Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Dopřejte si koupel nohou, odpočine si celé tělo

KamilaK
KamilaK
Vloženo 15. 8. 2020
Líbí se mi
Dopřejte si koupel nohou, odpočine si celé tělo

Dopřejte si koupel nohou, odpočine si celé tělo

Ponořit nohy do horké vody může udělat stejnou službu jako koupel celého těla. Spolu se správnými přísadami můžeme naše tělo léčit a stimulovat.

Jedna z nejoblíbenějších relaxačních metod, které si můžete zařídit přímo doma, je koupel. Napustit vanu horkou vodou, přidat voňavou pěnu a pak se do toho všeho naložit na několik desítek minut. Někdy si ale nemůžete dovolit ten luxus. Nebo možná máte v koupelně jen sprchový kout. V takovém případě přichází na řadu koupel nohou, která má velmi podobné účinky.

Co se děje s nohami během koupele?

Jakékoliv použití vody na kůži má reflexní účinky na cévy v našem těle. Koupel nohou tedy působí nejen přímo na nohy, ale i na celý lidský organismus. Když ponoříme nohy do horké vody, ta přivede do nohou krev i ze vzdálených částí organismu. V případě, že máme někde v těle zánět nebo infekci, postižené místo je překrvené. Horká voda dokáže ulevit zanícenému místu tím, že odvede přebytečnou krev do nohou. Naopak z míst, která jsou neprokrvená, horká voda neodčerpá krev vůbec. Koupel nohou si tak můžeme dopřát i v případech, že nás bolí hlava, v krku, jsme nachlazení apod.

Horká lázeň stimuluje krevní oběh, zvýší naši teplotu a tím i zvýší aktivitu bílých krvinek, které bojují proti virům. Jakmile tedy ucítíme, že na nás leze chřipka nebo nachlazení, vykoupeme nohy v horké vodě.

Dalším pozitivním účinkem lázně je uvolnění svalů, takže koupelí nohou zároveň relaxujeme. Koupel pomůže také proti nespavosti a stresu. Při horké koupeli se můžeme trochu zapotit a díky tomu z těla dostaneme zákeřné toxiny.

Zrnko nebo kapka štěstí

Ke koupeli nohou stačí obyčejný kyblík, do kterého napustíme vodu. Existují také speciální přístroje na koupel nohou, které mají navíc funkci bublinek a masáže.

Do koupele nohou můžeme vhodnou přísadu. Záleží, jaký chceme, aby měla koupel účinek. Sehnat se dají koupelové oleje nebo soli.

Pokud jsme unavení a hledáme způsob, jak se nakopnout, můžeme do vody přimíchat citronovou trávu. Ta nám dodá energii a už se nebudeme cítit ospalí. Unavený organismus probudí také rozmarýn nebo mořská sůl.

Meduňku nebo levanduli si do koupele přisypeme v případě, že se chystáme spát. Náš spánek bude kvalitnější.

Když nás bolí nohy, jsme nervózní a napjatí, můžeme zkusit přísadu s rozmarýnem.

Jestli  nás bolí svaly nebo trpíme dokonce revmatismem, doporučuje se do koupele nohou přidat arniku.

Když horká voda škodí

V případě, že trpíme na křečové žíly, bude lepší se koupeli nohou v horké vodě vyhnout. Cévy se v horku rychle roztahují a v chladu zase stahují. Větší výkyvy teplot proto nemocným cévám nesvědčí. Nepružné a slabé cévy nedokážou tak rychle reagovat na změnu teploty. Mohli bychom poškodit jejich slabé a nepružné stěny.

Jak zakončit koupel

Po koupeli nohy pořádně osušíme, namažeme oblíbeným krémem a půl hodiny neděláme nic namáhavého.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 31. 8. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 17. 8. 2020

paráda

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 16. 8. 2020

super

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 16. 8. 2020

super článek Kami

Odpovědět
sipeji
sipeji 16. 8. 2020

Tak to určitě někdy vyzkouším

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 398
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.