Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 12. 4. 2019
Líbí se mi

Máte rádi burské oříšky, arašídy či prostě řečeno buráky? Pak dáváte tělu spoustu prospěšných látek!

evabel
evabel
Vloženo 12. 4. 2019
Líbí se mi
Máte rádi burské oříšky, arašídy či prostě řečeno buráky? Pak dáváte tělu spoustu prospěšných látek!

Máte rádi burské oříšky, arašídy či prostě řečeno buráky? Pak dáváte tělu spoustu prospěšných látek!

Arašídy jsou vynikajícím lékem na nervovou soustavu, podporují krvetvorbu, působí při nemocech srdce, krevního oběhu a látkové výměny. Upravují stav některých kožních onemocnění a zabraňují kazivosti zubů. Většinu těchto vlastností má i arašídový olej.

Odkud arašídy pocházejí

Původní domovinou burských oříšků je Brazílie, kde byly již před 2000 lety šlechtěny. Dnes zdomácněly ve všech tropických a subtropických regionech na celém světě. Burské oříšky rostou v zemi, po výkvětu se stébla stáčejí k zemi, do níž se zavrtají a plodí zapouzdřené plody 5-8 cm pod zemí. Arašídy jsou typické svou světle hnědou, vrásčitou a měkkou skořápkou ve tvaru přesýpacích hodin. Semena v ní obsažená známe jako arašídy, buráky nebo burské oříšky. Obsahují spoustu minerálních látek, bílkovin a vitamínů řady B, E, ale také velké množství kalorií a tuků. Mnoho lidí dráždí alergeny v nich obsažené, alergie na arašídy tedy nejsou výjimkou.

Rady při nákupu arašídů

Buráky koupíme volně, nevyloupané i se skořápkou nebo balené v sáčcích v každém obchodě s potravinami či ve světě oříšků a v prodejnách se sušenými plody.

K dostání jsou pražené, solené, v čokoládě, karamelu, jogurtu, pikantních těstíčkách, ve wasabi směsi apod.

Kromě celých ořechů se můžeme setkat s ořechy sekanými, arašídovou pomazánkou, arašídovým olejem či arašídovým máslem. Často je najdeme také v sypaných směsích müsli či v müsli tyčinkách.

Skladování arašídů

Uchováváme v uzavřeném pytlíku či nádobě, a to v chladu a temnu po několik měsíců. Kontrolujeme, zda nejsou žluklé, tedy jestli nemají hořkou nebo nepříjemnou chuť a zašlou barvu.

Alergie na arašídy

V burských oříšcích můžeme nalézt přinejmenším sedm alergenů, z čehož nejvýznamnější jsou vicilin a konglutinin, které zároveň představují 20 % a 10 % proteinů arašídů. Když mluvíme o alergii na burské oříšky, je občas problém ji zařadit do správné kategorie. Většinou je brána jako alergie na ořechy, ale můžeme ji považovat také za alergii na olejniny. A protože je podzemnice olejná řazena jako rostlina mezi luštěniny, můžeme její nesnášenlivost řadit také mezi alergie na luštěniny. Projevy alergie jsou stejné jako u kterékoliv jiné. Od kožních reakcí až po život ohrožující stavy vyvolané anafylaktickým šokem. Alergie na arašídy se obvykle objevuje již v dětství a málokdy v dospělosti odezní. V současné době se odhaduje, že tímto typem alergie trpí 0, 5 - 1, 1 % dospělé populace v USA a Evropě.

Své místo si našly arašídy i v kosmetice, kde se využívá jejich olej. Ten zásobuje pleť vitamíny a nenasycenými mastnými kyselinami. Arašídový olej se přidává i do léčivé měsíčkové masti.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 13. 4. 2019

je to pochoutka

Odpovědět
Ovace
Ovace 13. 4. 2019

buráky mám velice rád

Odpovědět
gustawka
gustawka 13. 4. 2019

mám ráda všechny ořechy

Odpovědět
lemur
lemur 10. 4. 2019

Máme rádi arašídy a všechny oříšky.

Odpovědět
evabel
evabel 10. 4. 2019

Prima

hudlenka
hudlenka 9. 4. 2019

já se bojím, mívám po nich záchvaty kašle....

Odpovědět
evabel
evabel 10. 4. 2019

Pro někoho mohou být alergické

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
85 552
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.