřebitelé tak máme nyní možnost zakoupit například i tzv. štíhlé nudle, které slouží jako náhrada klasických těstovin.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account