Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

KamilaK
KamilaK
Vloženo 27. 12. 2020
Líbí se mi

Je kohoutková voda plná hormonů a pesticidů?

KamilaK
KamilaK
Vloženo 27. 12. 2020
Líbí se mi
Je kohoutková voda plná hormonů a pesticidů?

Je kohoutková voda plná hormonů a pesticidů?

V České republicemáme velké štěstí na zdravotně nezávadnou pitnou vodu z kohoutku prakticky ve všech částech země. Jednotlivé zdroje pitné vody se svým složením samozřejmě mírně odlišují, což má za následek rozdílnou chuť v jednotlivých částech České republiky.

Kohoutková voda proto může tvořit základ pitného režimu, který by měl činit asi 30–45 ml na každý kilogram hmotnosti. Tuto vodu je možné doplnit o menší množství ředěných ovocných či zeleninových šťáv nebo minerálních vod s nižším obsahem sodíku.

 

bing.com

Chuť kohoutkové vody lze upravit filtračními konvicemi, které snižují množství sloučenin chloru ve vodě, čímž tvoří vodu chuťově neutrálnější. Pokud nám však voda z kohoutku chutná, není potřeba ji dále jakkoliv upravovat.

Pitná voda ve skutečnosti obsahuje ještě mnoho dalších chemických látek, ze kterých se často jmenují dvě skupiny látek:

 

  1. Pesticidy – stopa zemědělské produkce. Ukládají se v těle zpravidla na několik týdnů a uvažuje se o jejich negativním vlivu na hormonální činnost.

  2. Estrogeny – ty se do vod dostávají ze steroidních léků, podstatnou část ovšem také vylučují ženy (zvlášť během těhotenství).    

Na většinu z těchto látek opravdu v pitné vodě narazíme, ovšem ani v tomto případě není třeba panikařit. Běžné množství těchto látek ve vodě je často tak malé, že na zdraví člověka pravděpodobně nemá žádný negativní vliv, a to i přesto, že oficiální limity pro jejich výskyt v pitné vodě nejsou stanoveny.

Tak například estrogeny: odhaduje se, že ženy v celé Praze vyloučí každý den dohromady asi 2,1 g estrogenů do odpadních vod. Z toho důvodu vtéká do čističky na Císařském ostrově v Praze odpadní voda s koncentrací asi 466 ng estrogenů na litr vody. Tato voda je dále čištěna a následně vypuštěna do Vltavy, kde se zředí, a tak ve Vltavě najdeme již množství v řádech jednotek nanogramů estrogenů na litr vody.

S ohledem na to, že hladina estrogenů v krvi u ženy v produktivním věku je asi 200 ng/l, je tato koncentrace ve Vltavě zhruba stokrát nižší. A pokud se zaměříme na zdroje kohoutkové pitné vody (Želivka, Káraný), zjistíme, že estrogeny se v nich již prakticky nevyskytují.

Z pitné kohoutkové vody tak není třeba mít strach – v České republice je situace taková, že se těchto látek ve vodovodních řádech vyskytuje prakticky zanedbatelné množství. A ačkoliv mezi lidmi existují dohady o jejich negativním vlivu na lidské zdraví, u člověka prozatím nejsou důkazy o jejich škodlivosti při příjmu v takto nízkých dávkách.

Ačkoliv nám prozatím chybí kvalitní srovnání, dá se předpokládat, že obsah estrogenů a pesticidů bude ve vodách z horských pramenů nižší. Ovšem to neznamená, že je balená voda sama o sobě sázka na zdraví. Z plastových obalů PET se totiž do vody mohou uvolňovat ftaláty, které jsou dalším zdrojem látek s potenciálním negativním účinkem na hormonální regulaci.

Pokud nám na kohoutkové vodě vadí zejména chuť (způsobena především chloridy a sloučeninami chloru), je možné použít filtrační konvice se zabudovaným iontoměničem. Tím můžeme docílit příjemnější chuti a dále snížení celkové tvrdosti vody, která je způsobena nejčastěji vysokým obsahem oxidů vápníku a hořčíku.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 18. 3. 2021

Já jí piji běžně

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 27. 12. 2020

my pijeme kohoutkovou, nechce se nám tahat se s lahvemi a kromě Magnesie mi stejně nic kupovaného nechutná. Teď v zimě jedeme hlavně v čajích...

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 27. 12. 2020

domnívám se, že u nás je pitná voda hodně sledovaná a tudíž jí můžeme konzumovat bez starostí a obav

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 607
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.