Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Líbí se mi

Dopřáváte si večer sklenku? Pozor na alkohol, prázdné kalorie se ukládají do tuku

Líbí se mi
Dopřáváte si večer sklenku? Pozor na alkohol, prázdné kalorie se ukládají do tuku

Dopřáváte si večer sklenku? Pozor na alkohol, prázdné kalorie se ukládají do tuku

Znáte prázdné kalorie? Jsou sice zdrojem energie, ale neobsahují žádné, nebo minimální výživné látky, vitamíny a minerály. Vaše tělo zásobí energií, ta se ale nejčastěji uloží do tuku.

Je to například bílý cukr, který je rafinován z cukrové třtiny nebo řepy. Zbytkový produkt je pak naopak výživná melasa, která je tak na slazení vhodnější. Cukr obsahuje nejen prázdné kalorie, ale podporuje i vznik obezity a cukrovky. Pozor si tedy dávejte nejen na cukrem slazené zákusky a dezerty.

Například i 3 dcl slazené limonády mohou pokrýt celodenní maximální doporučenou dávku cukru. Dávejte tedy ve svém celodenním pitném režimu raději přednost neslazeným nápojům, čisté vodě, bylinným čajům apod. Cukr organismus nepotřebuje ve velkých dávkách. A pokud si o ně vaše tělo říká, vyřešte chuť na sladké raději přirozeně sladkými potravinami, jako jsou obiloviny, zelenina a ovoce.

 

Kombinace alkoholu a cukru v likérech je pořádná kalorická bomba

Dalším příkladem prázdných kalorií je alkohol. Některá vína sice obsahují vitamín C, pivo vitamíny B, na což rádi a hrdě upozorňují zasloužilí pivaři, ale množství těchto látek je naprosto nepatrný v porovnání s množstvím kalorií, které alkohol obsahuje. A pokud váš celkový příjem kalorií není vyloženě nízký, ukládají se pak tyto prázdné kalorie do tukových tkání a jater.

Není až tak důležité, zda je vhodnější pivo, nebo víno, bílé, nebo červené, jak je to s tvrdým alkoholem, záleží vždy i na množství. Stačí si uvědomit, že jeden gram alkoholu představuje sedm kilokalorií (pro srovnání 1 g rýže představuje 3,5 kcal, 1 g vaječného bílku pak 0,5 kcal). A pokud máte oblibu ve sladkých likérech, je třeba připočítat ještě množství cukrů, které obsahují. To už může být pěkný zákusek.

 

Víte, za jak dlouho vyběháte láhev dobrého vína? Dočtete se v dalším článku.

 

Máte představu, kolik prázdných kalorií pravidelně spotřebováváte?

Nestálo by za to, přehodnotit svůj jídelníček?

 

Nejen o prázdných kaloriích, ale vše o živinách, jídelníčku s recepty, trénincích a zdravém životním stylu se dočtete také v knize Agátina cesta k dokonalé postavě, zapojit se můžete také do akce Cesta do plavek. Najdete ji i na facebooku.

 

Zajímáte se zdravý životní styl? Další články najdete ZDE.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 31. 7. 2020

My si s manželem občas večer nějakou tu sklenku vína také dáme, ale vždy to prokládáme sýrem, nebo nějakým jiným dobrým jídlem . Ráno nás pak alespoň nebolí hlava . Vloni v létě se manželovi stala taková nepříjemnost. Když jel ráno do práce, tak ho chytli policajti a zjistili u něj zbytkový alkohol. Objednala jsem nám pak hned domů alkohol tester, abychom si mohli ráno sami zjistit, jestli můžeme řídit. Pěkné srovnání jsem našla na https://www.testino.cz/alkohol-testery a objednala jsem Alkohit X5 a už i mě párkrát zachránil .

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 10. 7. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 24. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 4. 2020

Odpovědět
LucieZlín
LucieZlín 3. 6. 2016

Dneska se chystám s holkama na letní kino, u deky mám zabalené dvě Frisca brusinka.. naposledy jsem měla trochu šampanského na Silvestra a před týden trochu domácího bezového vína od maminky.. Jinak vůbec nepiji.. tak snad je to dneska jen ,,malý hřích,,

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 639
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.