Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 14. 6. 2017
Líbí se mi

Máte rádi borůvky? Neváhejte, elixír zdraví z našich lesů právě dozrává!

evabel
evabel
Vloženo 14. 6. 2017
Líbí se mi
Máte rádi borůvky? Neváhejte, elixír zdraví z našich lesů právě dozrává!

Máte rádi borůvky? Neváhejte, elixír zdraví z našich lesů právě dozrává!

Blahodárná a léčivá síla borůvek

Borůvky jsou významnou léčivou potravinou již po staletí. Známé jsou hlavně svou bohatostí na vitamín C, který posiluje náš imunitní systém a působí jako prevence a lék nemocí z nachlazení, infekčních a jiných onemocnění. Borůvky jsou také jedním z nejlepších přírodních zdrojů železa a antioxidantů, které působí v našem těle jako ochranný štít před volnými radikály, viry a bakteriemi. Borůvky jsou tedy skvělou prevencí mnoha nemocí, lékem a silným podpůrným prostředkem při rekonvalescenci, chrání naše sliznice a stimulují jejich regeneraci.

Výsledek obrázku pro borůvky

Sušené, mražené i jinak konzervované borůvky jsou tím pravým lékem při všech respiračních onemocněních, pomáhají léčit chřipku, angínu, bronchitidu, rýmu a jiná infekční a zánětlivá onemocnění sliznic. Dalším úžasným působením je schopnost zlepšovat a udržovat náš zrak, což prokázaly i odborné vědecké výzkumy. Jejich častá konzumace je účinnou prevencí šerosleposti.

Borůvky se už po mnoho generací používají také jako léčebný prostředek při střevních potížích a kolikách, při průjmu a otravách jídlem, blahodárný účinek mají i na ledviny a močové cesty. Působí mírně močopudně, zbavují tělo škodlivin a zlepšují funkci lymfatického systému. Ozdravný účinek mají též na prostatu, hovoří se o nich dokonce jako o přírodní prevenci rakoviny prostaty, ale i v souvislosti s prevencí mnohých jiných typů rakoviny. Odborné výzkumy také doložily příznivý vliv borůvek na zdraví diabetiků, a to hned v několika ohledech.

Obsažené látky snižují hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Lidé trpící cukrovkou mají často problémy se zrakem, hlavně v pokročilém věku, i zde jim mohou borůvky posloužit jako přírodní lék pro udržení dobrého vidění. Protizánětlivé účinky a vysoký obsah antioxidantů pomáhají chránit sliznice, častou oblast zdravotních potíží, spojených s diabetes. Kombinace obsažených látek též posiluje cévní systém a zlepšuje krevní oběh a prokrvení končetin, další častou zdravotní potíž lidí trpících cukrovkou. U diabetiků je samozřejmě nejvhodnější konzumace borůvek bez přidání cukru, nebo s použitím vhodného alternativního sladidla.

I list borůvky je účinným lékem

Listy brusnice borůvky mají velice podobné účinky jako plody. Sklízíme je počátkem léta a sušíme pro pozdější užití. Čaj z těchto listů je vhodný jak při střevních a žaludečních potížích, tak i za účelem mírného snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Má také příznivý vliv na ledviny a močové cesty, které čistí a dezinfikuje a pomáhá s odvodňováním při přílišném zadržování vody v organismu. Při vnějším aplikaci zmírňuje projevy lupénky a kožních nemocí.

Jak borůvky správně skladovat a zpracovávat

Borůvky jsou ovocem určeným k rychlé konzumaci. Po natrhání je uchováváme v lednici nanejvýš dva dny, při delším skladování měknou a jsou náchylné k plesnivění. Před vlastní konzumací nebo úpravou je vždy důkladně propláchneme vodou. Borůvky lze zpracovávat na mnoho způsobů. Čerstvé je můžeme konzumovat buď samotné, nebo rozmačkané s cukrem a smetanou. Jsou velmi oblíbenou náplní do kynutých knedlíků a palačinek, moučníkům a koláčům z nich lze jen těžko odolat. Hodí se také k přípravě ovocných koktejlů, salátů, nebo na osvěžující zmrzlinový pohár. Vynikající jsou i borůvkové marmelády a džemy, kompoty, sirupy či ovocné víno, hodí se ke zmražení a dají se sušit. A jedna důležitá zajímavost nakonec. Borůvky prodlužují život. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Amanda
Amanda 23. 9. 2017

Ta barva!

Odpovědět
evabel
evabel 24. 9. 2017

Super, že

lemur
lemur 17. 6. 2017

Také máme rádi borůvky.

Odpovědět
Skipinka
Skipinka 15. 6. 2017

Procházka v lese a k tomu tahle dobrota

Odpovědět
evabel
evabel 16. 6. 2017

To je nádhera

sipeji
sipeji 15. 6. 2017

borůvky miluji

Odpovědět
evabel
evabel 15. 6. 2017

Borůvkový koláč se žmolenkou, borůvkové knedlíky, borůvkový koktejl, všechno super

Jana101
Jana101 14. 6. 2017

Odpovědět
evabel
evabel 14. 6. 2017

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
84 540
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.