Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Lucifera
Lucifera
Vloženo 27. 6. 2016
Líbí se mi

Jak správně meditovat

Lucifera
Lucifera
Vloženo 27. 6. 2016
Líbí se mi
Jak správně meditovat

Jak správně meditovat

Ještě jste nikdy nemeditovali a chtěli byste to zkusit? Hypnoterapeut radí, čím a jak začít.

Orgasmus, tanec dervišů, jóga, špičkové sportovní výkony, snění, techniky transu, modlitby, tvorba, holotropní dýchání, hypnóza, film…

Co mají tyhle věci společného?

Všechny patří k nejrůznějším způsobům dosažení stavu změněného vědomí (SZV). Jedním z nejednodušších způsobů dosažení stavu změněného vědomí je meditace. Vše, co od vás vyžaduje, je vaše přání meditaci vyzkoušet, otevřený rozum a trocha času.

K čemu je vlastně ten pozměněný stav vědomí dobrý, zeptáte se možná.

V čem jsou jeho plusy?

  1. Ticho a klid. Meditace umožňuje zastavit vnitřní dialog a zbavit se miliónů různě zaměřených, protikladných myšlenek, přání a pohnutek a dosáhnout vnitřní rovnováhy.
  2. Je to zajímavé. Můžete se podívat na film se sebou samým v hlavní roli a dozvědět se o sobě spoustu zajímavých podrobností. Z přítomnosti, minulosti i budoucnosti.
  3. Je to poctivé. Odpojení vědomé kontroly vám umožní pocítit a uvidět sebe samého.
  4. Je to příjemné. Přechod do SZV je doprovázen uvolněním endorfinů, hormonů radosti a štěstí.
  5. Vyostření obrazu. Vnímání se zostřuje, vznikají vizuální a senzorické obrazy.
  6. Má to výsledky. Vyvolání SZV poskytuje možnost nabytí psychologické rovnováhy a napojení na vnitřní zdroje podvědomí.
  7. Je to transcendentální. Člověk může uniknout ze své vlastní hlavy, přestat se dusit v záplavě vlastních myšlenek… a může se dostat dál, mimo rámec vlastní zkušenosti. Dotknout se zdroje síly daleko mohutnější, než je naše vlastní.

Tři rady ohledně techniky meditace

Abychom vnímání na něco soustředili a mohli zkoumat, musíme se nejprve soustředit. Pro moderního člověka je to velmi obtížné. Neustále myslíte na něco úplně nevhodného, jako co si dát k snídani, kdy bude výplata, proč vás něco svědí na noze, co je nového na fcb, že brzy bude jaro, jak asi naši hráli v tom hokeji… Je proto velmi důležité naučit se své vědomí zkoncentrovat.

Nemusíte kolem sebe rozpoutávat přímo vakuum. Obvyklé zvuky vás mohou obklopovat. Někdo vyžaduje ticho a klid, jinému dělá dobře podkresová hudba.

Uvelebte se s maximálním pohodlím, nejlíp vsedě. Můžete sedět v pozici lotosu a můžete sedět i v křesle, na židli nebo na sedadle automobilu. Věnujte tomu čas, usaďte se opravdu pohodlně. Záda, nohy, ruce i hlava musejí být v co největším pohodlí.

Soustřeďte se na to, co vás obklopuje. Podívejte se na známé předměty novýma očima. Stůl, hodiny, lampa, nebe, křeslo, letadlo… Stíny předmětů, jejich nasvícení. Můžete uvidět i sebe sama, jakoby ze strany.

Věnujte pozornost zvukům kolem sebe. Hlasy lidí, klaksony aut, bouchání dveří, šum ulice, zvuk televizoru, ptáci, vlak v dálce, hudba od sousedů… Zleva, zprava, zepředu i zezadu, daleké i blízké… Nezaměřujte se na jeden jediný, navlékejte každý nový zvuk na imaginární nit, jako korály. Můžete si představit přikrývku ze zvuků kolem sebe a schovat se pod ní.


Přeneste svou koncentraci na pokožku. Je to orgán, který nás chrání před okolním světem. Pociťte teplotu vzduchu, rozdíl, jak pociťují teplotu odhalené a zakryté části vaší kůže, vlhkost vzduchu, jeho proudění, to jak oděv přiléhá k tělu, tady těsně, tady volněji, jak vám boty sedí na nohou, čeho se dotýkají ruce…

Pocity ve svalstvu. Tíha a lehkost, teplo a chlad, v myšlenkách porovnejte váhu svých nohou a rukou, myšlenkově skenujte celou kostru od prstů na nohou až po lebku, zjistěte, jak pevně se nohy dotýkají země nebo podlahy, uvědomte si své pohodlí a klid.

Pozorujte dech: jak vzduch vchází chřípím do nosohltanu, postupuje dýchací trubicí do průdušek, naplňuje plíce. Prociťte výdech: plíce, průdušky, dýchací trubice, nosohltan, nos. Lepší je dýchat nosem. Pozorujte několik celých dýchacích cyklů.

V těchto chvílích se už obvykle oči samy zavřou, pokud ne, zavřete je vědomě. Nyní jste zcela připraveni k meditaci. Můžete si stanovit nějaký konkrétní cíl (vyřešení dilematu), můžete si položit otázku (např. Co mám dnes dělat?) nebo se soustředit na nějakou představu, na přírodu, na vesmír…

Nebo můžete jen tak pobýt v tichu a naslouchat.

Postupně vám proces pohroužení do sebe bude zabírat stále kratší dobu. Vaše meditace budou aktivní, dokážete meditovat v MHD, při běhu do lesa, při procházce městem. Je možné, že si řeknete, že nejlepší by bylo tento stav vůbec neopouštět a zůstat v něm, protože je mnohem přirozenější a určitě příjemnější.

Vladimír Dashkievský

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 25. 6. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 23. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 3. 4. 2020

super

Odpovědět
Ovace
Ovace 30. 12. 2016

Důležité

Odpovědět
Norik
Norik 15. 7. 2016

hlbokú meditáciu fakt odporúčam je to fantastické

Odpovědět
Lucifera
Lucifera 15. 7. 2016

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 232
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.