Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Eva K.
Eva K.
Vloženo 10. 8. 2019
Líbí se mi

Kapky míru - S mírovou pochodní kolem světa

Eva K.
Eva K.
Vloženo 10. 8. 2019
Líbí se mi
Kapky míru - S mírovou pochodní kolem světa

Kapky míru - S mírovou pochodní kolem světa

Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run je nejdelší štafetový běh na světě, který od svého vzniku v roce 1987 navštívil více než 150 zemí světa. Založil ho atlet, filozof a umělec Sri Chinmoy, který službě ideálům světového míru a harmonie věnoval celý svůj život. Hlavní myšlenkou tohoto projektu je, že mír začíná u každého z nás, v srdci každého z nás. Všichni můžeme udělat něco pro lepší svět, protože svět je tak dobrý, jak dobří jsou v něm lidé. Tento běh nepropaguje ani nepodporuje žádné konkrétní náboženství nebo politický názor. Snaží se podporovat svobodu, toleranci a porozumění ve společnosti.

Sada kartiček s mírovými aforismy vznikla ve spolupráci s neziskovou organizací Peace Run International. Mírová štafeta každoročně zavítá i do České republiky. Každý aforismus je doplněný fotografií ze zemí, které Mírový běh navštívil. Mírovou pochodeň si během jejího putování po světě může podržet každý a vložit do ní své vlastní přání pro lepší a míruplnější svět.

Sri Chinmoy (1931-2007) se narodil v malé vesnici ve východní Indii. Poté, co ve dvanácti letech ztratil oba rodiče, se šesti bratry a sestrami odstěhoval do duchovní komunity v jižní Indii, kde strávil dalších 20 let svého života meditacemi, psaním básní a esejí a sportem. V roce 1964 se odstěhoval natrvalo v New Yorku. O šest let později dostal nabídku od tehdejšího generálního tajemníka OSN, aby vedl pravidelné meditace pro delegáty a stálé zaměstnance OSN. Plodný a mnohostranný život této duchovní osobnosti zahrnuje oblasti literatury, hudby, výtvarného umění či sportu, ale také řadu kulturních a humanitárních projektů.

Sri Chinmoy byl za svou práci pro mír několikrát nominován na Nobelovu cenu míru. Mezi osobnosti, které pozvedly mírovou pochodeň a vyjádřily tak své přání pro mírumilovnější svět, patří mimo jiné Václav Havel, Emil a Dana Zátopkovi, královna Alžběta, Michail Gorbačov, Nelson Mandela, Matka Tereza, tibetský dalajláma či papež František.

Řekli o autorovi:

Michail Gorbačov, prezident Sovětského svazu (1985-1991), nositel Nobelovy ceny za mír (1990):

"Vaše činy jsou neocenitelné, protože se nedají měřit ekonomickými ani politickými měřítky. Jsou ušlechtilé a léčí lidskou duši."

Nelson Mandela, prezident Jihoafrické republiky (1994-1999), nositel Nobelovy ceny za mír (1994):

"Lidstvu se dostává velmi vzácného požehnání v tak nezištném člověku, který zasvětil celý svůj život službě světovému míru... Vaše práce je inspirací pro duchovní rozvoj, nezlomnost a duševní zdraví, zvláště ve světle dnešních neslýchaných útoků proti lidstvu... Vašemu hlasu musíme věnovat pozornost."

Účast na mírovém běhu je zdarma. Všichni koordinátoři a organizátoři pracují pro Mírový běh zdarma, bez nároku na odměnu a ve svém volném čase. "Chceme udržet myšlenku běhu ´čistou´, proto nemůžeme případným sponzorům poskytnout reklamní místo na tričku nebo webu. Většinu náhradu hradí sami organizátoři a bězci."

Kromě Dany Zátopkové i další čeští sportovci drželi Mírovou pochodeň, jako například Roman Šebrle, Pavel Maslák, Zuzana Hejnová, Jarmila Kratochvílová, Lída Formanová, Helena Fibingerová, Radek Jaroš, Libor Uher, Mirka Knapková a Eva Samková.

Eva

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 27. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 10. 9. 2019

prima Evi -)

Odpovědět
lemur
lemur 11. 8. 2019

Super akce.

Odpovědět
Eva K.
Eva K. 14. 8. 2019

Děkuji

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 258
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.