Starý rok odplouvá za horizont minulosti a před námi se otevřelo širé moře plné nových šancí a příležitostí. Poradíme vám, jak kulatý rok 2020 odstartovat co nejlépe a být v něm ještě zdravější, krásnější a v pohodě…
1. Odkaz seveřanů: Hygge a lagom
Hygge i lagom jsou koncepty šťastného života, které se rozšířily ze Skandinávie. Hygge se vyznačuje pohodou, lagom zase znamená „všeho s mírou“ – odráží se v něm tedy rovnováha, udržitelnost i praktičnost. Oba principy je možné najít také v norské módě, která je slušivá a pohodlná, funkční a zároveň kvalitní, takže není třeba kupit v šatníku kvanta oblečení, ale vystačíte si s méně kousky. Zato však dlouho vydrží, lze je využívat různými způsoby a vzájemně kombinovat. Tip: Norové jsou proslulí zejména svými vysoce hřejivými svetry s typickými severskými vzory (např. Dale of Norway), outdoorovým oblečením do každého počasí (např. Bergans of Norway) či pohodlným vlněným funkčním prádlem z merina (např. Devold, Kari Traa). Budou se vám hodit nejen při sportovních aktivitách!
2. Každý den v pohybu
Každoroční klasika: Na začátku ledna se posilovny zaplní nadšenci, kteří si dali novoroční předsevzetí zhubnout – a na konci února zase postupně odpadají… Máte-li i vy na svém „to-do listu“ položku „začít cvičit“, myslete na to, že je lepší nepřepálit start a raději začít zvolna a postupně přidávat čas strávený hýbáním i samotné tempo. Ráno můžete nastartovat patnácti minutami jógy nebo během, který si získává čím dál větší oblibu. Sněhová pokrývka láká na běžky, zamrzlé plochy zase na brusle… Nezapomeňte ovšem typ sportu a výkon přizpůsobit svému věku a fyzickým možnostem, dbejte na správné protažení i samotné provedení cviků, abyste se vyhnuli zdravotním komplikacím. Tip:Nadměrné zatížení pohybového aparátu může vést k bolesti kloubů, šlach a vazů. Aby jejich zdraví zůstalo zachováno, doporučuje se užívání čistého kolagenu typu I a II a vitaminu C (všechny složky obsahuje například přípravek Cemio Kamzík).
3. Příprava jídelníčku
„Druh a množství potravin, které jíme, ovlivňují naši energii a náladu. Zdravý životní styl hraje důležitou roli při podpoře imunitního systému a snižuje riziko diabetu a kardiovaskulárních onemocnění,“ říká Prof. MUDr. Vladimír Teplan, Dr.Sc., nefrolog, nutricionista a odborný garant programu Cambridge Weight Plan. „Denní jídelníček zdravého dospělého člověka by se měl skládat z 30 % bílkovin, 40 % sacharidů a 30 % tuků,“ dodává specialista. Základem zdravého životního stylu je tedy pestrá a dobře vyvážená strava. Tip: Odborníci doporučují připravit si racionální jídelníček dopředu alespoň na týden (může být i na delší časový úsek) – díky tomu vhodně zakomponujete všechny důležité složky a také se vyhnete neustálému dilematu: „Co mám dneska vařit?“ 
4. Čas na detoxikaci
Sklenice vody s vymačkanou citronovou šťávou nastartuje po ránu metabolismus a má celou řadu pozitivních účinků. Na správný pitný režim ale nezapomínejte ani v průběhu dne a konzumujte dostatek vody, zejména v zimních měsících vsaďte i na bylinkové čaje, které pomohou s detoxikací – což se po hodech během vánočních svátků jistě hodí. Očistné účinky má třeba kopřiva, bříza či řebříček. Tip: Pokud patříte k těm, kdo ve víru pracovních dní na pitný režim zapomínají, můžete vyzkoušet pomoc v podobě aplikací pro smartphone (např. Hydro Coach).
5. Sametová pleť
Dostatek vody potřebuje nejen tělo, ale také pleť – obzvlášť v zimě, kdy je pokožka namáhaná chladem. Dehydratovaná pleť rychleji stárne, způsobuje tvorbu vrásek a pomaleji se regeneruje. Mezi svá předsevzetí si tedy nezapomeňte přidat: „Pravidelná péče o pokožku.“ Tip: Dlouhodobou intenzivní hydrataci zajistí například „zimní kombo“: multiaktivní hydratační gel Phyris Termasomi Gel s termálními lipozomy a denní krém Phyris Hyaluron Sensation Cream.
