Víte jak chutná prostředek na mytí nádobí? Pokud si myslíte, že jste ho nikdy neochutnali, pak se mýlíte! Chemici říkají : po promytí zůstane na povrchu nádobí 20 až 40% mycího prostředku.
Abyste beze zbytku odstranili mycí prostředek, museli byste talíř opláchnout až 100x a pak ještě otřít utěrkou. Copak by to někdo dělal? Výsledkem je že z čistého talíře se do našeho jídla dostávají mnohem nebezpečnější látky, než jsou bakterie.
Reklama neklame: jediná kapka mycího prostředku je schopná umýt horu špinavého nádobí. Ale přemýšleli jste o tom, za jakou cenu? Za cenu agresivního chemického složení. Svým složením se tekuté přípravky na nádobí příliš neliší od pracích prášků.
 
,,Chemický koktejl”
Základem přípravků na mytí nádobí jsou povrchově aktivní látky (PAL), 

škodlivé pro lidské zdraví. PAL velmi dobře vytlačují nečistoty, ale samy se ,,usazují” na čistý povrch. A odstranit je odtud je velmi obtížné. V chemichkých laboratořích, které se zabývají zkoumáním PAL pro čištění přístrojů používají buď směsi chromu, nebo je vypalují nad plamenem hoříku, protože zbavit se povrchově aktivních látek ze pomoci obyčejné vody není možné.
Mycí přípravky s obsahem PAL jsou schopny zničit ochrannou lipidovou vrstvu kůže, což vede k tomu, že do ní proniknou škodlivé látky, které mohou způsobit zarudnutí rukou, ekzém, alergie. Rychlé stárnutí pokožky rukou u žen a je nezdřídka spojováno s častým používáním mycích přípravků s vysokým obsahem PAL.
Mnoho prostředků na mytí nádobí obsahuje formaldehyd – látku, která je dobrý konzervant a antiseptikum. 5-10% roztok formalínu se široce používá pro balzamování mrtvol. Tato látka může být uvedena pod názvem formalín, formal, methy-aldehyd. Látka má negativní vliv na dýchací ústrojí, kůži centrální nervový systém.
Dále téměř všechny prostředky na mytí nádobí obsahují chlór. Dokonce i jeho odpařování při mytí může způsobit bolesti hlavy, únavu, pálení očí a problémy s dýcháním. Kolikrát za den myjete nádobí? 
Další populární látka obsaženná v přípravcích na mytí nádobí – diethanolamin. Je silně zásaditý a spolu s tímto způsobuje podráždění sliznic, je toxický pro játra, kardiovaskulární systém, ledviny….
Silná příjemná vůně mycího prostředku je také špatným znamením, protože maskuje jedovaté přísady, vždyť chemické látky ve většině případů nepříjemně zapáchají. Samotné vonné látky mohou způsobit podráždění a alergickou reakci.
 
Na nádobí i na toalety
Proč je prostředcích na mytí nádobí povoleno používat tyto škodlivé látky, když nádobí je v přímém styku s potravinami?
Skutečnost je taková, že tekuté čistící prostředky nepodléhají v naší zemi povinné certifikaci. Pro šampóny, gely a další kosmetické přípravky a také pro práškové čistící prostředky pro domácnost jsou stanoveny jiné bezpečnostní požadavky, vztahuje se na ně povinnost certifikace. Kdežto u prostředků na mytí nádobí, stejně jako u WC čističů je certifikace pouze dobrovolná.
Samozdřejmě, výrobci mohou testovat své výrobky na bezpečnost. Ale protože je to dobrovolné, tak nemají povinnost podat zprávu o výsledcích zkoušek.
 
Nevím jak vy ale já se nad tímto pozastavila hodně. Proto jsem také vyhodila všechny prostředky a našla ten pravý pro zdraví mé rodiny. 

 

 

zdroj : zde

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account