Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Hana Rozenska
Vloženo 7. 6. 2018
Líbí se mi

Jaké bylinky pomáhají proti kašli?

avatar
Hana Rozenska
Vloženo 7. 6. 2018
Líbí se mi
Jaké bylinky pomáhají proti kašli?

Jaké bylinky pomáhají proti kašli?

Existuje velké množství bylinek, které nám pomáhají při léčbě různorodých problémů a neduhů, počínaje bolestmi celého našeho těla i duše, únavou, energií a konče onemocněními, jako je například kašel. Bylinky při léčbě kašle užíváme většinou v podobě oblíbených bylinných čajů. Léčivé bylinky však můžeme najít i v různých doplňcích stravy či v samotných lécích.

jitrocel kopinatý

Jednou z nejznámějších bylinek, která bojuje s nepříjemným kašlem, je jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata). Jitrocel se hodí k léčbě vlhkého kašle, protože obsahuje množství slizu a zlepšuje tak viskozitu hlenu. Zředění hlenu pomocí jitrocele nám umožňuje jeho snadnější vykašlávání. Jitrocel se navíc hodí také k léčbě dětského kašle.

tymián

Další bylinkou, která pomáhá při léčbě kašle, je tymián (Thymus vulgarit). Tymián díky vysokému obsahuje silic (například thymol, cineol, karvakrol, atd.) Napomáhá snadnějšímu odkašlávání a uvolňuje tak dýchací cesty zanesené hustým hlenem. Tymián se aplikuje zevně i vnitřně. Co se týče vnější aplikace, využívá se v široké škále podob, například jako krémy, masti, obklady, koupelové a inhalační směsi. Vnitřně se podává klasicky v podobě čaje.

 

Vše o sušení bylinek můžete najít ZDE

 

Mateřídouška obecná

Další účinnou bylinkou bojující s kašlem je silně aromatická mateřídouška (Thymus serpyllum), která stejně jako tymián obsahuje výše zmíněné silice a vyznačuje se tak i stejnými účinky jako tymián. Pomáhá rozpouštět husté hleny usazené na stěnách dýchacích cest a usnadňuje tak odkašlávání.

divizna velkokvětá

V boji s kašlem vám pomůže i Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum). Divizna obsahuje pro léčbu kašle důležité prvky, jako jsou flavonoidy, třísloviny a saponiny. Divizna navíc pomáhá v léčbě jako vlhkého, tak suchého kašle. Vytváří ochranný film, kterým pokrývá stěny dýchacích cest a chrání je před vysušováním. Stejně tak pomáhá s ředěním hustých hlenů a napomáhá tak odkašlávání.

podběl lékařský

Užitečnou bylinkou je podběl lékařský, který je pro naši zemi zcela tradiční a také velmi účinný v léčbě kašle. Podbělový čaj pomáhá zředit hlen a je tak vhodný pro léčbu vlhkého kašle. Vyzkoušet můžete i listy podbělu, které se používají ve formě obkladů na prsa.

V léčbě kašle vám pomůže množství dalších léčivých bylinek, jako je například bazalka, černý bez, máta či eukalyptus. Buď si můžete připravit čaj z jedné jediné bylinky (například čaj tymiánový či podbělový), nebo si můžete namíchat čajovou směs z více bylinek.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 29. 3. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 8. 6. 2018

Také používáme hodně bylinky.

Odpovědět
avatar

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 7. 6. 2018

ano, je to tak

Odpovědět
sipeji
sipeji 7. 6. 2018

u nás se velmi osvědčil tymiánový sirup - ten dětem skutečně proti kašli pomáhá

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 137
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.