Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 27. 7. 2021
Líbí se mi

Med je zdrojem zdraví, krásy i užitečnou součástí sportovní výživy

evabel
evabel
Vloženo 27. 7. 2021
Líbí se mi
Med je zdrojem zdraví, krásy i užitečnou součástí sportovní výživy

Med je zdrojem zdraví, krásy i užitečnou součástí sportovní výživy

Čaj s medem a citrónem, jako účinnou pomoc při nachlazení, známe určitě všichni. Víte ale, že med je mimo jiné i velice užitečnou součástí sportovní výživy?

Základem medu je směs tří sacharidů, a to glukózy, fruktózy a sacharózy. Právě díky nim funguje ve sportovní výživě lépe než sacharóza nebo glukóza dodávaná tělu samostatně. Fruktóza se totiž v těle metabolizuje odlišnou cestou než glukóza, a protože oba procesy mohou běžet současně, doplní kombinace obou cukrů tělu energii mnohem rychleji než konzumace pouze jednoho z nich. Výhodou je i obsah vitamínů a minerálů a důležitý je také fakt, že med na rozdíl od bílého cukru, zdaleka tolik nepřekyseluje organismus.

Babské medové elixíry zdraví:

Med a drcený česnek - má silný protivirový a antibiotický efekt, působí preventivně a posiluje imunitu při chřipce a nachlazení

Med a zázvor - ve formě čaje se užívá při virózách (léčí a silně zahřívá)

Med a mléko - v teplé formě se užívá při nespavosti

Med, mléko a rum - tzv. medvědí mléko se užívá při nachlazení

Med a jablečný ocet (s vodou) - podporuje metabolismus, hubnutí a zdraví srdce.

Zapomenout ovšem nesmíme ani na unikátní účinky medu na lidské zdraví. Med totiž není jen obyčejné sladidlo, jde o extrakt z květů s obsahem řady důležitých látek. Najdeme v něm celou škálu vitamínů (A, C, B1, B2, B6, B 12, D, E), minerálů (vápník, draslík, hořčík, fosfor, křemík, železo), bílkoviny, pyl a éterické oleje. Za zmínku z hlediska sportovní výživy určitě stojí významné množství železa ve výborně vstřebatelné formě.

Med má také prokazatelný antibiotický efekt, ničí poměrně velkou skupinu mikroorganismů, a jeho pravidelná konzumace je skvělou prevencí viróz, angín, chorob dýchacích cest, ale i srdečně cévních onemocnění. Navíc posiluje nervovou soustavu, pomáhá mírnit nespavost, podporuje rekonvalescenci, trávení a detoxikaci organizmu a má rovněž pozitivní vliv na kůži. Nanesení tenké vrstvy na pokožku urychluje hojení popálenin, omrzlin a drobných poranění.

Při užívání medu je vhodné mít na paměti jednu důležitou věc. Teplota nad 45° C ničí některé jeho účinné látky, takže tradiční užití medu k oslazení horkého čaje není úplně nejlepší volbou. Přidávejte jej raději do čaje již částečně vychladlého. Zrovna tak se vyvarujte oblíbeného postupu na odstranění cukernatosti v podobě zahřívání medu ve vodní lázni. Cukernatost ostatně účinky medu nesnižuje. Pokud vám chuťově či vzhledově vadí, kupujte si raději med medovicový (lesní), který cukernatí méně než květový. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 28. 7. 2021

na med nedám dopustit

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 28. 7. 2021

prima, díky

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 460
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.