
„Maminko můžu si vzít oříšek?“ ptá se tříletá Anežka. „Ano a pořádně ho rozkousej“ odpovídá matka, která si ale nevšimla, že Anežku pošťuchuje při jídle Pavel. „Co se děje! Pavle co jsi udělat Anežce?“ přiběhla matka, která vidí, že Anežka kašle a špatně se ji dýcha. „Ořišek maminko...“ řekl Pavel.
„Anežko, vyplivni to! Jde to? Pořádně kašlej! Křičí maminka na Anežku. Je zle a kašel nepomáhá. Buuum buummm do zad jednou, dvakrát, třikrát… nic.
„Pavle rychle dones mobil“ volá matka, která drží Anežku v předklonu a bouchá ji do zad. Vytáčí 155 a dává telefon na hlasitý odposlech.
(D-dispečer, M-matka)
D: „Dobrý den, záchranná služba.“
M: „Anežka se dusí oříškem, nevím co mám dělat.“
D: „Kolik je ji let?“
M: „Tři, bouchám ji do zad a nepomáhá to.“
D: „Sedněte si na židli a dejte si ji přes kolena a pořádně bouchněte mezi lopatky.. klidně až 5 krát.“
M: Bummm, bummm... "Anežko! Nic.“
D: „Postavte se za ni a obejměte ji rukama tak ať svojí pěstí rychle a silně stačíte nadbřišek – místo nad pupíkem, pod žebry. Tlačte dovnitř a nahoru, opakujte to zase klidně 5 krát.“
M: „Anežko! Podívej se na mě!“
D: „Slyším, že pláče? Povedlo se to?“
M: „Ano, uff… děkuji!“
D: „Teď mi řekněte, kde jste? Pošlu vám sanitku.“
M: „Jako adresu – Pospíšilova 340.“
D: „Dobře, sanitka vyráží a na zvonku je jaké jméno? A jak je na tom Anežka?“
M: „Hanáková. Anežka pláče ale vnímá, dýcha. Děkuju vám.“
D: „To jsem ráda, byla jste šikovná. Sanitka je na cestě. Anežku hlídejte a snažte se ji uklidnit. Kdyby se něco změnilo, tak znova zavolejte.“
M: „Už se zklidňuje. Dobře, děkuju.“
D: „Na shledanou.“
Položíme dítě na předloktí, prsty fixujeme hlavičku (hlava dítěte je níž než hrudník) a opakovaně (5x) udeříme mezi lopatky.
Opakujeme vypuzovací manévry dokud neodstraníme překážku, nebo dokud dítě neztatí vědomí. Je-li dítě v bezvědomí musíme zahájit resuscitaci.
3 minutová teorie je za vámi a co praxe? Na našem kurzu si prakticky vyzkoušíte nejen postup první pomoci při dušení ale i další ošetření – zastavení krvácení, oživování dětí aj.
Přijďte na zážitek, který může zachránit život!
Autorka – Lucie
Zdroje:
HASÍK, Juljo a kol. Standardy první pomoci. [online]. Praha : Český červený kříž, © 2017. [cit. 5. 5. 2017]. ISBN 978-80-87729-17-5. Dostupné na: http://www.cervenykriz.eu/cz/628.aspx
Aplikace Záchranka, z.ú. První pomoc. [online]. Brno : Aplikace Záchranka, z.ú © 2017. [cit. 5. 5. 2017]. Dostupné na: http://www.zachrankaapp.cz/
Místo, kde můžeš psát a diskutovat
super rady
I nás to, díky bohu, minulo. teoreticky to znám, ale nevím, jestli bych nezpanikařila. Je dobré znát, co dělat.
To je fajn. Panika není nic co by k první pomoci nepatřilo... spíše naopak. Je to normální reakce na "nenormální situaci" tzn. nebojte se emocí, patří k tomu. Důlžité je začít něco (volat, jednat) dělat.
naštěstí mě toto s dětmi nepotkalo
kdyby měli všichni takové štěstí, tak by to bylo fajn