Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Luckyzivot
Luckyzivot
Vloženo 24. 7. 2019
Líbí se mi

Jak se Elen setkala s "Vojtou"

Luckyzivot
Luckyzivot
Vloženo 24. 7. 2019
Líbí se mi
Jak se Elen setkala s "Vojtou"

Jak se Elen setkala s "Vojtou"

aneb jak musela začít Elen cvičit Vojtovu metodu.

Vojtova metoda byla pro mě strašákem už od jejího narození. Když jsem slyšela od maminek v okolí, že musí na rehabilitace a vyprávěly o breku miminek, úplně se mi svíralo hrdlo. Pořád jsem si říkala, že snad nám se to vyhne, že Elen je úplně normálně vyvíjející se mimino.

A ejhle, během 5 měsíce nám přestala zvedat levou ručičku. Při každém pokusu o zvednutí s námi bojovola tak, že my tahali ručičku nahoru a Elen o to víc držela směrem dolů. A při poloze na bříšku staršný řev, že se raději přetočila na záda. Při půlroční kontrole nás dětská lékařka poslala k dětské neuroložce.

Při kontrole na neurologii nám bylo řečeno, že vývoj je správný, ale je potřeba rozhýbat ručičku. A zde je ten strašák – byla nám předepsaná Vojtova metoda. Dostali jsme se k milé paní Horákové. Až tam jsme se dozvěděli, že Elen na bříšku nechce být, protože je váhou jen na pravé ruce a je celá vyosená a proto jí to může bolet.

A další děsivé slovo – HYPERTONUS.

Hypertonus je poranění motorických dráh centrálního nervového systému člověka, kdy jde o zvýšenou tuhost a napětí svalů s omezenou schopností je protáhnout. Pokud hypertonií onemocní děti do 2 let věku, používá se označení mozková obrna. Velice silné zvýšení svalového napětí neumožňuje pohyb kloubům. V případě, že se hypertonie neléčí, dochází ke ztrátě funkce a deformaci svalu, např. abnormálním držením těla. Hypertonie bývá někdy bolestivá a může vést k funkčnímu omezení, zdravotnímu postižení, nebo v závažnějších případech ke snížení kvality života.

Po měsíci cvičení se ručička rozhýbala, ale co byl větší problém – lenost naší slečny. Našla si takový systém lezení, že se nebude snažit lézt po 4 a tak nám bylo doporučeno pokračovat s Vojtovkou.

Začátky byly pro mě strašně těžký, když Vám dítě brečí až do zalknutí, ale jak se říká „Je to pro dobro dítěte“ platí. Po prvním týdnu jsem to pochopila. Když budu v klidu já, bude v klidu i Elen. Ano, pořád bojujeme, Elen brečí, ale dáváme to s přehledem.

Cvičení je nebolí, jen je to nepříjemné, když mají dělat pohyb, který pro ně není komfortní.

Vojtova metoda je hrozná, přiznávám. Ale nadruhou stranu dítěti neuškodí. A čím menší dítě je, cvičení je snadnější. Jak jsme začali v 6 měsíci, Elen už víc odporovala.

Takže pro ty, kteří nemusí cvičit, těm závidím. Pro ty, které to čeká říkám „Nebojte se, se to zvládnout. Hlavně se nestresujte! Dítě to z vás vycítí a bude víc plačtivější.„

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 27. 5. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 25. 7. 2019

Také držím palce.

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 24. 7. 2019

já též držím pěstičky

Odpovědět
Ovace
Ovace 24. 7. 2019

také držím palce

Odpovědět
gustawka
gustawka 24. 7. 2019

držím palce

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 491
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.