Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Agnieska Havlová
Vloženo 22. 1. 2021
Líbí se mi

Jak v zimě větrat a topit zároveň

avatar
Agnieska Havlová
Vloženo 22. 1. 2021
Líbí se mi
Jak v zimě větrat a topit zároveň

Jak v zimě větrat a topit zároveň

V uzavřených prostorech prožijeme zhruba 80 % svého života. Do tohoto počítáme nejen čas strávený doma, ale i v kancelářských budovách či obchodních centrech. Právě doma můžeme kvalitu vnitřního prostředí podstatně ovlivnit, čehož je dobré umět využít. Jak tedy najít zlatou střední cestu, abychom doma měli dostatek čerstvého vzduchu a tepelnou pohodu zároveň? Je potřeba se zaměřit nejen na samotné vytápění, ale také na efektivní větrání, které při správném postupu teplotu v místnosti výrazně nesníží.

Kvalita vnitřního prostředí má podstatný vliv na naše zdraví a imunitu. Správná teplota a větrání je pro náš život v uzavřených prostorech ještě důležitější než akustické anebo světelné mikroklima. Pro zdravé prostředí a regeneraci lidského organismu je proto základem dostatek čerstvého vzduchu a tepelná pohoda.

Pro dostatek čerstvého vzduchu a tepelnou pohodu musíme umět vyvážit tři složky, jež přispívají k vytvoření komfortního klima. „Kromě teploty jako takové má na naši pohodu vliv také vlhkost vzduchu, rychlost jeho proudění a v neposlední řadě koncentrace oxidu uhličitého. Právě proto je důležité větrání nepodceňovat a věnovat mu patřičnou pozornost,“ vysvětluje Ing. Martin Preclík ze společnosti KORADO.

 

Sedm tipů pro efektivní management tepla v domácnosti v zimním období:

1)      Alespoň jednou denně otevíráme okna do kořán a provětráme celý byt. Nejen ložnice nebo obývací pokoj trpí vlhkostí, vyvětrat zaslouží i koupelny, chodby či toaleta.

2)      V zimě zapomeneme na ventilačku i mikroventilaci (využijeme jich max. přes noc), jejich prostřednictvím nám utíká především teplo, vydýchaný vzduch v místnosti dostatečně neodvětrá.

3)      V ložnici a místnostech, kde trávíme většinu času, je vhodné větrat častěji. Ráno – pro odvětrání přebytečné vlhkosti a večer – pro obnovení čerstvého vzduchu. Ideální je však trvalé větrání po celou noc. S tím mohou pomoci lokální větrací jednotky, které filtrují prach, pyl a další zatěžující škodliviny z venku. Jejich výhodou je také výrazné odhlučnění, jež vítají především obyvatelé rušných lokalit.

4)      Jsme-li doma celý den, větráme častěji - krátce, ale intenzivně. Na 5 minut otevřeme všechna okna naráz, v čase velkých mrazů stačí 3 minuty. Během této chvíle se vzduch sice ochladí, ale stěny vychladnout nestihnou a prostor se tak brzy opět prohřeje. Větrat nezapomínáme ani v době vaření, sušení mokrého prádla či po sprchování, tedy v době, kdy zvyšujeme vlhkost v obydlí.

5)      Je-li otopné těleso umístěno přímo pod oknem, v době větrání otočíme termostatickou hlavici na minimum, aby ji chladný vzduch zvenku nemátl a otopné těleso nepřidávalo na intenzitě. Po ukončení větrání a opětovném prohřátí místnosti ji vrátíme do původního nastavení.

6)      Vysledujeme, jaká je pro nás ideální teplota v každé místnosti, a tu se snažíme pomocí regulačních prvků udržovat.

7)      Odstraníme dlouhé závěsy a všechny objemné předměty, které by mohly bránit cirkulaci vzduchu okolo otopných těles. Naopak roleta přímo v okně pomůže proti úniku tepla.

 

Tip na moderní způsob větrání:

Kvalitní vzduch ve vašem obydlí mohou zajistit i větrací jednotky, které se o vše postarají za vás. Jejich podstatnou výhodou je výrazné omezení tepelných ztrát, schopnost udržovat stabilní mikroklima po celý rok a prokazatelně zvyšují kvalitu vzduchu. Větrací jednotky navíc zajišťují útlum hluku zvenčí. Jejich podstatnou výhodou je také možnost volby filtrů, kdy se správně zvoleným filtrem můžete přispět k řešení problémů alergiků či osob s respiračními obtížemi. K dostání je filtr na jemný prach a pyl, ale třeba i filtr s aktivním uhlím, který filtruje pachy z venku.

  KORASMART 1300 – lokální větrací jednotka s rekuperací a útlumem hluku. K dostání od 30 048 Kč vč. DPH. Více informací naleznete na www.korado.cz.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 20. 2. 2021

Odpovědět
avatar
Ivana Mrázková 17. 2. 2021

Na nákup multi split klimatizace bych být vámi nevyčkávala. Všichni totiž víme, jaké šílenství je mezi lidmi v měsících července a srpna. To totiž teplota vzroste raketově skoro až na úroveň 40 stupňů a lidé se potom doma potí a nadávají na souseda, že ten stihl z https://www.baxx.cz/multi-split-klimatizace/ objednat poslední skladový kus. Nezahálejte letos, buďte ready.

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 23. 1. 2021

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
94 647
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.