Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Janeta99
Janeta99
Vloženo 23. 11. 2017
Líbí se mi

DEPRESE - pomozte nemocným rozpoznat jejich diagnózu

Janeta99
Janeta99
Vloženo 23. 11. 2017
Líbí se mi
DEPRESE - pomozte nemocným rozpoznat jejich diagnózu

DEPRESE - pomozte nemocným rozpoznat jejich diagnózu

Deprese

Hlavní příznaky deprese

Depresivní nálada. Tuto náladu nemocní popisují jako smutnou, bezradnou, zoufalou, bolestnou, ale i prázdnou či naopak podrážděnou.

Ztráta zájmů nebo potěšení při aktivitách. Nemocný nepociťuje příjemné emoce u koníčků a zájmů, které jej dřív těšily, a přestává se jim věnovat. Podobné je to i s přáteli se kterými se brzy přestává stýkat.

Pokles energie nebo zvýšená únava. Nemocný zvládá méně činností za stejnou dobu jako když byl zdravý (např. denní hygiena, domácí práce, zaměstnání atd.)

Vedlejší příznaky

Tyto vedlejší příznaky určují závažnost depresí

Ztráta sebedůvěry nebo sebeúcty. Objevují se pocity selhání a neschopnosti.

Opakované prožívání či sdělování výčitek a pocitů viny, které jsou přehnané nebo neodůvodněné

Opakované myšlenky na smrt nebo sebevraždu nebo jakékoliv sebevražedné chování

Stížnosti nebo důkazy svědčící o snížené schopnosti myslet nebo soustředit se, nerozhodnost a váhavost Změna psychomotorického tempa, které se projevuje zpomalením (méně často zrychlením) myšlení, řeči a aktivity

Poruchy spánku, obvykle nespavost (méně často zvýšená spavost)

Změna chuti k jídlu, obvykle nechutenství s poklesem váhy (méně často zvýšená chuť k jídlu a váhový přírůstek)

Závažnost onemocnění

Podle počtu a závažnosti depresivních příznaků se deprese dělí na mírnou, středně těžkou a těžkou. Při těžké depresi se mohou objevit i psychotické příznaky jako bludy (např. nevývratné přesvědčení o své vině a hříšnosti) nebo halucinace (např. hlasy, které sdělují jedinci, že způsobil katastrofu).

Rozpoznat depresi v situaci, kdy jedinec s těmito problémy vyhledá odborníka, nebývá složité. Problém je, že sám nemocný nemusí u sebe depresi vůbec rozpoznat nebo příznaky deprese nepovažuje za projev nemoci. Zvýšenou únavu si může vysvětlovat jako lenost, sníženou výkonnost jako svou neschopnost, špatně soustředění jako zhloupnutí, přehnané výčitky jako oprávněné a sebe samotného pak vnímat jako člověka neschopného, hloupého, špatného, který zaslouží potrestat. Tato změna myšlení může být velmi odolná vůči snaze okolí snášet důkazy o opaku, myšlení depresivního člověka je v přesvědčivosti vždy o krok napřed.

Důležitá je proto role rodiny, přátel, učitelů, spolupracovníků či praktických lékařů, kteří mohou "diagnostikovat" depresi dříve a přesněji než sám nemocný. Přesvědčit člověka s depresí k vyhledání pomoci a léčbě však nemusí být jednoduché. Vhodné je zaujmout chápavý a trpělivý přístup, poukazovat především na viditelné změny, které u takového člověka pozorujeme proti jeho normě a doporučovat kontakt s odborníkem a to co nejdříve, aby mohla být zahájena včasná léčba.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 9. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 30. 3. 2020

zajímavé

Odpovědět
Klára Hrbáčová
Klára Hrbáčová 19. 2. 2018

Zajímavý článek.

Odpovědět
Clairest
Clairest 24. 11. 2017

Deprese je zlo

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 510
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.