Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Je STRES nepřítelem vaší pleti? Objevte triky jak na něj...

Petra Kratochvilová
Petra Kratochvilová
Vloženo 8. 12. 2016
Líbí se mi
Je STRES nepřítelem vaší pleti? Objevte triky jak na něj...

Je STRES nepřítelem vaší pleti? Objevte triky jak na něj...

Stres je označován za onemocnění dnešní civilizace. Je to paradoxní, hrozí nám méně nebezpečí než před desítkami let, žijeme v luxusu, pohodlí a máme vše na dosah ruky a přesto jsme ve stresu čím dál více. Honíme se, nedokážeme se zastavit a neustále za něčím spěcháme. Máme plné diáře termínů, úkolů, cílů. Chceme po sobě dokonalost nejlépe ve všech oblastech a pak se na sebe zlobíme, že něco nezvládáme perfektně a nemáme vše hotovo. Tak to bylo i u mě.

Stres byl součástí každého mého dne.

Bývala jsem velký „stresař“. Dokázala mě rozhodit spousta maličkostí, např.:

 • že nestíhám dorazit včas tam, kam mám,
 • že jdu na místo, kde jsem ještě nikdy nebyla a potkám tam úplně cizí lidi,
 • že mě čeká nějaká zkouška, test nebo cokoliv, při čem můžu selhat,
 • že nevím, co mám dřív dělat, do čeho se pustit a čemu věnovat svůj čas,
 • že mě někdo kritizuje a říká mi, že dělám něco špatně.

Dnes už zpětně vím, že jsem na sebe pořád moc tlačila. Chtěla jsem být ve všem perfektní a nejlépe dělat vše bez chyby. Chtěla jsem vypadat dokonale, mít čistou pleť bez jediného pupínku a zlobila jsem se na sebe, že tomu tak nebylo. Obviňovala jsem se a vyčítala si kdeco a to v mém těle vyvolávalo jen další stres a tím další a další pupínky.

stres_plet_akne

Tak jsem na to šla jinak. Doteď jsem se stresovala a nic dobrého to nepřineslo, tak jsem se začala zklidňovat. Učila jsem se relaxovat. Ano, čtete správně. Neuměla jsem relaxovat a nic nedělat. A do dnes se to učím .

A vím, že většina lidí, které trápí problémy s pletí, jsou svým způsobem perfekcionisté, honí se, tlačí na sebe a kritizují se. Stres a tlak se tedy projevuje na jejich kůži. Lidé s akné se pak točí v začarovaném kruhu. Chtějí mít čistou pleť, ale nemají, tak je to stresuje a stres stav jejich pleti zase zhoršuje… Měla jsem to taky tak.

Je stres potřeba?

Stres má v našich životech své místo. Potřebujeme ho, ale jen do určité míry. Stres nás dokáže motivovat, stimulovat, chrání nás v nebezpečných situacích. Bez něj bychom tu asi nebyli, dávno by nás něco přejelo, protože by jsme včas neutekli nebo neuhnuli.

Stres je chemická reakce těla na zátěžové situace. Dostaneme-li se do takové situace, náš mozek vyšle signál do hypofýzy. Ta dá povel nadledvinkám k uvolnění stresových hormonů do krve. Adrenalin zvýší srdeční tep a krevní tlak a kortizol hladinu cukru v krvi. Omezí se činnost v ten okamžik nepotřebných orgánů, jako jsou například žaludek či ledviny, a veškerá energie je přesunuta do svalů jiných, v tu chvíli důležitých orgánů. Tělo se tak připraví na život zachraňující reakci – boj nebo útěk. Častokrát ale boj ani útok nenastává a naše tělo se musí s přílivem hormonů vyrovnat po svém.

Tělo je stresovou reakcí vysílené a potřebuje odpočívat, aby se dostalo zpět do rovnováhy. Často si ale odpočinek po stresu nedopřejeme a stres se tedy do našeho těla ukládá. Později se může projevovat ve formě migrény, únavy, nespavosti, chronických bolestí.

