Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita)

 

také heřmánek lékařský, je jednoletá nebo ozimá léčivá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Hojně se využívá v kosmetice a léčitelství, v aromaterapii i homeopatii. Je to jedna z nejoblíbenějších a velmi dlouho známých léčivých bylin s prakticky univerzálním účinkem.
 
Na co vše se heřmánek užívá:

    působí protizánětlivě, dezinfekčně a protialergicky

     vyvolává uklidňující pocity

     na nadýmání, křeče, střevní poruchy a žaludeční potíže

    na kašel, rýmu a nachlazení

    děložní křeče, při poruchách menstruace

    problémy se spánkem

    záněty močových cest

    kožní vyrážky, hemeroidy a záněty

    špatně se hojící rány

    bolestech zubů

     bolesti břicha, ledvin nebo hlavy

     revmatické otoky 

 
Asi nejčastěji a také nejuniverzálněji se používá heřmánkový čaj či odvar. Jestliže chcete připravit čaj, nasypte jednu čajovou lžičku sušených květů do hrnku a tu zalijte čtvrtlitrem vroucí vody. Čaj se nechá 15 minut vylouhovat a poté se scedí. Denně byste měli vypít tři šálky tohoto čaje. Pije se po jídle a pokaždé by se měl připravit čerstvý. Heřmánek je často obsažen i v dalších bylinných čajích, které jsou určené na nachlazení nebo na žaludeční potíže.*wine*
Nálev, který bude určený k zevním obkladům nebo výplachům či koupelím, připravte smícháním dvou až třech lžic heřmánku s půllitrem vroucí vody. Opět se tento odvar nechá vylouhovat přibližně 15 minut a pak je ihned připraven k použití. Podobným způsobem si můžete připravit i odvar určený k inhalaci, který pročistí vaše dutiny. Odvar z heřmánku používejte několikrát denně dle potřeby.
Zajímavá je příprava domácího heřmánkového oleje, kdy se smíchají čerstvé květy s olivovým olejem. Celou lahvičku naplníte květy heřmánku a zalijete je olejem. Dbejte na to, aby byly celé ponořené. Poté lahvičku dobře uzavřete a necháte ji stát 14 dní na slunci. Hotový olej se uchovává v ledničce a dá se použít třeba do koupele nebo na drobné ranky. Heřmánkový olej působí regeneračně a protizánětlivě.
Heřmánek je běžnou součástí mastí, krémů nebo i jiné kosmetiky z lékárny. I vy sami si doma můžete připravit léčivou heřmánkovou mast. Na její výrobu budete potřebovat vepřové sádlo, do kterého přidáte velkou hrst čerstvých květů. Počkáte, až se sádlo s heřmánkem začne vařit a poté ho stáhnete z varné desky. Odložíte do druhého dne na chladné místo. Následující den směs rozehřejte a protlačíte přes lněné plátno. Tato mast je ideální na bolestivá místa, na jizvy či na vyrážku. Je určena pouze k zevnímu použití.

Všechno potřebné k úžití najdete na stránkách www.gresik.cz 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account