Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 2. 5. 2021
Líbí se mi

Krevety, jedny z nejoblíbenějších mořských plodů. Ochutnejte tuto delikatesu!

evabel
evabel
Vloženo 2. 5. 2021
Líbí se mi
Krevety, jedny z nejoblíbenějších mořských plodů. Ochutnejte tuto delikatesu!

Krevety, jedny z nejoblíbenějších mořských plodů. Ochutnejte tuto delikatesu!

Máte rádi krevety? Asi většina z nás miluje dary moře. Tímto výrazem se rozumí několik stovek druhů živočichů, na kterých si rádi smlsneme. Pokrmy z mušlí, krabů, langust, humrů, krevet a dalších mořských potvůrek nám nejen dráždí chuťové buňky, ale jsou také velice prospěšné našemu zdraví.

Něco o krevetách

Krevety patří do kmene korýšů a řadí se mezi nejoblíbenější mořské plody. Žijí v mořích a oceánech po celém světě a hlavními jejich producenty jsou Čína, Thajsko, Indie, Bangladéš, Austrálie a Brazílie. Jsou vynikajícím zdrojem proteinů a obsahují jen malé procento nasycených tuků, což z nich dělá vhodnou součást zdravého a dietního jídelníčku. Krevety dále obsahují velké množství kvalitních bílkovin, omega-3 mastné kyseliny, jód, selen, zinek, vápník, vitamín B12 a další tělu prospěšné látky.

Někdy se u krevet setkáváme také s označením garnát. Mezi krevetami a garnáty je jistý fyziologický rozdíl, ale často se používají oba názvy, a to podle zvyklostí dané země. Krevety se dělí podle velikosti na tygří, obří, královské a gamby. Tygří jsou vhodné pro marinování a do salátů, obří jsou součástí hlavních chodů, královské se používají v teplé kuchyni a gamby se na rozdíl od ostatních servírují i s hlavičkou. 

Ať si zvolíte jakýkoliv druh krevet, nikdy nepochybíte. Jejich maso je velmi jemné a chutná i dětem. Krevety se prodávají čerstvé, zmražené, konzervované, nevyloupané nebo vyloupané. Čerstvé krevety skladujeme v nejchladnější části lednice maximálně dva nebo tři dny. 
 
Jak se krevety připravují
 
Velkou výhodou krevet je, že jejich příprava netrvá dlouho a jsou velice dobře stravitelné. Můžeme je smažit, grilovat, péct, nebo blanšírovat, ale pozor, vždy jen velmi krátkou dobu. Konzumujeme je ještě teplé, jsou tak mnohem lepší. Existuje velké množství receptů a každý chutná s krevetami velmi dobře. Oblíbené ingredience, které se k jejich přípravě používají, jsou česnek, bylinky, chilli a sůl. Krevety můžeme podávat se zeleninovým salátem, s opečenou bagetou nebo toastovým chlebem a s plátkem citrónu či limetky. Ke krevetám patří i různé omáčky např. sýrová, chilli, curry, tomatová či avokádová.

Ve Středomoří se krevety grilují
, oblíbená je zejména jejich úprava s česnekem. Bývají také součástí italských těstovin nebo španělské paelly, či různých pokrmů asijské kuchyně. V Evropě často dostanete na stůl i nevyloupané krevety ve skořápkách, ze kterých musíte maso teprve „vydolovat“. Není to ale tak složité jako u humra nebo langusty, protože skořápky krevet jsou mnohem křehčí. Na cizojazyčných jídelních lístcích najdete krevety jako prawn a garnáty jako shrimp (anglicky), Garnele (německy), crevette (francouzsky), scampo je výraz pro krevety a gambero pro garnáty (italsky). Jedí se klasickým příborem, z průběhu stolování proto nemusíte mít obavy. U nás v Čechách se v jídelních lístcích často setkáváme s oblíbeným předkrmem - krevetovým koktejlem.

Mořské potvůrky nám ale asi nejlépe chutnají při posezení v útulných restauracích přímořských letovisek, kde je místní kuchaři umějí skvěle připravit. K tomu báječná atmosféra dovolenkových dnů, podmanivého západu slunce, vlahý vánek, vzduch provoněný mořem a navíc skvěle a zdravě prostřený stůl, není to nádherná představa?

Krevety určitě ochutnejte, jsou opravdovou delikatesou!

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Li
Li 13. 5. 2021

Odpovědět
boxAS
boxAS 6. 5. 2021

Jsou skvělé!

Odpovědět
lemur
lemur 3. 5. 2021

Já je mám ráda, ale manžel je nemusí.

Odpovědět
kosanka
kosanka 2. 5. 2021

chtěla bych to zkusit, ale musely by být správně připravené a já nevím jak

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 2. 5. 2021

toto mě vůbec neláká...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 414
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.