Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 2. 10. 2021
Líbí se mi

Hledáte potravinu s ideální výživnou hodnotou? Jezte kokosový ořech

evabel
evabel
Vloženo 2. 10. 2021
Líbí se mi
Hledáte potravinu s ideální výživnou hodnotou? Jezte kokosový ořech

Hledáte potravinu s ideální výživnou hodnotou? Jezte kokosový ořech

Možná vás mnohé překvapí, že kokosový ořech je vlastně druh ovoce. Jeho povrch tvoří pevná dřevnatá skořápka hnědé barvy, která je pokryta odlupujícími se svazky lýka. Ty zůstávají na ořechu jako pozůstatek po zeleném obalu, ve kterém byl kokosový ořech uschován během růstu. Uprostřed kokosu je dutina vyplněná kokosovou vodou, více známou pod názvem kokosové mléko.

Kokosovník ořechoplodý

Kokosový ořech je jedním z největších semen na světě. Roste převážně v tropech na vrcholcích kokosových palem zvaných kokosovník ořechoplodý. Tato palma dává plody až po sedmi letech růstu. Jedná se až o třicet metrů vysoký strom, který se cíleně pěstuje už déle než 3000 let. Původní výskyt tohoto stromu je neznámý. Kokosový ořech vydrží plavat v moři až několik měsíců, což mu umožňuje rozšířit se po rozsáhlém území.

Kokosové ořechy jsou zdrojem energie

Kokosové ořechy jsou pro lidský organismus velice zdravé jak v nezralém stavu, tak i ve stavu úplné zralosti. Mladé nezralé kokosy se prozatím v našich obchodech koupit nedají, ale zralé hnědé kokosy běžně v prodeji jsou. Pokud si zralý kokos koupíte, všimněte si na jeho vrcholku tří hladkých plošek. Dvě plošky zakrývají otvory, kterými byl kokos v době růstu vyživován a třetí ploška je jen tenká blána, která slouží prostupu klíčku při klíčení. Právě tato slabá blána je ideálním místem, které lze snadno propíchnout a vylít tak z kokosového ořechu kokosovou vodu neboli kokosové mléko. Pokud se chceme dostat na bílou dužinu ukrytou pod tvrdou skořápkou, musíme tuto skořápku mechanicky rozbít či rozříznout. Dužina i mléko tohoto ořechu jsou vydatným zdrojem energie. Dužina obsahuje velké množství vápníku, cukr, vlákninu, nenasycené tuky, vitamíny a má antibakteriální účinky. Kokosové mléko je bohatým zdrojem draslíku, skupiny vitamínů B (vyjma B6 a B12) a také vitamínu C. Mléko z kokosového ořechu je naprosto sterilní, což je výhodné v oblastech, kde jsou přirozené vodní zdroje infikované či jinak znečištěné.

Kokosové ořechy mají své využití nejen v kuchyni

Dužinu je možné konzumovat syrovou, sušenou ale i jako přísadu do různých potravin. Sušená kokosová dužina se často používá k ochucení či dekoraci moučníků, zákusků a dortů. V obchodech s potravinami se kromě celých kokosových plodů také běžně prodává kokos strouhaný. Velké množství kokosových ořechů se zpracovává na kokosový olej. Tento olej má využití v potravinářství, medicíně i průmyslu, zejména kosmetickém. Používá se v tělových mlécích, sprchových gelech, pěnách do koupele a někdy i ve vůních.

Kokosový olej je díky své tepelné stabilitě vhodný na vaření i smažení a protože odolává žluknutí, je velice trvanlivý. Kokos je také zdrojem kokosové mouky a je základní potravinou pro velkou část světové populace. Z kůry plodů kokosové palmy se získává kokosové textilní vlákno. Kvalitní, pružná vlákna se získávají z nedozrálých ořechů. Kůra plodů se několik měsíců máčí v mořské vodě, aby se svazky vláken uvolnily od obalu a pak se rozvolňují na jednotlivá vlákna k textilnímu použití. Mimo provaznictví se příze z kokosu používají k výrobě hladkých a velurových tkanin na koberce a běhouny nebo se splétají do copánků na síťové výrobky. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lenin
lenin 3. 10. 2021

Tak na kokosu a všem, co je z něj ujíždím......

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 3. 10. 2021

my ho míváme na Vánoce jako dekoraci

Odpovědět
sipeji
sipeji 3. 10. 2021

Neměli bychom ho jíst jen na Vánoce.

Odpovědět
lemur
lemur 3. 10. 2021

Mám ráda kokosový ořech.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 2. 10. 2021

dala bych si

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 423
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.