Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Eva K.
Eva K.
Vloženo 25. 4. 2019
Líbí se mi

Hlavní ceny fair play za rok 2018 patří záchrancům života a Panenkovi

Eva K.
Eva K.
Vloženo 25. 4. 2019
Líbí se mi
Hlavní ceny fair play za rok 2018 patří záchrancům života a Panenkovi

Hlavní ceny fair play za rok 2018 patří záchrancům života a Panenkovi

V ten sluneční jarní den, 1. dubna 2019, se konalo v Praze, v prostorách České národní banky, slavnostní předávání cen Českého klubu fair play za rok 2018. I když se jednalo u skutečně hrdinské a obdivuhodné činy dospělých i dětí, všichni ocenění měli jedno společné: svoje činy nepovažovali za výjimečné. A při převzetí cen jen skromně poznamenali: "Vždyť to bylo samozřejmostí a to by přece udělal každý..."

Hrdinské činy za záchranu života

Hlavní ceny za čin získali Martina Součková, trenérka mladých veslařů, dvě maminky mladých fotbalistů, Mirka Franková i Anna Stodolová a také cyklisté Martina Kocháňová a Radek Vrba.

Bývalá bronzová medailistka z mistrovství světa juniorů do 23 let, Martina Součková, i díky své mimořádné odvaze pomohla zachránit život dvěma lidem. Když vloni, 9. června, v blízkosti lodenice Slavie Praha, při náhle vzniklé silné bouřce se nečekaně zvedla i přívalová vlna v pražském podzemí, spláchla do rozbouřené Vltavy čtyři hledače "kešek". Ale naštěstí se jí podařilo spolu s členy posádky projíždějícího parníku dva z nich vytáhnout z vody na katamarán a odvést do bezpečí na břeh. "Strhla se velká bouřka. Ve výpusti, kde obvykle teče jen potůček, se za pár minut zlověstně valila voda. Bylo to přesně před pilíři Jiráskova mostu, tak jediné, co mě napadlo, že sednu do katamaránu a vyjedu tam. Ti dva - slečna a mladík -, kteří přežili, měli obrovské štěstí," vzpomíná na jejich záchranu paní Martina, maminka dvou chlapců. "Nebylo vůbec snadné je z vody vytáhnout." Podle očitých svědků prokázala mimořádnou rozhodnost a statečnost. Ale bohužel dalším hledačům "kešek" už nebylo možné pomoci a o svůj mladý život přišli...

Mimořádnou statečnost projevily i dvě další maminky, Mirka Franková a Anna Stodolová. Ve sportovním areálu v Klenči pod Čerchovem se malí fotbalisté chystali na zápas přípravek, když najdenou z jasné oblohy zazněla ohlušující rána a jeden z chlapců zůstal ležet na trávníku. Zasáhl ho výboj blesku. Hned se ujaly jeho oživování i přesto, že měly na hřišti vlastní děti. Bez přemýšlení daly přednost záchraně života devítiletého Vojty. "Nikdy jsem nezažila takový hlasitý úder blesku. V první chvíli jsem si myslela, že uhodil do našeho auta. Až poté jsem viděla, že jedno dítě na hřišti zůstalo nehybně ležet. Spolu s Mirkou Frankovou jsme okamžitě zahájily masáž srdce a dýchání z úst do úst. Naštěstí se nám podařilo kluka stabilizovat, než přijela záchranka," vzpomíná na dramatické chvíle záchrany paní Anna. Díky ní a paní Mirce může malý Vojta dál sportovat.

Třetí hrdinský čin za záchranu života se odehrál na trase Bikemaratonu Drásal, kde na osmém kilometru došlo k těžkému pádu jednoho ze závodníků. Mnoho bikerů okolo něj projelo bez povšimnnutí, pouze Martina Kocháňová a Radim Vrba se bez váhání zastavili a až do příjezdu záchranářů soupeře ošetřovali. "Když jsem u něj zastavil, byl zaklíněný a v bezvědomí. Postupně se naštěstí začal probírat, byl ale dezorientovaný," líčí napjaté minuty záchrany soupeře Radim, který ho pak spolu s Martinou předali záchranářům.

