Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jolana D.
Jolana D.
Vloženo 23. 5. 2017
Líbí se mi

Jedlé bylinky ze zahrádky - Kokoška pastuší tobolka

Jolana D.
Jolana D.
Vloženo 23. 5. 2017
Líbí se mi
Jedlé bylinky ze zahrádky - Kokoška pastuší tobolka

Jedlé bylinky ze zahrádky - Kokoška pastuší tobolka

Na zahrádkách a loukách roste mnoho bylin, které jsou úžasné nejen proto, že nás léčí. Mnohé se dají i jíst za syrova. Samozřejmě v rozumné míře. Vždy je třeba myslet na to, že se jedná o léčivku, která může pomoci, ale i uškodit, kdybychom to přehnali.

A co o této bylince říká moudrá rakouská bylinkářka Maria Treben? (Úryvek z knihy "Zdraví z boží lékárny")...

* * * * * * * * * * *

Tato léčivá rostlina je velmi cenná. Všeobecně se považuje za obtížný plevel. Roste všude na cestách, lukách, úhorech, příkopech, stráních, polích I v zeleninové zahradě. Jen se někde nahromadí kopeček země – zejména při stavbě domů – a takřka přes noc vyroste pastuší tobolka.

Nepravidelně vroubkované listy tvoří růžici, jakou má i pampeliška. Stonek je až 40 cm vysoký. Doba květu je od března do listopadu. Malé, špinavě bílé květy tvoří okoličnatý hrozen, který se protáhne do dlouhého stonku s plody, na tenkých stoncích dozrávají pak malé srdcovité šešulky, na hmat jsou kožovité.

Čaj z pastuší tobolky, denně 2 až 3 šálky, se s úspěchem pije při různých druzích krvácení. Například při krvácení z nosu, žaludku, střev i při nepravidelném krvácení dělohy. Když se nedá zastavit krvácení ran, tu až překvapivě pomáhá nálev z kokošky. Při silném menstruačním krvácení doporučuji pít 8 až 10 dní před začátkem periody dva šálky čaje denně, na šálek stačí jedna vrchovatá kávová lžička.

Tento čaj také reguluje periodu v době puberty. V klimaktériu by měla každá žena pít denně po dobu čtyř týdnů dva šálky čaje, potom na tři týdny přestat a opět v léčebné kúře pokračovat. Při krvácení zlaté žíly (hemoroidech) používáme nálev z pastuší tobolky na výplachy, sedací koupele a na umývání. Matky, kterým v době kojení otékají prsa, měly by si nad sítem zapařit pastuší tobolku a přikládat mezi ručníky. Při krvácení ledvin se doporučuje pít denně dva šálky čaje z rovných dílů směsi pastuší tobolky a přesličky. (Při větších dávkách může působit nepříznivě, doporučujeme užívat vnitřně s vědomím lékaře.)

Naše kokoška pastuší tobolka je však také – podobně jako jmelí bílé – léčivou rostlinou, která reguluje krevní oběh, a proto je vhodná hlavně při vysokém, ale stejně tak při nízkém krevním tlaku. Jmelí bílé se připravuje ve studeném stavu, tento čaj se spaří. Pije se denně po dvou šálcích do doby, dokud není krevní oběh normální. Stejně jako jmelí, tak i pastuší tobolka léčí krvácení dělohy. I v tomto případě se čaj pije jen určitou dobu. Také při všech onemocněních svalů je tato velmi cenná bylinka důležitým pomocníkem. Zajímavé je, že o tom nenajdeme zmínku takřka v žádné moderní knize o bylinách.

Před několika lety ml daroval jeden starý pán velmi pěknou starou knihu o bylinách, s jedinečnými kresbami a rytinami. Jak už to však bývá, byla jsem od brzkého rána až dlouho do noci zaujata prací, takže jsem knihu pouze jednou prolistovala. Jednoho dne okolo půlnoci jsem se probudila ze spánku, měla jsem pocit, že něco jemně zatřáslo mým ramenem. Tu mi napadla myšlenka: „Máš už půl roku knihu o bylinkách a ještě jsi ji ani jednou důkladně neprohlédla!“ Tak povzbuzena jsem ihned vstala, donesla si ji a posadila se s ní v obývacím pokoji. Otevřela jsem ji a moje oči se zastavily na těchto řádcích: „Když při chřadnutí svalů a končetin (atrofii) již nic nepomáhá, pak vezmi nadrobno posekanou pastuší tobolku, vyluhovanou po 10 dní v pálence (režné) na slunku anebo v blízkosti krbu, po několik dní ji vtírej a vnitřně ještě vypij čtyři šálky čaje z kontryhelu.“ Jako by mi šlo právě jen o to (v této chvíli jsem si to ani řádně neuvědomila), abych si přečetla tyto řádky.

Zavřela jsem knihu, odložila ji na místo, opět si lehla do postele a po chvíli usnula. Za několik dní mi telefonovali z Vídně. „Mohla byste mi pomoci? Mám 52 roků, povoláním jsem zdravotní sestrou, ale už dva roky jsem v předčasné invaliditě, jsem vcelku bezmocná, mizí mi svaly!“ Nadiktovala jsem jí zmíněný recept a po třech týdnech se dostavila zdravotní sestra, již zdravá, do Grieskirchenu a tehdy jsem se dozvěděla, že v týž den, když jsem byla o půlnoci zburcována ze spánku, ona byla na pouti u Matky boží v San Damiano v Itálii. Když na zpáteční cestě jistý pán viděl její bezmocnost, upozornil ji na mne. Za krátký čas zesílila natolik, že mohla opět vykonávat svoje povolání.

