Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 28. 1. 2021
Líbí se mi

Mandarinky nám dávají zdravé a voňavé osvěžení. Dopřejte si je!

evabel
evabel
Vloženo 28. 1. 2021
Líbí se mi
Mandarinky nám dávají  zdravé a voňavé osvěžení. Dopřejte si je!

Mandarinky nám dávají zdravé a voňavé osvěžení. Dopřejte si je!

Všechny druhy mandarinek (klementinky, sacumy) patří do skupiny jasně oranžových citrusových plodů s tenkou kůrou, která se dobře olupuje. Jejich konzumace je proto velmi snadná, mají příjemnou chuť, jemnou dužinu a patří k nejvyhledávanějším druhům ovoce na světě. Původním domovem těchto citrusů je jihovýchodní Asie. Do Evropy je v 19. století přivezli Angličané a vzápětí se začaly pěstovat v oblasti slunného Středomoří. Dnes se mandarinky pěstují také ve Francii, v  Turecku či na Floridě.

Proč jméno mandarinka

Původ slova mandarinka není tak úplně jasný. Jednou z verzí je, že ve starověku byla konzumace těchto citrusů vyhrazena pouze nejvýše postaveným osobám – mandarínům a odtud tedy její jméno. Jiné historické prameny zase uvádějí, že mandarinky byly poprvé vypěstovány na ostrově Mauritius, který byl domorodci nazýván Mandara a název mandarinka pochází odtud.

Léčivé účinky

Mandarinky jsou velkou zásobárnou vitamínu C, obsahují také dostatek draslíku, hořčíku, fosforu, vitamínů B1, B2 a B3. Dužina i blanky oddělující jednotlivé dílky plodu, skrývají v sobě poměrně vysoký obsah pektinu. Jedná se o rozpustnou vlákninu, která blahodárně působí na naši trávicí soustavu a pomáhá ji čistit. Významnou část plodu mandarinky tvoří voda, takže kromě osvěžení přispívá tento druh ovoce k celkové hydrataci organizmu. Jsou účinné v boji s infekcemi, posilují organismus, doplňují ztrátu minerálů a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Mandarinky, stejně jako ostatní citrusové plody, jsou výjimečné pro svůj obsah vyvážené kombinace protirakovinných látek, jako jsou flavonoidy, limonoidy, pektin a vitamín C. Protože se dobře konzumují a jsou lehce stravitelné, doporučují se zejména dětem a starším lidem.

Související obrázek

Mandarinková kúra

Jíst mandarinky a cítit jejich vůni je skutečný požitek. Abychom zcela využili jejich terapeutickou hodnotu, měli bychom jich denně sníst 6 až 8 kusů. Oblíbená je tzv. mandarinková kúra, kdy se denně konzumuje 1,5 až 2 kg mandarinek jako jediné potravy, a to jednou nebo dvakrát týdně po dobu jednoho měsíce. Tato kúra se obvykle provádí na podzim či v zimě a přináší výborné výsledky při hypertenzi a arterioskleróze.

Blahodárné aroma

Při loupání mandarinek nás upoutá příjemná vůně, která má léčivé účinky a využívá se často v aromaterapii. Éterický olej z mandarinky se získává z kůry čerstvých plodů lisováním za studena. Můžete si ho nakapat do aromalampy nebo si přidat pár kapek do koupele či masážní emulze. V čem spočívá voňavé mandarinkové kouzlo? Především uklidňuje mysl, zlepšuje náladu, má regenerační účinky a pomáhá i při problémech s usínáním nebo při migrénách.

Mandarinky byly dříve spjaty hlavně s Vánocemi, ale dnes už si je můžeme kupovat po celý rok. A chcete-li si opravdu pochutnat na nejsladších a nejšťavnatějších mandarinkách, vybírejte ty, které jsou vzhledem ke své velikosti těžké.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
kosanka
kosanka 30. 1. 2021

Mandarinky mne kolikrát zklamou, jsou kyselé

Odpovědět
sipeji
sipeji 29. 1. 2021

Mandarinky jsem měla vždy ráda a dcera to zdědila po mě - jedna, druhá nejí žádné citrusy.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 28. 1. 2021

mandarinky mám ráda, pokud jdou dobře loupat a jsou bez jadérek

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
94 821
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.