Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lenka Nejedlá
Vloženo 13. 8. 2019
Líbí se mi

Děti a hendikepovaní

avatar
Lenka Nejedlá
Vloženo 13. 8. 2019
Líbí se mi
Děti a hendikepovaní

Děti a hendikepovaní

Jako dospělí máme zodpovědnost učit děti o světě a způsobu, jak funguje. Zdá se, že některé lekce přicházejí přirozeněji než jiné. Nedotýkejte se rozpáleného sporáku! Rozhlížejte se před přechodem přes silnici! Ano, to jde snadno. Ale mluvit s dětmi o postižení se zdá být těžší snad i proto, že jsme se o tom ani my sami tolik nenaučili.

Schopnost nebo zvědavost

Když načneme s našimi dětmi rozhovor o zdravotním postižení, je důležité jim dát prostor na otázky a uspokojit jejich zvědavost. Lidské bytosti jsou obecně náchylné k tomu, aby si všímaly rozdílů. Ať už do místnosti vstoupí někdo s růžovými vlasy, nebo vjede jiný na vozíku, vždy to upoutá pozornost a vzbudí náš zájem. Pozorování je důležitou součástí lidské zkušenosti a někdy to opravdu může být na první pohled neobvyklé, znepokojující, až nepříjemné.

Zvědavost nám umožňuje učit se a rozvíjet se, abychom zlepšili naše povědomí o světě. Díky dětské zvědavosti můžeme ve skutečnosti podpořit empatii a začlenění postižených do společnosti. Proto bychom se neměli vyhýbat odpovědím na otázky. Jsou přínosné, představují příležitost ke snížení stigmatu, obklopujícího postižení.

Určitě jste zažili situaci, kdy dítě ukazuje na někoho s viditelným postižením. Je pravděpodobné, že rodič dítěte přejde všechno mlčením a bude se snažit odtáhnout dítě z místnosti bez jakéhokoli vysvětlení. Takovým chováním, "běžným", ale přitom škodlivým, vznikne chybné spojení mezi postižením a studem. Zdravotně postižený i dítě si všimnou rozpaků a vaše ratolest začne vnímat postižení jako něco ostudného, čemu je třeba se vyhnout. Když zacházíme s postižením jako s tabu, učíme to i naše děti.

Jak na to?

Uznávání důležitosti vzdělávání v oblasti zdravotního postižení je jedna věc. Úspěšná implementace pak věc druhá. Pro postižení používejte správný jazyk, vyhýbejte se hanlivým výrazům nebo odsuzování, vynechejte negativní komentáře. Odpovězte na otázky otevřeně a upřímně. Měli bychom dětem vštípit, že postižení je jen další formou osobnosti, že jde o jinou individualitu. Buďte pozitivní.

Nikdo na světě není stejný jako někdo druhý, ale sdílíme jednu společnou věc: touhu být součástí společnosti. Chceme, aby s námi ostatní zacházeli s respektem. Postižení je děsivé pouze tehdy, když k němu tak přistoupíme.

Vytvářením pozitivních zkušeností se zdravotním postižením můžeme naše děti naučit být laskavými, empatickými spojenci komunity zdravotně postižených. Můžeme je naučit, jak být dobrými přáteli a dobrými lidmi ve světě, kde jsou všichni jedineční, i ti z nás, kteří jsou nějak postižení.

LE

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 27. 5. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 14. 8. 2019

Odpovědět
janinkad
janinkad 13. 8. 2019

pravdivý článek

Odpovědět
avatar
Mirka Vaľová 13. 8. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 019
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.