Jiný telefonát, tentokráte ze Steyruz Horního Rakouska: „Mám 62 roků, minulý rok jsem měla výhřez (vyvrácení střev v konečníku) způsobený ochablostí svěrače a byla jsem operována. Letos na podzim se to opakovalo, ve dne i v noci pociťuji od pupku až k oběma bokům nepřetržité bolesti, jako by mne řezala pilka. Lékaři v nemocnici odmítli další operaci, nedá se prý již nic dělat.“ Pomyslela jsem ihned na pastuší tobolku, kterou nám Bůh daroval. Poradila jsem jí, aby pila denně čtyři šálky čaje z kontryhelu, čímž se svalstvo vnitřně posilní a zvenku aby si vtírala tinkturu z pastuší tobolky, přičemž se dá z tinktury třikrát deset kapek do čaje z kontryhelu. Aby bylo možné překlenout deset dní, nezbytných na přípravu tinktury z pastuší tobolky, radila jsem prozatím obklady ze švédských bylinek.

Byla jsem nepředstavitelně překvapena, když mi ta paní po čase zatelefonovala, že všechny těžkosti pominuly. Vyhřezlé střevo se opět ztratilo, svalstvo svěrače funguje opět normálně a bolesti v bocích polevily už druhý den po započetí kúry. Byla jsem při telefonování tak překvapena, že jsem téměř ztratila řeč, načež za dva dny přišla ta žena za mnou, aby mi osobně projevila svou vděčnost. Mohu jen říci: Hle, jak pomáhají bylinky z boží zahrady! Kdo dokáže takové divy? To dokáže jen a jen milost Stvořitele!

Jedna žena z Dolního Rakouska poblíže Karlsteinu píše: Po přednášce jsem vás požádala o radu při průtrži (tříselné kýle). Byla asi 10 cm dlouhá, 3-4 cm vysoká a široká. Před tím, než jsem použila pastuší tobolku, dávala jsem si obklady ze švédských bylinek. Potom jsem začala nemocné místo natírat tinkturou z pastuší tobolky a denně jsem pila čtyři šálky čaje z kontryhelu, všechno celých šest týdnů. Jsem selkou a nemohla jsem odpočívat – byly právě žně – proto jsem při práci nosila šněrovací pás. Po dvanácti dnech používání nebylo již z kýly nic vidět, ale ještě jsem pociťovala vnitřní bolesti. Po dvou měsících i ty zmizely. Kýla se takto vyléčila bez operace.

Zemřelý lékař dr. Erich Rohling, bývalý ředitel biologického sanatoria v Mittenwaldu u Garmische (Horní Bavorsko), který mne jednou navštívil, četl ten dopis a byl velmi udivený. Byl toho mínění, že podle lékařů se kýla tříselná do té doby dala vyléčit jen operací. Vnitřně čtyři šálky čaje z kontryhelu a zevně tinktura z pastuší tobolky pro natírání, tato kúra pomůže i při výhřezu dělohy. (Vtírat se musí od pochvy a pokračovat pánví vzhůru.) Zvláště zdůrazňuji to, že tinkturu je třeba připravit z čerstvé pastuší tobolky. Při tak těžkých onemocněních svalů rychle a bezpečně pomáhají jen čerstvé rostlinky!

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ

Příprava čaje: Čajová lžička vrchovatě naplněná na 1/4 litru vody, spaříme, krátce vyluhujeme.

Sedací koupel: Navršenou jednu dvouhrst kokošky pastuší tobolky, pokud možno čerstvé, dáme do síta nad hrnec s vřelou vodou. Spařenou bylinku zabalíme do ručníku a dáme jako obklad.

Tinktura: Čerstvou kokošku pastuší tobolku, tj. stonky, listy a květy i s šešulkami, nakrájíme nadrobno a volně naplníme až po hrdlo láhev, vše zalijeme 38-40% režnou nebo ovocnou pálenkou (bylinky musí být ponořené). Necháme stát 14 dní na slunku nebo v teple.

 * * * * * * * * * * * 

Z kokošky můžeme jíst na jaře syrové kořeny, mladé lístky a květy můžeme použít do salátů, mají jemně pálivou chuť podobnou rukole. Pouze v malém množství, několik lístků stačí, protože při předávkování může dojít k přiotrávení a  zvláště nebezpečné by to mohlo být pro těhotné ženy a lidé trpící zvýšenou srážlivostí krve!  

 

Až příště projdete kolem této bylinky, schválně si zkuste zobnout. Uvidíte, že odteď kolem ní už bez povšimnutí neprojdete. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

super

Odpovědět
Amanda
Amanda 24. 5. 2017

fajn

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 23. 5. 2017

děkuji za pěkný článek

Odpovědět
Jolana D.
Jolana D. 23. 5. 2017

sipeji
sipeji 23. 5. 2017

Moc děkuji za skvělý článek a určitě si půjdu kokošku natrhat.

Odpovědět
Jolana D.
Jolana D. 23. 5. 2017

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 185
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.