V České republice trpí arteriální hypertenzí (AH), (vysokým krevním tlakem), třetina dospělých. Většinou je zjištěna u osob mezi 40.-50. rokem věku. Systémová arteriální hypertenze patří mezi nejčastější onemocnění kardiovaskulárního systému. Ve starším věku postihuje hypertenze až polovinu populace. Nebolí a často proto bývá objevena náhodně, na základě jiných potíží, díky kterým vyhledáte lékaře. Pokud vám byl naměřen opakovaně – minimálně 2-3 měření vysoký krevní tlak, pak trpíte hypertenzí.
O co jde
Aby se naše krev dostala do celého těla, proudí v tepnách a žilách pod určitým tlakem, který nazýváme krevní tlak (TK). Jeho normální hodnoty se pohybují optimálně 120 na 80 mm rtuťového sloupce. Pojmy systolický a diastolický tlak vám jistě nejsou neznámé.
Systolický tlak (při měření TK je to první hodnota), odpovídá fázi srdečního stahu, tj. nejvyšší tlak, jaký srdce při stahu vytvoří.
Diastolický tlak (druhá hodnota při měření TK), je nejnižší tlak v myokardu a informuje nás o době, kterou se srdce plní krví. TK se mění s přibývajícím věkem. Starší lidé nemají již arteriální stěny, na které působí TK, tak pružné.
O arteriální hypertenzi hovoříme tehdy, je-li chronicky zvýšený tlak krve v cévním řečišti. V odborné  literatuře se s uvádí hypertenze 140/80. V roce 2017 vydala americká The American College of Cardiology (ACC) spolu s the American Heart Association (AHA) nové doporučené postupy. Hranice hypertenze je zde snížena na 130/80.
Proč je vysoký krevní tlak nebezpečný
Hypertenze se neprojevuje bolestí, může být i bez příznaků, anebo se projevuje nespecifickými potížemi (bolesti hlavy, krvácení z nosu, dušnost, nevolnost, chronická únava, poruchy vidění)
Bez léčby dochází k rozvoji orgánových změn. Mezi hypertenzní důsledky patří zbytnění levé komory srdeční, srdeční selhání, krvácení v CNS, může dojít k selhání ledvinných funkcí, postižení oční sítnice, vedoucí ke zhoršení zraku až k slepotě. Kromě důsledků hypertenzních má neléčený chronicky vysoký TK důsledky aterosklerotické. Zde si jmenujme například ischemickou chorobu srdeční, infarkty myokardu, cévní mozkové příhody, ale i poškození periferních tepen v dolních končetin.
Samotnou hypertenzi dělíme na primární (esenciální) a sekundární Z celkového počtu hypertenzí, připadá na skupinu primární hypertenze až 95 % všech hypertoniků. Není známá jasná příčina. Na vzniku primární hypertenze se však podílí i genetické faktory, které dosud nejsou zcela objasněny, dochází k zadržování tekutin v těle. Dále se uplatňuje stres a na vině je i nadměrný příjem soli v potravě.
Primární (esenciální)  hypertenze je samostatným onemocněním. Je nezbytné, aby byla rozpoznána včas a léčena.
 
 
 
 
Arteriální hypertenze a její stádia
Jako každá choroba, má i hypertenze svá stádia. I. Stádium lehká hypertenze je charakterizováno lehkou hypertenzí, bez orgánových změn (tedy bez orgánového poškození) hodnoty TK 140-179/90-105
II. stádium středně těžká hypertenze –je přítomna alespoň jedna z orgánových změn, TK TK 180-199/106-114
III. Stádium hypertenze – těžká hypertenze je stav, kdy došlo k závažnému poškození orgánů, včetně jejich funkce, TK větší než 200 a diastolický větší než 115
 
Léčba arteriální hypertenze spočívá v nasazení farmakoterapie a v úpravě životosprávy.
Farmakologická léčba
Cílem léčby je minimalizovat riziko (snížením krevního tlaku) a zpomalit rozvoj poškození tělesných orgánů. Jinými slovy snížit riziko morbidity a mortality. Dosáhnout cílových hodnot TK pod 140/90 mm Hg.
Farmakologická léčba může probíhat jako monoterapie anebo léčba kombinovaná, sestávající z kombinace více léků. V terapii se uplatňují léky nazývané ACE inhibitory, kalciové blokátory, betablokátory a diuretika. Tyto léky snižují riziko úmrtí a komplikací u pacientů s arteriální hypertenzí.  O kombinované léčbě hovoříme tehdy, jestliže je do farmakoterapie zavedena kombinace více farmak, aby se posílil jejich účinek a snížil se výskyt účinků nežádoucích.
Nefarmakologická opatření
Pokud trpíte vysokým krevním tlakem upravte svoji životosprávu
a)      Omezte příjem soli na méně než 6g/den
b)      Zamyslete se nad tím, zda nemáte nadváhu a pokuste se ubrat na váze
c)      Na místě je zařadit do běžných denních aktivit kondiční cvičení
d)      Nepijte alkohol
e)      Nekuřte
f)      Myslete na to, že i kofein zvyšuje TK
g)     Udělejte si přehled v lécích, které užíváte (i ve volně prodejných lécích, vč. nosních sprejů atp. a poraďte se s lékařem)

h)     Pozor na cukr a sladké, může mít horší dopady na zvyšování TK, než sůl 

viz odkaz na odborný článek (1) The wrong white crystals:not salt but sugar as aetiological in hypertension and cardiometabolic disease, James J DiNicolantonio, Sean C Lucan, BMJ Journal https://openheart.bmj.com/content/1/1/e000167
       
 
Při léčbě hypertenze je důležitá spolupráce pacienta s lékařem. Sebelepší péče nebude úspěšná bez toho, že byste upravili svůj denní režim, zařadili fyzickou aktivitu a dodržovali doporučení lékaře. Absolutní zákaz kouření není třeba připomínat. Většina pacientů s hypertenzí se brzy naučí měřit si TK v domácích podmínkách, neboť krevní tlak je potřeba si hlídat. A to i v případě, že s ním dosud nemáme problémy. Vhodná preventivní opatření jsou shodná s těmi, které jsme si popsali v odstavci Nefarmakologická opatření.
 
Zkratky
AH – arteriální hypertenze
TK – krevní tlak
 
  
(1)    citace
BMJ JOURNAL
Cardiac risk factors and prevention
Review
The wrong white crystals: not salt but sugar as aetiological in hypertension and cardiometabolic disease

(1)      James J DiNicolantonio1 and

(2)      Sean C Lucan2
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account