6. Zdravá a lesklá hříva
Zimní měsíce dávají zabrat také vlasům – intenzivní slunce na horách, chlad, sníh, déšť, zpocené hlavy pod čepicí, přechod ze zimy do tepla… To vše vlasy vysouší, způsobuje lámavost, roztřepené konečky i ztrátu lesku. Je proto důležité vsadit na kvalitní vlasovou kosmetiku, nejlépe na přírodní bázi a bez chemických konzervantů (např. vlasové produkty Kaaral). Vlasy může ničit také časté nešetrné fénování a kulmování, které škodí samotné hřívě, navíc ohrožuje i pokožku hlavy. Tip: Vysoušeč Dyson Supersonic disponuje ochrannou technologií Heat Shield, díky které zůstává povrch nástavců chladný a pokožka se nespálí. Navíc má inteligentní regulaci teploty vzduchu a zabraňuje přesoušení vlasů, takže si zachovávají přirozenou vlhkost a lesk.
7. Úsměv, prosím!
Zaručený recept na krásu: pozvednuté koutky úst a oči rozjasněné smíchem. Úsměv totiž uvolňuje hormony dopamin a serotonin! Dlouhé noci a nedostatek slunečního svitu mohou mít negativní vliv na naši náladu a svádět k depresím – přesto stojí za to se chmurám postavit a nesetrvávat v nich dlouhodobě. Tip: Ještě krásnější úsměv vykouzlí bílé zuby – vedle bělících past můžete vyzkoušet účinek jahod či špenátu. Hebké rty zase získáte, když na ně nanesete vrstvu medu a necháte působit. Přidáním krystalového cukru pak lze vytvořit peeling, který odstraní suché šupinky odumřelé kůže a rty prokrví. 
8. Vyspat se do krásy…
Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je klíčem ke zdraví i kráse. Regenerační procesy, které v těle během noci probíhají, mají vliv na stav pokožky, hormon melatonin pomáhá přirozeně obnovovat buňky a navíc se utlumuje produkce stresového hormonu kortizolu. Nedostatečný spánek naopak může přispívat k riziku obezity, způsobuje kruhy pod očima, snižuje imunitu, vliv má samozřejmě i na psychický stav. Tip: Aby se vám dobře spalo, usínejte v chladnější, dobře větrané místnosti, jezte naposledy 2–3 hodiny před ulehnutím, vyvarujte se před spaním těžkým jídlům, alkoholu, kofeinovým nápojům a náročné fyzické aktivitě. 
9. Kouzlo aromaterapie
Esenciální oleje uvolňují tělo, uklidňují, posilují imunitu a pomáhají při usínání. Přírodní vůně působí na psychické i fyzické zdraví skrze nos i kůži. Využívat je lze prostřednictvím aromalampy, ze které se odpařuje voda, do níž se přidá několik kapek éterického oleje. Pokud se olej smísí s emulgátorem (např. olivový olej, mléko, med…), lze z nich připravit aromakoupel. Dokonalé uvolnění přináší aromamasáž, při níž se využívají olejové masážní směsi. Tip:Každá vůně má své „kouzlo“ – eukalyptus bojuje s nachlazením, citrusy dodávají energii, tea-tree má protizánětlivé účinky, anýz pomáhá při potížích s trávením, levandule při usínání…
10. Blahodárná sauna
Aromaterapii lze spojit také se saunováním, když se rozpálené kameny zchlazují ledovou tříští, do které jsou přidané éterické oleje. Esence jsou pak dále distribuovány máváním ručníku. Blahodárné účinky má ovšem i samotné saunování bez voňavých vjemů. Detoxikuje organismus, zvyšuje imunitu, zlepšuje krevní oběh a kvalitu pokožky, pomáhá při hubnutí… Tip: Vedle klasické finské sauny si oblibu získávají rovněž infrasauny, které jsou vhodné i do malých bytů. Vyhřívají se na teplotu cca 60 stupňů Celsia a lze v nich strávit až 40 minut.   

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account