Jak stres ovlivňuje vaši pleť?

Problémem dnešní společnosti je tzv. chronický stres, tedy stav, kdy vás neustále trápí strach nebo úzkost. Vaše tělo je tedy pořád ve „stavu nouze“ a vylučuje stresové hormony. Chronický stres může vést ke kožním problémům (nejen k akné), k depresi, zažívacím problémům, cukrovce atd.

Stres mimo jiné:

 • Vyvolává v těle prostředí vhodné pro záněty, protože způsobuje tvorbu žaludečních kyselin a narušuje tak stav střevní mikroflóry.
 • Narušuje rovnováhu hormonů, zejména progesteronu, protože kortizol pro svou tvorbu spotřebovává látky potřebné pro progesteron.
 • Zvyšuje produkci mazu a napětí kůže. Ano bohužel platí, že zvýšená tvorba inzulínu způsobená stresem spouští tvorbu kožního mazu.
 • Narušuje hladinu krevního cukru.
 • Potlačuje imunitu.
 • Často vede k emočnímu přejídání se a způsobuje závislosti. Lidé trpící chronickým stresem často sahají po jídlech, která uspokojí jejich naléhavou potřebu něčím se „zaplácnout“, nejčastěji jsou to sladkosti.

Techniky pro redukci stresu

Na mé cestě k uzdravení pleti jsem vyzkoušela spoustu technik, nástrojů a tipů na redukci stresu. Některé mě rozčilovali svou jednoduchostí, proto jsem se jim dlouho vyhýbala obloukem,. Časem jsem ale dospěla i k jednoduchým technikám, jako je hluboké dýchání a teď se s vámi podělím o několik technik, které mi pomohli. Vyzkoušejte je.

StockSnap_IBGW3K74PQ

Dýchejte zhluboka

Kdykoliv se dostanete do stresové situace a napětí, dýchejte. Zavřete oči. Třikrát se zhluboka nadechněte nosem a vydechněte ústy. Vyzkoušejte různé techniky dýchání, například

Jděte ven

Pokud máte možnost, vyjděte ven a zhluboka se nadechněte čerstvého vzduchu. Podívejte se na nebe, vnímejte jeho nekonečnost a pusťte napětí z těla několika hlubokými nádechy.

Meditujte

Meditace úžasně zklidní vaši roztěkanou mysl a je příjemným lékem na na jakoukoliv nespokojenost nebo úzkost. Pomáhá spojit se se sebou samými a vidět svůj život z jiného úhlu pohledu.

Dlouho mi trvalo, než jsem začala meditovat. Byla jsem zahlcena články o meditaci, o tom, jak ji správně dělat, jak správně sedět, dýchat, nemyslet atd. Ale jednoho dne jsem se na všechny návody vykašlala, prostě si sedla se sluchátky v uších, zapnula příjemnou meditativní hudbu a zhluboka jsem dýchala. Den za dnem jsem to opakovala a meditace mi přinesla největší zklidnění ze všech technik.

Vytvořte si stresuvzdorné prostředí

Pokud víte, že vás stresuje, že věčně nestíháte, nevíte co si obléct na schůzku, nevíte kde najdete klíče, nevíte na čem teď máte pracovat, tak začněte s plánováním. Začněte jednoduše s tužkou a papírem a napište, co vše vás stresuje a kvůli čemu se necítíte v klidu a pohodě. Pak se zamyslete nad tím, jak tomu můžete předejít a jak to můžete změnit.

Mně osobně pomohlo parkování myšlenek do to-do listů a kalendáře. A také nastavení systému v prostředí, které mě obklopuje – teď už vím, kde co najdu a mám ve svých věcech přehled. 

Pokračování na >>> http://uzdravsvouplet.cz/stres-nepritel-vasi-pleti-jak-na-nej/

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 18. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 6. 2. 2017

Ano, je to pravda.

Odpovědět
TerezaZlin
TerezaZlin 5. 2. 2017

jojo..stresss

Odpovědět
gustawka
gustawka 5. 2. 2017

Je to tak

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 890
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.