Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 16. 4. 2019
Líbí se mi

Jasmínová rýže, pochoutka nejen k čínské a thajské kuchyni

evabel
evabel
Vloženo 16. 4. 2019
Líbí se mi
Jasmínová rýže, pochoutka nejen k čínské a thajské kuchyni

Jasmínová rýže, pochoutka nejen k čínské a thajské kuchyni

Jasmínová rýže je ušlechtilý druh rýže, který se čím dál častěji objevuje i na našich stolech. Je totiž výborná. Její zrníčka jsou středně velká, dlouhá a mají obyčejně žlutohnědou či běložlutou barvu. 

Odkud pochází

Pěstuje se v Thajsku, a to hlavně na severu, kde jsou výjimečné vlastnosti půdy v kombinaci se subtropickým klimatem. To dává vzniknout jejímu jedinečnému jasmínovému aroma. Je známá po celé Asii, Americe a Evropě. Používá se nejčastěji v čínské a thajské kuchyni.

Jak ji využít

Tato rýže je velmi podobná svou chutí i vůní rýži basmati, ale na rozdíl od ní má trochu lepivou strukturu. Proto se hodí do klasických vařených rizot či na nákypy. Lze ji připravovat i jako přílohovou rýži, pokud vám nevadí, že není sypká. Výborná je v kombinaci s masem, krevetami či ve sladkých úpravách, protože její chuť je velmi jemná, nevtíravá. Vyzkoušejte třeba smaženou jasmínovou rýži. Stačí vám i zbytek rýže z předchozího dne, osmažíte na oleji cibulku, přidáte rýži a jedno vajíčko. Necháte ztuhnout a promícháte. Obměny jsou různé, přidat můžete zeleninu či maso. Nebo ji uvařte se špenátem jako rizoto, vznikne báječná pochoutka.

Jak ji správně připravit

Dejte rýži do hrnce a zalijte ji studenou vodou podle návodu. Slijte, vyměňte vodu, osolte a rýži přikryjte pokličkou. Přiveďte k varu, promíchejte a částečně zakryté vařte na mírném plameni ještě deset minut. V rýži by se měly objevit dírky od prostupující páry a měla by být téměř uvařená. Je důležité, aby voda nebublala příliš prudce a neodpařila se moc rychle, jinak se rýže nestihne uvařit. Stáhněte hrnec z plamene, přikryjte dobře přiléhající poklicí a nechte zhruba deset minut stát. Před podáváním rýži načechrejte vidličkou.

Jasmínová vůně

Jasmínové aroma může vzbuzovat mylnou představu, že je rýže dochucena, ale toto aroma je opravdu rýži vlastní. Při vaření voní po jasmínových květech, ale to je zcela přirozená vůně zrníček. Podobně voní i rýže basmati a někomu to ani nemusí připadat jako jasmín, ale třeba jako vůně zralého obilí či ovsa.

Snižuje cholesterol

Rýže je netučná a celkově zdraví velmi prospěšná. Obsahuje cenný sodík a je vhodným zdrojem komplexních karbohydrátů. Neloupaná rýže obsahuje navíc vitamín B1 - thiamin, který napomáhá dobrému trávení, brání únavě a přispívá k dobré náladě. U jasmínové rýže je navíc prokázaný vliv na snižování cholesterolu v krvi.

Rýže stejně jako zelenina by v našem jídelníčku neměla chybět. Uplatní se i při dietách, je chutná, bezlepková a s velkým obsahem cenných látek. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 17. 4. 2019

Jasmínovou rýži máme rádi. Dělám někdy thajská jídla.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 16. 4. 2019

já mám alergii na jasmín, takže jsem tu rýži nikdy nezkusila

Odpovědět
Glady
Glady 5. 6. 2017

mám ráda

Odpovědět
evabel
evabel 5. 6. 2017

Já také

Francis
Francis 4. 6. 2017

Jasmínovou rýži mám velmi ráda. Super článek Evi

Odpovědět
evabel
evabel 4. 6. 2017

Děkuji

hudlenka
hudlenka 4. 6. 2017

jsem alergická na jasmín, tak se vyhýbám všemu, kde je.... (např. čaje a limonády)

Odpovědět
evabel
evabel 4. 6. 2017

To je mrzuté

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
85 741
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.