Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

_Adél_
_Adél_
Vloženo 22. 5. 2020
Líbí se mi

Jaké metody rehabilitace pomáhají od bolesti kloubů?

_Adél_
_Adél_
Vloženo 22. 5. 2020
Líbí se mi
Jaké metody rehabilitace pomáhají od bolesti kloubů?

Jaké metody rehabilitace pomáhají od bolesti kloubů?

Současná nabídka rehabilitační péče o jedince trpící osteoartrózou je rozsáhlá. Léčebná rehabilitace je totiž v současnosti jedním ze základních pilířů léčby tohoto degenerativního onemocnění kloubní chrupavky. Uplatňuje se přitom ve všech fázích nemoci, od nejmírnějších až po výrazně pokročilé případy.

Pomoc v každé fázi osteoartrózy

Léčebná rehabilitace má několik cílů, které se liší především závažností osteropozy a současným stavem onemocnění.

  • U lehčích stupňů osteoartrózy je hlavním cílem udržení rozsahu pohybu a svalové síly, díky čemuž dochází ke zlepšení stability kloubu, zmírnění funkčních poruch a tím i zmírnění bolestí.
  • Ve fázi akutního zhoršení osteoartrózy a při zhoršení funkce kloubu se uplatňují takzvané fyzikální metody, jejichž hlavním účinkem je tlumení bolesti a uvolnění svalů.
  • U pokročilých případů osteoartrózy je hlavním cílem udržení funkce svalů, uvolnění zkrácených svalů a prevence jejich trvalého zkrácení.
  • Neméně důležitá je rehabilitační péče u pacientů po operačních výkonech souvisejících s léčbou osteoartrózy.

Dva hlavní pilíře péče

Léčebnou rehabilitaci lze rozdělit na dva hlavní pilíře, a to na funkční pohybovou terapii a na metody fyzikální medicíny. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Funkční pohybová terapie zahrnuje řadu oborů specializujících se na blahodárné působení pravidelného pohybu na tělesné zdraví. Patří mezi ně například fyzioterapie nebo ergoterapie. V rámci léčby osteropozy má nezastupitelnou úlohu, a to u všech typů osteoartrózy v jakékoliv fázi. Jejím cílem je zhodnocení pohybových stereotypů s odstraněním těch vadných, zvýšení rozsahu pohybu a posílení svalstva pomocí pravidelného cvičení, ale také masáž a pasivní rozhýbání kloubů.
  • Metody fyzikální medicíny jsou naproti tomu oceňovány především při akutním zhoršení bolestí. Zahrnují například léčebný ultrazvuk, vodoléčbu, léčbu magnetem, elektrickými proudy, chladem nebo teplem, rázovou vlnou a laserem či akupunkturu. Použití konkrétních metod závisí na závažnosti osteropozy, postiženém kloubu a dalších faktorech.

Lázně pro pokročilé případy

Lázeňský pobyt představuje komplexní rehabilitační péči zahrnující oba hlavní pilíře rehabilitace. Lázeňská péče je v současné době určena pro osoby se závažnou formou osteoartrózy, s komplexními poruchami nebo pacienty po rozsáhlých operacích pro osteoartrózu, tedy především po výměně kloubů. Pobyt v lázních může být hrazen zdravotní pojišťovnou, v tom případě je ale nutné získat doporučení od specialisty, nejčastěji ortopeda nebo rehabilitačního lékaře.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 24. 5. 2020

Odpovědět
Monulka
Monulka 23. 5. 2020

super

Odpovědět
libka5
libka5 23. 5. 2020

Lázně nemají chybu. Byla jsem dvakrát. A jela bych hned znova.

Odpovědět
lemur
lemur 23. 5. 2020

Super.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 116
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.