Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

_Adél_
_Adél_
Vloženo 22. 5. 2020
Líbí se mi

Lidé léčící se s rakovinou jsou ve větším riziku tromboembolické nemoci

_Adél_
_Adél_
Vloženo 22. 5. 2020
Líbí se mi
Lidé léčící se s rakovinou jsou ve větším riziku tromboembolické nemoci

Lidé léčící se s rakovinou jsou ve větším riziku tromboembolické nemoci

Co to je tromboembolická nemoc?

Jako tromboembolická nemoc (TEN) se označuje skupina trombofilních stavů a jejich důsledků. Laicky řečeno, jedná se o situaci, při které se vytvoří shluk krevních destiček, který ucpe žílu, a krev proto nemůže proudit dál, a tak vzniká tzv. trombóza. Důležitá je zejména stabilita sraženiny v žíle. Zjednodušeně totiž platí, že pokud je stabilní, může se léčit ambulantně, protože je méně riziková než nestabilní (u níž je fixovaná ke stěně žíly jen například její horní část a v žíle jakoby vlaje). Existuje totiž velké riziko, že se nestabilní sraženina uvolní a dostane se například do plic a dojde k život ohrožujícímu stavu zvanému plicní embolie

Srovnejte si pojmy…

Ucpání cévy způsobuje embolus, česky vmetek. Tento jev se označuje embolie. Nejčastěji jde původem o krevní sraženinu, odborně trombus, odtud trombóza. Krevní sraženina vznikla v krevním oběhu, nejčastěji v dolních končetinách, utrhla se a putovala až do místa ucpání. Ucpat cévy ale nemusí jen krevní sraženiny, ale i vzduchová bublina nebo tuk. 

Onkologičtí pacienti a tromboembolická nemoc

U onkologických pacientů je obecně zvýšené riziko tromboembolické nemoci. Přítomnost nádoru v těle vytvoří v krvi tzv. hyperkoagulační stav. Je to dáno tím, že nádor vylučuje do krve látky a tím způsobí vyšší náchylnost ke sražení krve. Bohužel tomu není možné předejít. Riziko TEN nadále roste s nepohyblivostí pacienta, jeho dehydratací, útlakem cévy nádorem a některými léky. 

Projevy tromboembolické nemoci

Při hluboké žilné tromboze pacient pociťuje bolestivost a otok jen jedné končetiny, může se objevit i její zarudnutí. S těmito příznaky je nutné si co nejdříve dojít k lékaři, který tyto známky zhodnotí a případně pacienta odešle na ultrazvukové vyšetření žil končetiny, díky němuž je možné tuto diagnózu stanovit. Plicní embolie se projevuje náhlou dušností, namodralými rty, suchým kašlem, zrychleným dýcháním, zvýšeným srdečním tepem, sníženým tlakem a až omdlením. Někdy pacienti nepociťují ale vůbec nic. Projevy onemocnění jsou totiž závislé na tom, jak moc byl průtok danou cévou znemožněn. V tomto případě je nutné volat rychlou záchrannou službu či co nejrychleji vyhledat lékaře. Rozsah postižení je možné zjistit speciálním skenem plic. 

Jak se tromboembolická nemoc léčí?

Lékař pak podle váhy pacienta nasadí adekvátní léčbu a edukuje pacienta ohledně aplikace malé injekce do břišního tuku. U onklogických pacientů se tato forma ponechává několik měsíců. Přechod na dlouhodobé léčbu „ředící krev“ není v tomto případě obvykle doporučován. V určitých případech je možné léčbu nasadit, i když se trombóza či embolie ještě neprojevila. Nejčastěji se tak činí u rizikových pacientů, mezi které patří zejména nemocní, kteří se nemohou dostatečně hýbat, a proto v jejich nohou neproudí krev tak, jak má.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 24. 5. 2020

Odpovědět
Monulka
Monulka 23. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 23. 5. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 23. 5. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 117
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.