Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 20. 4. 2019
Líbí se mi

Mandarinky nám dávají zdravé a voňavé osvěžení. Dopřejte si je!

evabel
evabel
Vloženo 20. 4. 2019
Líbí se mi
Mandarinky nám dávají  zdravé a voňavé osvěžení. Dopřejte si je!

Mandarinky nám dávají zdravé a voňavé osvěžení. Dopřejte si je!

Všechny druhy mandarinek (klementinky, sacumy) patří do skupiny jasně oranžových citrusových plodů s tenkou kůrou, která se dobře olupuje. Jejich konzumace je proto velmi snadná, mají příjemnou chuť, jemnou dužinu a patří k nejvyhledávanějším druhům ovoce na světě. Původním domovem těchto citrusů je jihovýchodní Asie. Do Evropy je v 19. století přivezli Angličané a vzápětí se začaly pěstovat v oblasti slunného Středomoří. Dnes se mandarinky pěstují také ve Francii, v  Turecku či na Floridě.

Proč jméno mandarinka

Původ slova mandarinka není tak úplně jasný. Jednou z verzí je, že ve starověku byla konzumace těchto citrusů vyhrazena pouze nejvýše postaveným osobám – mandarínům a odtud tedy její jméno. Jiné historické prameny zase uvádějí, že mandarinky byly poprvé vypěstovány na ostrově Mauritius, který byl domorodci nazýván Mandara a název mandarinka pochází odtud.

Léčivé účinky

Mandarinky jsou velkou zásobárnou vitamínu C, obsahují také dostatek draslíku, hořčíku, fosforu, vitamínů B1, B2 a B3. Dužina i blanky oddělující jednotlivé dílky plodu, skrývají v sobě poměrně vysoký obsah pektinu. Jedná se o rozpustnou vlákninu, která blahodárně působí na naši trávicí soustavu a pomáhá ji čistit. Významnou část plodu mandarinky tvoří voda, takže kromě osvěžení přispívá tento druh ovoce k celkové hydrataci organizmu. Jsou účinné v boji s infekcemi, posilují organismus, doplňují ztrátu minerálů a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Mandarinky, stejně jako ostatní citrusové plody, jsou výjimečné pro svůj obsah vyvážené kombinace protirakovinných látek, jako jsou flavonoidy, limonoidy, pektin a vitamín C. Protože se dobře konzumují a jsou lehce stravitelné, doporučují se zejména dětem a starším lidem.

Související obrázek

Mandarinková kúra

Jíst mandarinky a cítit jejich vůni je skutečný požitek. Abychom zcela využili jejich terapeutickou hodnotu, měli bychom jich denně sníst 6 až 8 kusů. Oblíbená je tzv. mandarinková kúra, kdy se denně konzumuje 1,5 až 2 kg mandarinek jako jediné potravy, a to jednou nebo dvakrát týdně po dobu jednoho měsíce. Tato kúra se obvykle provádí na podzim či v zimě a přináší výborné výsledky při hypertenzi a arterioskleróze.

Blahodárné aroma

Při loupání mandarinek nás upoutá příjemná vůně, která má léčivé účinky a využívá se často v aromaterapii. Éterický olej z mandarinky se získává z kůry čerstvých plodů lisováním za studena. Můžete si ho nakapat do aromalampy nebo si přidat pár kapek do koupele či masážní emulze. V čem spočívá voňavé mandarinkové kouzlo? Především uklidňuje mysl, zlepšuje náladu, má regenerační účinky a pomáhá i při problémech s usínáním nebo při migrénách.

Mandarinky byly dříve spjaty hlavně s Vánocemi, ale dnes už si je můžeme kupovat po celý rok. A chcete-li si opravdu pochutnat na nejsladších a nejšťavnatějších mandarinkách, vybírejte ty, které jsou vzhledem ke své velikosti těžké.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 20. 4. 2019

mandarinky miluji, ale nejvíce je kupuji od listopadu do ledna, kdy jsou křehké, šťavnaté, většinou bez pecek, pak mi už přijdou hodně suché, peckaté a ty "jarní" prodávané druhy i kyselé. To jsou ty klementinky nebo jaké...

Odpovědět
konatovka
konatovka 8. 4. 2017

U nás je naprostou samozřejmostí mít doma mandarinky. Velmi zajímavý článek.

Odpovědět
evabel
evabel 9. 4. 2017

Děkuji

sipeji
sipeji 8. 4. 2017

Moje Emička je miluje

Odpovědět
evabel
evabel 8. 4. 2017

Ovace
Ovace 8. 4. 2017

Mňam

Odpovědět
evabel
evabel 8. 4. 2017

lemur
lemur 7. 4. 2017

Krásný voňavý článek. Mandarinky miluji.

Odpovědět
evabel
evabel 7. 4. 2017

Děkuji

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
85 609
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.