Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Johanka Kotěšovcová
Vloženo 13. 10. 2021
Líbí se mi

Farmáři budou mít konferenci. Řešit budou bezobalový prodej i absenci podpory politiků

avatar
Johanka Kotěšovcová
Vloženo 13. 10. 2021
Líbí se mi
Farmáři budou mít konferenci. Řešit budou bezobalový prodej i absenci podpory politiků

Farmáři budou mít konferenci. Řešit budou bezobalový prodej i absenci podpory politiků

Proč je pořádání farmářských trhů ve městech důležité? Jak se trhy organizují? Kdo ručí za kvalitu prodávaných produktů? Jak trhy udržet v provozu během pandemie? Na tyto a další otázky odpoví Česko-německá konference. Ta proběhne 15. října v Praze 7 v prostorách Vnitroblocku.

Konference se bude konat od 9 hodin do 13 hodin. Setkání českých a německých pořadatelů trhů se uskuteční jako součást projektu, jehož cílem je poukázat na prospěšnost farmářských trhů konaných ve velkých městech.„Nákup na farmářských trzích, konzumace bio zeleniny, ovoce a živočišných nejen bio produktů neslouží jen našemu zdraví. Hlavně přispíváme k trvale udržitelnému pěstování zemědělských plodin, jejich diverzifikaci a snížení nedůstojného života zvířat ve velkochovech. Existence farmářských trhů je zásadní pro hospodaření lokálních, malých a středních farmářů tím, že umožňuje trvalý odbyt jejich produktů. Podporou lokálního zemědělství snižujeme uhlíkovou stopu, omezujeme transport potravin ze vzdálených destinací a zajišťujeme přísun zdravých potravin obyvatelům měst,“vysvětlilJiří Sedláček, předseda Asociace farmářských tržišť České republiky, která je organizátorem konference.

U řečnického pultu se vystřídá osm přednášejících - pořadatelů trhů, čtyři z Česka a čtyři z Německa. „Právě v Německu mají s pořádáním farmářských trhů letité zkušenosti, farmáři mají podporu politiků, veřejností jsou vnímáni jako zdroj kvalitních tuzemských potravin. To u nás prozatím není, politická podpora je minimální, to je třeba změnit. A právě to je jedním z cílů konference - v Berlíně mají farmářské trhy dlouhou tradici a velkou úspěšnost, proto chceme představit v Česku jejich filozofii a know-how s pořádáním,“ uvedl Jiří Sedláček.

Mezi tématy, která se budou na konferenci řešit, bude i snížení množství obalů na trzích. Stoprocentně bezobalové nakupování na českých farmářských trzích prozatím není možné, alespoň částečně na některých z nich ale nakoupit lze. První farmářský trh se sníženou produkcí potravinových obalů zahájil provoz 9. září 2017 v Praze 7. „Téma nakládání s odpady a způsob balení potravin na farmářských trzích, které pravidelně navštěvují tisíce lidí, je velmi zásadní a i v otázce bezobalovosti se máme od svých německých kolegů co učit. Jsem velmi rád, že i toto téma bude součástí konference, naším dlouhodobým cílem je, aby každý farmářský trh v česku alespoň částečně svým zákazníkům umožnil nákup do vlastních nebo vratných obalů,“ popsal Jiří Sedláček.

Dalším z cílů konference je získat podporu a ochranu politického vedení pro provoz farmářských trhů ve městech.„V době pandemie se bohužel ukázalo, že politická podpora lokálních pěstitelů a zemědělců je takřka nulová. Farmářské trhy, které jsou pro farmáře často jediným prodejním kanálem, byly několikrát uzavřeny, finanční kompenzace byly směšné a někteří farmáři museli se svou činností skončit. Naopak v sousedních zemích byly farmářské trhy i během té nejhorší epidemiologické situace alespoň částečně v provozu. Je více než zřejmé, že osud českých farmářů, pěstitelů, chovatelů a zemědělců našim zákonodárcům na srdci příliš neleží. Konference by měla přijít s návrhy, jak v případě opakování se koronavirové situace udržet české farmářské trhy v provozu,“ uzavřel Jiří Sedláček.

ASOCIACE FARMÁŘSKÝCH TRŽIŠŤ ČR, www.aftcr.cz

Asociace farmářských tržišť ČR sdružuje pořadatele poctivých farmářských trhů. Cílem je zvyšovat kvalitu farmářských trhů. Farmářské trhy by měly být prostorem, kde zákazník nakoupí kvalitní, originální české potraviny. Prodávají je výhradně malé a středně velké zemědělské podniky, pekaři, řezníci, rybáři a další. Organizátoři trhů pečlivě dbají na výběr prodejců. Měli by jimi být přímo výrobci, sedláci nebo lidé s nimi těsně spolupracující. Překupníci nemají na farmářských trzích místo. Členové Asociace farmářských tržišť ČR sledují kvalitu prodávaných potravin. Upřednostňují prodej lokálních potravin. Dodržují všechny právní předpisy spojené s prodejem potravin a závazné standardy pro pořádání farmářských trhů, kterými jsou všichni členové vázáni.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 15. 10. 2021

snad to vyřeší

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 13. 10. 2021

farmářské trhy mám moc ráda, ale málo kdy se na nějaký dostanu

Odpovědět
dasenaK
dasenaK 13. 10. 2021

Tak nosit tašku sebou, nebo košík

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 531
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.