Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 8. 7. 2020
Líbí se mi

Máte rádi burské oříšky, arašídy či prostě řečeno buráky? Pak dáváte tělu spoustu prospěšných látek!

evabel
evabel
Vloženo 8. 7. 2020
Líbí se mi
Máte rádi burské oříšky, arašídy či prostě řečeno buráky? Pak dáváte tělu spoustu prospěšných látek!

Máte rádi burské oříšky, arašídy či prostě řečeno buráky? Pak dáváte tělu spoustu prospěšných látek!

Arašídy jsou vynikajícím lékem na nervovou soustavu, podporují krvetvorbu, působí při nemocech srdce, krevního oběhu a látkové výměny. Upravují stav některých kožních onemocnění a zabraňují kazivosti zubů. Většinu těchto vlastností má i arašídový olej.

Odkud arašídy pocházejí

Původní domovinou burských oříšků je Brazílie, kde byly již před 2000 lety šlechtěny. Dnes zdomácněly ve všech tropických a subtropických regionech na celém světě. Burské oříšky rostou v zemi, po výkvětu se stébla stáčejí k zemi, do níž se zavrtají a plodí zapouzdřené plody 5-8 cm pod zemí. Arašídy jsou typické svou světle hnědou, vrásčitou a měkkou skořápkou ve tvaru přesýpacích hodin. Semena v ní obsažená známe jako arašídy, buráky nebo burské oříšky. Obsahují spoustu minerálních látek, bílkovin a vitamínů řady B, E, ale také velké množství kalorií a tuků. Mnoho lidí dráždí alergeny v nich obsažené, alergie na arašídy tedy nejsou výjimkou.

Rady při nákupu arašídů

Buráky koupíme volně, nevyloupané i se skořápkou nebo balené v sáčcích v každém obchodě s potravinami či ve světě oříšků a v prodejnách se sušenými plody.

K dostání jsou pražené, solené, v čokoládě, karamelu, jogurtu, pikantních těstíčkách, ve wasabi směsi apod.

Kromě celých ořechů se můžeme setkat s ořechy sekanými, arašídovou pomazánkou, arašídovým olejem či arašídovým máslem. Často je najdeme také v sypaných směsích müsli či v müsli tyčinkách.

Skladování arašídů

Uchováváme v uzavřeném pytlíku či nádobě, a to v chladu a temnu po několik měsíců. Kontrolujeme, zda nejsou žluklé, tedy jestli nemají hořkou nebo nepříjemnou chuť a zašlou barvu.

Alergie na arašídy

V burských oříšcích můžeme nalézt přinejmenším sedm alergenů, z čehož nejvýznamnější jsou vicilin a konglutinin, které zároveň představují 20 % a 10 % proteinů arašídů. Když mluvíme o alergii na burské oříšky, je občas problém ji zařadit do správné kategorie. Většinou je brána jako alergie na ořechy, ale můžeme ji považovat také za alergii na olejniny. A protože je podzemnice olejná řazena jako rostlina mezi luštěniny, můžeme její nesnášenlivost řadit také mezi alergie na luštěniny. Projevy alergie jsou stejné jako u kterékoliv jiné. Od kožních reakcí až po život ohrožující stavy vyvolané anafylaktickým šokem. Alergie na arašídy se obvykle objevuje již v dětství a málokdy v dospělosti odezní. V současné době se odhaduje, že tímto typem alergie trpí 0, 5 - 1, 1 % dospělé populace v USA a Evropě.

Své místo si našly arašídy i v kosmetice, kde se využívá jejich olej. Ten zásobuje pleť vitamíny a nenasycenými mastnými kyselinami. Arašídový olej se přidává i do léčivé měsíčkové masti.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jasper
Jasper 17. 7. 2020

Buráky doslova miluju

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 11. 7. 2020

ořechy miluji

Odpovědět
lemur
lemur 10. 7. 2020

Máme rádi všechny ořechy.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 9. 7. 2020

moc oříškům nedáme, ale vlašské do pečení mám ráda a madle, na pečení

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 9. 7. 2020

já bych měla ráda, ale naskakují mi pupínky a otéká jazyk, tak se oříškům raději vyhýbám

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 477
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.