Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 11. 3. 2019
Líbí se mi

Máte rádi pizzu? A tohle o ní víte?

evabel
evabel
Vloženo 11. 3. 2019
Líbí se mi
Máte rádi pizzu? A tohle o ní víte?

Máte rádi pizzu? A tohle o ní víte?

Pizza - jednoduché slůvko, pod kterým si každý z nás představí velký voňavý kruhový plát světlého chlebového těsta s plátky rajčat, sýra, šunky, ale třeba i s jinými pochutinami jako jsou olivy, artyčoky, sardinky, žampiony, cibule a další. Pochází z Itálie a postupem času se stala oblíbeným a vyhledávaným jídlem po celém světě. 

Kdo by chtěl pátrat po jejím vzniku, musí nahlédnout do dávné historie. Už před několika tisíciletími začali staří Egypťané rozemílat obilí a po jeho zpracování s vodou připravovali ploché koláče z jednoduchého těsta. Později je začali obkládat různými doplňky. Mnohé jejich zvyky převzali staří Římané.

Z historie výroby

Po celá tisíciletí probíhala příprava tohoto pečiva bez velkých změn. Ke zlepšení jeho chutnosti došlo rozšířením výroby sýrů a také po řadě mořeplaveckých výprav Kryštofa Kolumba, kdy se do Evropy rozšířilo pěstování rajčat. Rajčata a rajčatové protlaky se totiž časem staly téměř nezbytným a dnes už neodmyslitelným doplňkem pizzy. Původní výraz "picea", ze kterého je odvozeno současné pojmenování pizza, pochází z jižní Itálie, konkrétně z okolí Neapole. Označovaly se jím pečené placky z kynutého těsta, na které se kladly další ingredience. Na konci 17. století začaly vznikat první speciální restaurace - pizzerie, které nabízely pizzu v různých úpravách.
V 18. století se začalo s přidáváním rajčat,  a tím vlastně vznikla pizza v  podobě, jak ji známe dnes. 
 
Vývoj přípravy pizzy 

Příprava pizzy procházela zajímavým vývojem. Nejprve byla pizza jen tenkým plochým koláčem z kynutého těsta obloženým rozsekaným česnekem. Ten se zakapal olejem a zapekl v malé peci nebo troubě. Až později se začal koláč obkládat rajčaty a rajčatovým protlakem a doplňovat drobnými rybami a sýrem. Tradičně se používal měkký sýr mozarella, který se vyráběl z buvolího a kravského mléka v okolí Neapole. Pizza se připravovala v různých variantách, ale většinou se společným názvem neapolská pizza.

Premiéra pizzy v roce 1899

Slavnostní premiéru měla pizza v roce 1899, kdy ji známý pekař z jedné neapolské pizzerie připravil pro slavnost na letním královském sídle Capodimonte pro mladou královnu Margaretu Savojskou. Samotná pizza byla upravena v barvách italské národní trikolóry, byla obložena červenými rajčaty a smetanově bílým sýrem mozzarella a doplněna svěže zelenými lístky bazalky. Královna a její hosté byli nadšeni lahodnou chutí i barvami pizzy. Na počest královny byla takto upravená pizza později pojmenována pizza Margarita.

O rozšíření pizzy v Americe se postarali italští přistěhovalci. Pizzu Margarita (v originále Margherita), pekli s mozarellou a oreganem. Postupem času ji začali připravovat nikoli v peci, ale na pánvi, a její forma se do roku 1945 přizpůsobila americkému fast food stylu. První oficiální americká pizza měla název Chicago-Style a pochází z roku 1943. V roce 1948 se začalo prodávat první předpřipravené pizza-těsto. V 50. až 60. letech se v Americe stala pizza standardním fast food jídlem vedle hot dogu a jablečného koláče. V roce 1957 přinesli bratři Celentanovci na trh první zmrazenou pizzu a tím napomohli rozšíření mražených polotovarů této oblíbené pochoutky v obchodech. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Tvořilka97
Tvořilka97 10. 3. 2019

Skvělý článek, je dobré dozvědět se o pizze víc

Odpovědět
evabel
evabel 11. 3. 2019

Děkuji

hudlenka
hudlenka 10. 3. 2019

pizzu nevyhledávám, za posledních 10 let jsem ji měla asi 2x

Odpovědět
many
many 11. 5. 2017

Odpovědět
evabel
evabel 11. 5. 2017

Glady
Glady 9. 5. 2017

Odpovědět
evabel
evabel 9. 5. 2017

gustawka
gustawka 8. 5. 2017

zajímavé

Odpovědět
evabel
evabel 8. 5. 2017

Děkuji

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
84 505
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.