Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

_Adél_
_Adél_
Vloženo 22. 5. 2020
Líbí se mi

Jakou roli hraje čas v diagnostice rakoviny prsu? Naprosto zásadní

_Adél_
_Adél_
Vloženo 22. 5. 2020
Líbí se mi
Jakou roli hraje čas v diagnostice rakoviny prsu? Naprosto zásadní

Jakou roli hraje čas v diagnostice rakoviny prsu? Naprosto zásadní

Ročně u nás rakovinou prsu onemocní přibližně 7000 žen, řadí se tedy mezi nejčastější onkologické diagnózy českých žen. Prevence je v tomto případě velmi důležitá, a proto by každý gynekolog měl během pravidelné prohlídky prsa prohmatávat a nejlépe pacientku i edukovat o tom, jak se samovyšetřovat. Po 45. roce života pojišťovna hradí mamografické vyšetření prsů jednou za dva roky. Jenže ani sebelepší screeningový program nenahradí schopnost pozorovat své tělo. Jakmile zaznamenáte na svých prsech, které znáte sama nejlépe, nějaké podezřelé změny, nečekejte ani chvíli.

Když si nahmatáte bulku, nenechávejte si to pro sebe!

V případě, že si žena či muž nahmatají sami bulku v prsu, je důležité tento problém začít ihned řešit. U nádorů prsů totiž platí – čím dříve, tím lépe. Je dobré začít nepanikařit, nestydět se a zajít si rovnou k lékaři. Problém můžete řešit se svým praktickým lékařem, který vás následně odešle k odborníkovi. Můžete se svěřit i svému gynekologovi. Nebo můžete zajít přímo na mamologii.

Jeden příběh z praxe: Do ordinace onkologa se dostala pacientka Z. D., která si byla vědoma nádorového bujení v levém prsu, ale velmi se bála jít k lékaři, protože tušila, že se jedná o nádor. Sama to v sobě popírala, a nechala tak nádor růst dál. K odborníkovi se dostala až ve fázi, kdy nádor byl natolik pokročilý, že byl nejenom rozšířen už do ostatních orgánů, ale prso se nádorem jako by ztratilo a silně zapáchalo. Tak se na to i přišlo. Paní se totiž s problémem nikomu předtím nesvěřila. Teprve po několika letech na ni pro silný zápach její dcera zatlačila, až se přiznala a dcera vše začala řešit. Vzhledem k pokročilosti onemocnění ale nebylo možné ji už vyléčit, jen zpomalit další pokračování nemoci. 

Na druhou stranu je možné se v ordinaci onkologa setkat i s pacienty, kteří problém řeší ihned. Na onkologii se dostanou až po provedení předchozích vyšetření (sonografie prsu a biopsie, tedy odebrání vzorku z bulky, aby se zjistila skladba buněk), tedy již s potvrzeným nádorem. 

Pozorujte i další změny na prsu

Ačkoliv by se mohlo zdát, že bulka je jediný typický příznak rakoviny prsu, není tomu tak. Mezi její další typické příznaky patří například změny na kůži prsu (charakteru pomerančové kůže), zarudnutí, bolestivost, změny bradavky nebo výtok či krev z bradavky. Tyto obtíže však nemusí souviset pouze s rakovinou, může to být příznakem i jiného onemocnění prsu, například zánětu. Každopádně se jedná o záležitosti, které je nutné prověřit.

Opět jeden příklad z praxe: Pacientka I. H. přišla k onkologovi po potvrzení nádorového bujení v prsu již s histologickým ověřením, takže bylo zřejmé, o jaký typ nádoru se jedná. Nádor byl zachycen po tom, co si pacientka všimla jiného tvaru prsu oproti druhému a prs ji začal bolet. Dle všech vyšetření, která u pacientky proběhla, bylo jasné, že nemoc naštěstí ještě nepostoupila do jiných orgánů. Byla odeslána k chirurgickému odstranění postiženého prsu, při němž byla odebrána i sentinelová (tedy první spádová) mízní uzlina. Následně u ní byla zahájena chemoterapie, která trvala asi tři měsíce. Od té doby má paní I. H. nasazenou hormonální léčbu, což pro ni znamená užívat tabletku denně, a chodí na pravidelné kontroly. Nadále se cítí dobře, žije běžným životem, má nově zrekonstruovaná prsa, a tudíž na ní známky onemocnění před více než deseti lety nejsou vůbec poznat. Takový rozdíl tedy může znamenat včasná diagnóza.

Při zjištění čehokoliv podezřelého na svém prsu, informujte ihned svého lékaře. Čím dříve se na případné nádorové onemocnění přijde, tím lépe se léčí a zvyšuje se tak šance na celkové vyléčení. Prevence je v případě rakoviny prsu naprosto zásadní, a proto se nezapomínejte pravidelně jednou měsíčně samovyšetřovat.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 24. 5. 2020

Odpovědět
Monulka
Monulka 23. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 23. 5. 2020

no neřekla bych, hlásila jsem v březnu, že mám nějakou bulku a byla na mamografu, v ten den se na to vykašlali, až po měsíci mě pozvali na kontrolní screen a prý OK...no nejsem si jistá, že proběhla důkladná kontrola

Odpovědět
lemur
lemur 23. 5. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 117
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.