Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Sofia Jelínková
Sofia Jelínková
Vloženo 4. 5. 2021
Líbí se mi

Křeče, pálení žáhy a nevolnosti: jak na těhotenské neduhy?

Sofia Jelínková
Sofia Jelínková
Vloženo 4. 5. 2021
Líbí se mi
Křeče, pálení žáhy a nevolnosti: jak na těhotenské neduhy?

Křeče, pálení žáhy a nevolnosti: jak na těhotenské neduhy?

Těhotenství je mnohdy označováno jako jedno z nejhezčích období v životě ženy. Mnozí ale zapomínají na to, že požehnaný stav s sebou může přinášet také různé zdravotní obtíže. Jaké jsou ty nejčastější a jak proti nim co nejúčinněji bojovat tak, aby si nastávající maminka mohla těhotenství užit?

Těhotenství se nejčastěji pozná podle rostoucího bříška a přibývajících kil, alespoň navenek. Maminky se ale mnohdy setkávají s různými zdravotními potížemi. Mezi ty nejčastější patří pálení žáhy, křeče a těhotenské nevolnosti. Právě ty jsou mnohdy prvním signálem toho, že je žena v očekávání.

Ranní nevolnost aneb čekáme miminko

Těhotenské nevolnosti trápí zhruba dvě třetiny nastávajících maminek a patří k nejčastějším potížím zejména v prvním trimestru. Ačkoliv jsou nevolnosti často nazývané jako ranní, některé ženy mají tu smůlu, že je provází celý den. Hlavními příčinami jsou hormonální změny, kterými ženské tělo prochází. Jedním z dalších důvodů může být také nižší hladina cukru v krvi a zlepšující se čich. Právě ten zapříčiňuje vyšší citlivost na různé pachy a vůně, které mohou nevolnost způsobit. Pokud trpíte těhotenskými nevolnostmi, zkuste jíst častěji a menší dávky jídla, pomoci mohou také bylinné čaje. V některých případech lze žaludeční nevolnosti uklidnit také některými druhy ovoce, jako je např. banán nebo hroznové víno. Při častých nevolnostech je důležité dodržování pitného režimu, a to zejména proto, aby nedošlo k dehydrataci.

Jde to i bez křečí

Nastávající maminky často provází také těhotenské křeče, nejčastěji v lýtku. Jejich příčinou je nedostatek hořčíku a v některých případech nadměrná fyzická zátěž, kterou těhotenství bezesporu je. Křeče se mohou projevit kdykoliv během dne, ale nejčastěji přepadávají těhotné ženy v noci. Pomůže přísun hořčíku, který je jedním z nejdůležitějších prvků v těhotenství, proto by se jeho přísun neměl zanedbávat. „Ideálním způsobem, jak doplnit množství hořčíku je například GS Mamavit Prefolin + DHA, který byl vyvinut s odborníky z Ústavu pro matku a dítě v Praze-Podolí a jako jediný z těhotenských multivitaminů na trhu obsahuje právě zvýšené množství hořčíku. Kromě zmíněného hořčíku obsahuje i dalších 22 vitaminů včetně jódu, vápníku, železa, zinku nebo kyseliny listové v přirozené formě,“ vysvětluje MUDr. Karel Metyš, odborník na výživu těhotných. Hořčík pomáhá ulevit nejen od křečí, ale také od přílišné únavy, která k těhotenství patří. Pomoci od křečí může také obyčejná masáž nohou či lehké cvičení.

Závěr těhotenství doprovázený pálením žáhy

 Pálení žáhy zná důvěrně nejedna nastávající maminka. Příčinou jsou hormonální změny a zejména rostoucí děloha. Žaludeční šťávy mohou unikat do jícnu, a to především kvůli zvýšenému tlaku na žaludek, který je způsoben růstem miminka v děloze. Prevencí je častější příjem jídla v menších porcích a také vyhýbání se kořeněným, pálivým nebo jinak dráždivým potravinám. Potíže může vyvolávat mj. čokoláda, kynutá jídla, kyselé džusy nebo zelí. Pokud přichází pálení žáhy i v noci, je doporučována poloha na levém boku, ideálně s podloženou hlavou. Babské rady říkají, že pomoci může nastrouhaná mrkev, zázvorový čaj nebo také malé množství jedlé sody.

Během těhotenství se mohou maminky setkat s různými zdravotními neduhy. Důležité je, aby při jakýchkoliv pochybách, pro jistotu navštívily svého lékaře. Kromě toho je nutné dbát na odpočinek, nestresovat se a užívat si těšení se na miminko.

 

Photo by Anastasiia Chepinska on Unsplash

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 4. 5. 2021

tak toto se mě už netýká, naštěstí

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 4. 5. 2021

já na nevolnosti moc netrpěla, ale dcera si s vnučkami užila své...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 312
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.