Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Zdeňka 68
Zdeňka 68
Vloženo 5. 7. 2019
Líbí se mi

Léto je tu!

Zdeňka 68
Zdeňka 68
Vloženo 5. 7. 2019
Líbí se mi
Léto je tu!

Léto je tu!

Nebezpečné opalovací krémy

 

Blíží se léto a většina z lidí se chystá používat opalovací krémy. Raději ale vybírejte opatrně. Opalovací krémy obsahují mnoho syntetických látek, které sice brání UV záření, i když často jen B, ale pronikají přes pokožku do krve.

 

Některé syntetické účinné látky ve většině konvenčních opalovacích krémech jako avobenzon neboli butyl methoxydibenzoylmetan způsobují v těle tvorbu volných radikálů, hormonální disruptory, hromadí se v těle (bioakumulace) aniž by byly biologicky odbourávány a může vyvolat alergické reakce, jsou celkově nestabilní. Pronikají přes kůži do krve. A to je jeden z důvodů, proč tyto opalovací krémy raději nepoužívat.

Potenciálně toxické látky v naší krvi

Jedním z důkazů, že tyto látky pronikají do krve a mohou nepříznivě systémově ovlivňovat organismus . Čili nejedná se jen o lokální aplikaci bez celkového vlivu na tkáně.
Ačkoliv podle FDA se má koncentrace v plazmě vyšší než 0,5 ng/ml má projít toxikologickými testy ohledně karcinogenního účinku a bezpečnosti. Ve studii se analyzovala míru vstřebávání u 24 dobrovolníků po aplikaci 2 sprejů, mléka, a krému.

Po aplikaci pro aktivní látku avobenzon byly naměřeny hodnoty 4.0 (60.9%), 3.4 (77.3%), 4.3 (46.1%), a 1.8 (32.1%) ng/mL I pro další měřené látky jako oxybenzon, oktokrylen a ekamsul byly koncentrace v krvi překročeny významně u všech 4 testovacích opalovacích krémů po 4 aplikacích hned 1 den (podle návodu, aplikujte každé 2 hodiny). Zatímco oxid zinečnatý a dioxid titaničitý jsou snad bezpečné, dalších 12 ingrediencí (cinoxate, dioxybenzon, ensulizol, homosalat, meradimat, octinoxat, octisalat, octocrylen, padimat O, sulisobenzon, oxybenzon, a avobenzon) nemají prokázanou bezpečnost.

Hladina 0,5 ng/ml byla stanovena jako hranice, pod kterou by neznámá látka mela mít minimální karcinogenní efekt.

Lepší je používat bio kosmetiku, např. s minerálními filtry.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 7. 7. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
84 935
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.