Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

LindaLindaLinda
LindaLindaLinda
Vloženo 18. 3. 2020
Líbí se mi

Jak podpořit svoji imunitu při špatné cytologii?

LindaLindaLinda
LindaLindaLinda
Vloženo 18. 3. 2020
Líbí se mi
Jak podpořit svoji imunitu při špatné cytologii?

Jak podpořit svoji imunitu při špatné cytologii?

Každoročně se v Česku nechá při pravidelné gynekologické prevenci vyšetřit pouze 50 % žen. A to přesto, že od roku 1960 má každá žena v rámci zdravotního pojištění hrazen odběr buněk z děložního hrdla – cervikální cytologii. Ta dokáže včas odhalit změny na děložním čípku a zabránit vzniku karcinomu. Díky tomu se od té doby snížil výskyt karcinomu děložního hrdla z 32 na 14 ze 100 000 žen.

Karcinom děložního hrdla je úzce spjat s infekcí HPV (Human Papiloma Virus). Primární prevencí před HPV infekcí je očkování proti HPV, které využívá zhruba 60 % dívek a 25 % chlapců. S HPV se během života setká 70 – 80 % jedinců. Záleží pak na síle vlastní imunity, jak se s infekcí dokáže tělo vyrovnat.

Výsledky cervikální cytologie

Pokud je cytologie zcela v pořádku, je používána zkratka NILM. ASC-US je nejnižší stupeň změny a je mnohdy způsobený jen poševní dysmikrobií bez účasti HPV. Jedná se o morfologické změny buněk, které nepostačují pro definitivní diagnózu a nesmí mezi nimi být buňky zvané koilocyty (buňky změněné HPV infekcí).

Následuje mezistupeň zvaný ASC-H, což jsou buněčné změny, které nemohou vyloučit vyšší stupeň postižení. Zde se kontrola doporučuje po léčbě zánětu nebo v odstupu 6 měsíců.

První přednádorový stupeň změn buněk je označován LSIL. Při tomto nálezu se čeká na vývoj a kontrola je prováděna za 6 měsíců. Zhruba v 8-10 % se nález zhorší do vyššího stupně, přibližně ve 40 % se zlepší – dojde ke zhojení a ve zbylých 50 % bude stejný.

HSIL je těžší stupeň přednádorových změn. Tento nález je vhodné vždy ověřit odběrem vzorku tkáně, po jehož laboratorním prozkoumání se kategorizuje na lehčí CIN 2 a těžší CIN 3 závažnost. Zpravidla dochází u 30 % ke zhojení, ke zhoršení v 15 % a přetrvávání stavu v 55 %. Kontroly se zde provádí již za 3 měsíce.

Jak tělu pomoci při špatné cytologii?

Jak se tělo dokáže vypořádat s HPV infekcí, závisí na síle imunity. O některých faktorech, zejména o kouření, lze tvrdit, že prokazatelně ovlivňují vznik onemocnění a podporují rozvoj HPV infekce. V současné době se vývoj zaměřuje na přírodní prostředky, které by cíleně podpořily imunitu v oblasti děložního hrdla.

Bylo zkoumáno mnoho látek podávaných celkově i lokálně. Poznatky z výzkumů byly využity k vývoji vaginálního gelu, který je používán lokálně a má prokazatelné pozitivní účinky ve smyslu zvýšení procenta normalizace cytologických nálezů a eliminace lidských papilomavirů.

Během půl roku čekání na kontrolní cytologii lze aktivně podpořit lokální imunitu děložního hrdla v lékárně volně dostupným vaginálním gelem  Papilocare® s obsahem 7 účinných složek, jehož pozitivní účinky jsou podloženy klinickými studiemi. Výzkum dokazuje schopnost této lokální léčby zvýšit procento zhojených buněčných změn o 30 %.

K výrobě produktu se využívá nanotechnologií, díky čemuž mají účinné látky vyšší prostupnost do tkání a lepší chemickou stabilitu. Látky se získávají například z houby Outkovky pestré, která je využívána v tradiční čínské medicíně jako pomocná látka k léčbě nádorů a má hojivý účinek na mikroporanění sliznice. Podobně působí další obsažený extrakt z Pupečníku asijského. Silné účinky v podpoře lokální imunity vykazuje beta-glukan. Kromě těchto látek je základem přípravku kyselina hyaluronová, Aloe vera, Zaderah indický a probiotická složka alfa-oligoglukan BioEcolia®.

 

 

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 5. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 25. 3. 2020

super

Odpovědět
lemur
lemur 19. 3. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 18. 3. 2020

Odpovědět
Ovace
Ovace 18. 3. 2020

Dobré vědět

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 214
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.