Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 14. 4. 2019
Líbí se mi

Lískové oříšky nejsou jen pro Popelku

evabel
evabel
Vloženo 14. 4. 2019
Líbí se mi
Lískové oříšky nejsou jen pro Popelku

Lískové oříšky nejsou jen pro Popelku

Lískové oříšky rozhodně patří mezi zdravé potraviny. Obsahují velké množství tělu prospěšných látek, snižují riziko infarktu, omezují výskyt žlučníkových kamenů i onemocnění cukrovkou. Oříšky také snižují hladinu cholesterolu a jsou vhodným zdrojem bílkovin.

Lískový oříšek je plodem lísky obecné. Tento keř dorůstá obvykle do výšky 3-4 metrů a pěstuje se zejména v Evropě, dále pak v přilehlých částech Asie a v severní Africe. Kvete brzy, a to od února do dubna a jeho typické hnědé oříšky dozrávají koncem léta. Vyrůstají samostatně nebo častěji ve skupinách až po pěti kusech. Jsou kulovité s malým hrotem na konci a kryje je zvonkovitý zelený až hnědozelený obal tvořený srostlými listeny.

Lískové oříšky sklízíme po prvních příznacích vypadávání z punčošky, tedy z obalu, v němž oříšek je. Na zem natáhneme plachtu nebo netkanou textilii, do níž oříšky spadají. Keřem nebo stromkem zatřeseme a plody sebereme. Aby zbytková vlhkost ve skořápkách oříšků nezpůsobila vznik plísně, která by znehodnotila jádra, po sklizni punčošku odstraníme. Potom asi týden oříšky sušíme přes den na slunci, ale na noc je přenášíme do místnosti, jinak znovu navlhnou. Když uschnou, uskladníme je na suchém místě při teplotě do 20° C. Je třeba mít na mysli, že lískové oříšky jsou stejně jako ostatní ořechy náchylné ke žluknutí. Proto by se měly spotřebovat co nejdříve.

Výsledek obrázku pro lískové oříšky

Jádra lískových oříšků mají blahodárné účinky protirakovinné, antioxidační a prospívají srdci. Obsahují značný podíl omega-9-mastných kyselin. Najdeme v nich také vysoké procento vitamínu E, který chrání tělo před účinky znečištěného ovzduší a dalšími škodlivinami. Lískové oříšky obsahují i vitamin B6, odpovědný za tvorbu cysteinu, což je aminokyselina významná pro imunitní systém. Dále obsahují vitamín B1, vitamín B3, a kyselinu listovou.  „Lískáče“ jsou rovněž bohaté na důležité minerály jako je železo, hořčík, mangan či vápník, slouží jako cenný zdroj bílkovin a značný zdroj energie. Jsou tak vhodné i pro těhotné, pro sportovce i pro děti od tří let.

Lískové oříšky se dají upražit, nebo konzumovat syrové. Syrové lískové oříšky jsou však nejzdravější. Doporučuje se „lískáče“ před jídlem na 6-10 hodin namočit do vody. Díky tomu se v nich probudí tvorba těch správných enzymů a jsou pak mnohem lépe stravitelné a také mnohem chutnější. Chutnají téměř jako čerstvé.

Využívají se jako pochutina, přidávají se do zákusků, pudingů, vánočního cukroví i do čokolády, jsou vhodné k výrobě likérů ale také na výrobu oleje do kosmetických a léčitelských výrobků či doplňků výživy.

Ačkoli se lískové oříšky těší široké oblibě již od dávných dob, jejich bohaté aroma a chuť jsou velmi populární zejména v současné době, a to také díky rozvoji průmyslu ochucených káv.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 29. 1. 2019

lískové ořechy miluji

Odpovědět
Ovace
Ovace 29. 1. 2019

ořechy mám rád

Odpovědět
gustawka
gustawka 29. 1. 2019

mám je velice ráda

Odpovědět
lemur
lemur 17. 9. 2017

Mám ráda lískové oříšky a dost je používám.

Odpovědět
evabel
evabel 17. 9. 2017

Také je mám ráda

moravačka aja
moravačka aja 16. 9. 2017

Máme doma lísku,už druhý rok všechny oříšky opadali.Na jaře je plná a až se mají sklízet začne pršet a oříšky jsou v háji.

Odpovědět
evabel
evabel 16. 9. 2017

To je škoda ...

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
84 924
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.