Hlavní cena za celoživotní postoj

Antonín Panenka se navždy zapsal do srdcí fotbalových fanoušků jedním jediným kopem. Jeho geniálně proměněná penalta ve finále mistrovství Evropy, v roce 1976, v Bělehradu, vynesla československému týmu historický titul. "Západní novináři napsali, že jsem brankáře, Seppa Maiera, zesměšnil, ale já s tím nesouhlasím. Věděl jsem, že něco takového nikdo přede mnou neudělal. Chtěl jsem balon kopnout tím nejjednodušším způsobem," vzpomíná na rozhodující chvíle finále proti favorizovanému týmu Západního Německa. "Šel jsem na penaltu s pocitem, že vyhrajeme." Právě jemu udělil Český klub fair play hlavní cenu za celoživotní postoj. "Vždycky jsem se snažil hlavně pobavit diváky, povznést fotbal trochu výš. Beru tohle ocenění tak, že se mi to snad i povedlo," dodává jeden z nejlepších záložníků československé a české historie fotbalu.   

Bývalý vynikající československý reprezentant, který od svého mládežnického věku dlouhých 23 let zářil i v týmu pražského Bohemians, kromě zmíněných cen ale dostal i jeden špeciální dárek navíc. Náš světoznámý houslový virtuoz, Jaroslav Svěcený - který svou parádní hrou také obohatil slavnostní předávání cen fair play - zahrál Panenkovi variace na známou fotbalovou "hymnu" Zelená je tráva, fotbal je jenom hra...

"S Tondou jsme kamarádi již dlouhá léta. Vždy byl normálním klukem, kterého nezměnily ani jeho mezinárodní úspěchy, včetně historického titulu mistrů Evropy po jeho slavné penalte v rozhodující chvíli finále. Je velice lidský a patřil mezi nejslušnější hráče své doby. To si u něj cením nejvíc," prozradil náš mistr houslí.

Z kolika návrhů na některou z cen fair play si vybírala ty nejlepší předsedkyně Českého klubu fair play, Květa Pecková Jeriová - společně s členy zmíněného klubu -, která na hrách v Lake Placidu a v Sarajevu vybojovala 1 bronzovou a 2 stříbrné medaile v běhu na lyžích?

"Dostali jsme přes 30 návrhů na různé ceny fair play. Všechny návrhy pokaždé prozkoumáme, ale neoceňujeme vždy každý návrh. Měli jsme 15 ocenění dopisem domů a diplomy. Velmi zajímavé návrhy jsme však dostali ohledně hlavních cen, vždyť se jednalo o záchrany životů. Díky mimořádné statečnosti a lidskosti Martiny Součkové, Mirce Frankové, Anně Stodolové, Martině Kocháňové a Radima Vrby byly zachráněny 4 lidské životy. V našem klubu jsme již vytvořili návrhy pro světovou a evropskou organizaci fair play, aby jejich hrdinské činy také náležitě ocenili."

Jak hodnotí aktuální ročník Cen fair play Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru, bývalý vynikající československý a český reprezentant a mnohonásobný mistr republiky ve veslování a také dlouholetý člen veslařského klubu Slavie Praha? "Mám velkou radost, jak hodnotné lidské činy jsme mohli oceňovat u sportovců všech věkových kategorií. Jelikož jsem dlouhá léta závodil za Slavii Praha a stále jsem ve vedení klubu, jsem obzvlášť rád, že jednu z hlavních cen získala naše skvělá trenérka, Martina Součková. Za svoji mimořádnou statečnost a odvahu je držitelkou této ceny naprosto zaslouženě."

Všem oceněným srdečně blahopřejeme

Eva

 

Popis fotek:

Titulní foto a foto č. 2: Martina Součková s hlavní cenou fair play (Foto: Eva)

Foto č. 3: Martině Součkové předává hlavní cenu fair play ministr školství Robert Plaga, v pozadí Jiří Kejval, předsseda ČOV a Květa Pecková Jeriová, předsedkyně Českého klubu fair play

Foto č. 4: Anna Stodolová s hlavní cenou fair play

Foto č. 5: Antonín Panenka

Foto č. 6: Jiří Kejval, předseda ČOV

Foto č. 7: Ukázka z vystoupení moderních gymnastek

Foto č. 8: Společná fotka oceněných

Foto č. 9: Jaroslav Svěcený, houslový virtuoz (Fotky č. 3-9: ČOV/Jan Malý)

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 30. 5. 2020

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 27. 4. 2019

Velká gratulace

Odpovědět
Eva K.
Eva K. 15. 5. 2019

Děkuji též, pošlu to dále

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 120
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.