Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Marika Korcová
Vloženo 17. 10. 2019
Líbí se mi

Když se setkáte s pojmem zlatý stafylokok

avatar
Marika Korcová
Vloženo 17. 10. 2019
Líbí se mi
Když se setkáte s pojmem zlatý stafylokok

Když se setkáte s pojmem zlatý stafylokok

 

Zlatý stafylokok (latinsky staphylococcus aureus)

je bakterie z rodu stafylokoků, která je přítomna ve vzduchu, ve vodě, v prachu. U člověka a také u zvířat je na sliznicích v dutině ústní a v nose, nachází se i na kůži. Zbavit se nákazy zlatým stafylokokem bývá zpravidla obtížné.

Jak se zlatý stafylokok přenáší

Zlatý stafylokok se vyskytuje zhruba u poloviny populace. Nacházíme jej na kůži, v nose zdravých jedinců, kteří většinou nevědí, že jsou přenašeči této bakterie. Přenáší se přímým kontaktem s pokožkou nakažené osoby, nebo dotkneme-li se předmětu, který je touto osobou infikován. Vyloučen není ani přenos vzduchem. Bakterie zlatého stafylokoka se mohou nacházet také v některých potravinách.

Můžete se nakazit jak běžným zlatým stafylokokem, tak jeho další formou, kterou označujeme MRSA (meticilin-rezistentní zlatý stafylokok) a zmiňujeme ji zde proto, že léčba infekcí, způsobených touto bakterií je velmi složitá. Je to forma zlatého stafylokoka, která je rezistentní na meticilin a ostatní beta-laktamová antibiotika. Meticilin-rezistentní izolát byl popsán na začátku 60 let. MRSA se vyskytuje i u zvířat, jak domácích, tak i zvířat potravinových. V současné době se problém rezistence patogenních mikroorganismů, které získaly rezistenci na dosud běžně používaná antibiotika, jeví jako poměrně vážný a celosvětový.

 

 

Co zlatý stafylokok způsobuje

Podílí se na různých onemocněních od mírného průběhu až po život ohrožující stavy. Způsobuje

Záněty kůže a měkký ch tkání

Hnisavou angínu, záněty vlasového váčku, impetigo, což je velmi nakažlivé kožní onemocnění, záněty průdušek, záněty vedlejších nosních dutin, ale kupříkladu také zápal plic.

Otravy, sepse

Syndrom toxického šoku SIRS

 

Jaké jsou projevy infekce zlatým stafylokokem

Hnisavá ložiska na kůži, drobné kožní infekce, rýma a bolest v krku, zvýšená teplota, průjmy, zvracení, bolesti v krajině břišní, mdloby i celkový zánět v organismu, který nazýváme septickým stavem, sepsí. Vstoupí-li toxiny zlatého stafylokoka do krevního oběhu hovoříme o tzv. bakteriémii, která je doprovázena horečkou. Bakterie putují po celém těle a mohou způsobit infekční onemocnění vnitřních orgánů – například plic, srdce, mozku, postiženy mohou být kosti a svaly.

 

Vyšetření a léčba

Vyšetření provádí lékař buď výtěrem z krku anebo odebere krev, kterou nechá laboratorně vyšetřit.

 

Zlatého stafylokoka léčíme antibiotiky, ovšem díky rezistenci na ně, je terapie dnes poněkud komplikovanější a složitější. Navíc mnoho lidí neví, že zlatého stafylokoka přenáší, tedy že jsou jeho přenašeči.

Potraviny a zlatý stafylokok

Stafylokok je odolný vůči chladu, ale nepřežívá teploty nad 60 stupňů C. Nicméně jeho toxin je odolný i teplotě 100 st. Celsia. Tedy ani tepelná úprava potravin, kde se zlatý stafylokok rozmnožil a vytvořil velké množství toxinu, nemusí zabránit otravě.

Ve kterých potravinách můžeme najít přemnoženého zlatého stafylokoka?

Maso a drůbež, masné a rybí výrobky, saláty vaječný a bramborový, žloutkové krémy a tukové krémy, těstoviny, pudingy, šlehačka, ale mohou být i ve zmrzlině, v sýrech a také v sušeném mléce.

Marika Korcová

 

 

 titulní obrázek

Autor: Janice Carr – http://phil.cdc.gov/PHIL_Images/7821/7821_lores.jpg, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=717836

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 24. 5. 2020

Odpovědět
Majina
Majina 27. 10. 2019

veru ešte som nepočula o tejto baktérii.

Odpovědět
lemur
lemur 20. 10. 2019

Je to dobré vědět.

Odpovědět
beata0063
beata0063 18. 10. 2019

Vďaka za nové info..zase niečo nové som sa dozvedela

Odpovědět
Tamara
Tamara 17. 10. 2019

Dost "humus." Přeji všem ,kdo se s ním potkali hodně štěstí a taky zdraví.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 308
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.