Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Jana Semladova
Vloženo 26. 9. 2021
Líbí se mi

Historie šamponů a různé typy

avatar
Jana Semladova
Vloženo 26. 9. 2021
Líbí se mi
Historie šamponů a různé typy

Historie šamponů a různé typy

Vejděte do jakéhokoli obchodu-ať už je to drogerie, obchod s potravinami nebo obchod s kosmetickými potřebami-a uvidíte tucet druhů šamponů lemujících uličku pro péči o vlasy. (Pokud vaše nákupní technika zahrnuje popadnutí toho, který je vám nejblíže, pak běhání daleko, daleko, čtěte dál.) Ale jen asi před stoletím, pokud jste si chtěli umýt vlasy, byla vaše nejlepší volba vaše vlastní spíž: Lidé používali rostlinný škrob a jablečný ocet k vysátí oleje a vyčištění pokožky hlavy.

Jako opožděné poděkování za to, že jsme za posledních 100 let udělali ze světa svěžejší, čistší a méně zapáchající místo, jsme se rozhodli věnovat naši první epizodu Vědy o kráse s tématem vlasů šamponu. (A po vyzkoušení některých očistných metod ze staré školy „jen pro zábavu“, naši hostitelé Michelle Lee, šéfredaktorka, a Jenny Bailly, výkonná ředitelka krásy, vyjadřují svou vděčnost zejména.) Přečtěte si-a poslouchejte-a připravte se už nikdy se na šampon nedívat stejným způsobem.

Historie šamponu


Teprve v roce 1814 se indická praxe šampiónů (AKA šamponování) v západním světě opravdu ujala. Sake Dean Mahomed, indický spisovatel a podnikatel, se zasloužil o popularizaci této praxe v Anglii. Během této doby otevřel lázně s komerčním místem „šamponování“, což z čištění vlasů učinilo normalizovanější službu.

V roce 1930 představil John Breck ve Spojených státech první tekutý šampon. (Obsahovalo 14 ingrediencí, ve srovnání s 24 ve většině dnešních šamponů.) Breck šampon se v následujících desetiletích proslavil, a to především díky jeho oblíbeným reklamám, které uváděly up-and-coming celebrity jako Christie Brinkley, Brooke Shields a Cybill Shepherd. Hlavním poselstvím těchto kampaní bylo, že pro zdravé vlasy musíte šamponovat několikrát týdně. Jiné značky se rozhodly, že chtějí kousek tohoto nového koláče, a kategorie šamponů explodovala.

Co je šampon a jak funguje?


Dnes má šampon obvykle podobu viskózní kapaliny. Váš typický vzorec obsahuje povrchově aktivní látky - jako laurylsulfát sodný nebo laurethsulfát sodný - které emulgují olej a špínu na vlasy a pokožku hlavy. Uvolněné úlomky jsou poté smeteny, když jsou vlasy opláchnuty. Většina receptur obsahuje nějakou formu konzervačního prostředku, který inhibuje mikrobiální růst, a některé obsahují vůni, která dodává svěží vůni ze salonu. Pokud hledáte kvalitní šampon za výhodnou cenu, můžete využít Svetkadernictvi.cz slevové kódy a výhodně nakoupit. V závislosti na typu složení obsahují šampony také další přísady, které dodávají vlasům konkrétní vzhled nebo dojem, jako jsou silikony na uhlazení nebo kokosový olej na hydrataci.

Druhy šamponů


Šampon proti lupům

Podle odborníků ve Spojených státech trpí lupy kolem 50 milionů lidí, což vysvětluje, proč je šampon proti lupům tak populární. Lupy nejsou jen suché vločky; je to seboroická dermatitida specifická pro pokožku hlavy, přemnožení kvasinek, které způsobuje, že se kožní buňky vylučují neobvykle vysokou rychlostí. Šampony proti lupům obvykle obsahují přísady (nejčastěji ketokonazol nebo pyrithion zinečnatý, oba mají antifungální a antimikrobiální vlastnosti), které zabíjejí kvasinky. Nejlepších výsledků dosáhnete, když šampon důkladně vmasírujete a necháte alespoň minutu působit na pokožku hlavy, aby účinná látka působila. Poté opláchněte teplou - ne horkou - vodou.

Společné praní

"Tradiční šampon je asi 95% zaměřen na čištění a možná pět procent se zaměřuje na zanechání vlhkosti za sebou," vysvětluje Wilson. "Co-wash převrací poměr, takže je více 50/50, v závislosti na typu produktu." Důraz je však kladen mnohem více na úpravu vlasů a odstranění části přebytečného nahromadění. “ Společné praní se stalo populární asi před 20 lety v komunitě přírodních vlasů v rámci hnutí „no-poo“ (jako v případě bez šamponu), ve kterém lidé upouštějí od čištění tradičním šamponem, aby se vyhnuli přílišnému zbavování vlasů jeho přírodních olejů. .

Pokud máte kudrnaté nebo barevně upravené vlasy, které jsou obvykle na sušší straně, stojí za to vyzkoušet společné mytí. Co-wash má malé množství čisticích prostředků-podstatně méně než tradiční šampony, ale stačí k vyčištění vlasů při zachování jejich přírodních olejů. Nenechte se odradit nedostatkem pěny a nezapomeňte produkt zcela zapracovat do pokožky hlavy prsty. Místo šamponování můžete denně prát společně, ale pokud se díky tomu vaše vlasy budou cítit méně čisté, než byste chtěli, střídejte je s tradičním šamponem.

Šampon, kondicionér, tělové mléko 3 v 1

Šampon 3 v 1, který je základem pro ty, kteří chtějí sprchový výrobek typu vše v jednom, zní složitěji, než je. Tyto typy produktů jednoduše používají stejné čisticí prostředky, které lze použít na vlasy i tělo. Součástí produktu je také obvykle silikon (jako dimethikon), který vytváří hedvábný vzhled.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lenin
lenin 3. 10. 2021

To jsou mi věci.....

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 29. 9. 2021

3v1 jen v situaci, kdy někam cestujeme a nechce se mi balit vícero přípravků

Odpovědět
sipeji
sipeji 27. 9. 2021

Zajímavé, ale ty tři v jednom, to nerada používám.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 29. 9. 2021

mám to stejně

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 423
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.