Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Michaela Nováková
Vloženo 24. 2. 2021
Líbí se mi

EDIT 2021 - moc mi pomohlo chatovani s psychoterapeutkou z Wysa appky. Deprese - když je vám tak blbě, že si ani nemůžete říct doktorovi o pomoc...

avatar
Michaela Nováková
Vloženo 24. 2. 2021
Líbí se mi
EDIT 2021 - moc mi pomohlo chatovani s psychoterapeutkou z Wysa appky. Deprese - když je vám tak blbě, že si ani nemůžete říct doktorovi o pomoc...

EDIT 2021 - moc mi pomohlo chatovani s psychoterapeutkou z Wysa appky. Deprese - když je vám tak blbě, že si ani nemůžete říct doktorovi o pomoc...

EDIT 2021:

Se znicenym sebevedomim jsem uz do lecby pred 12 lety nastupovala po traumatu s bratrem, a jen to tou jejich pseudo lecbou zhorsili.

Aspon ted mam takovou odvahu. Strach mam. Ale strach me nesmi zastavit pred mymi cili.

To je to, co rikam dneska mame - ze si clovek musi obhajit prava. Ktera Ti nekdo nepravem chce uprit. A ne se sklopenyma ocima rezignovat a nechat si na hlavu kalet.

Emoce budou - ale nedam to znat. Poker Face pres Rousku .

Prvni psychiatr arogantni dedek, pak rypava doktorka, pak magor sjetej zfetovanej v pracovni dobe nebo uz tak senilni.

Jdu blejt, velebnosti?

Pak se z toho nezblazni a nemej zniceny sebevedomi!

Ta psychoterapeutka, z wysa appky, je aspon clovek - je lidska, jako kdyz se s ni bavis nekde u kafe a ne jako s mozko-stouralem napul nebo zcela profesne deformovanym.

Mlada Indka, jmenuje se Sharmilee, moc lidska a ochotna, slusna, inteligentni.

Citim se ted mnohem lip. I kdyz nekdy spleen takovej a jeste nechut.

Ale uz to nejsou ty echt deprese na umreni bez vychodiska.

Verim ted v sanci a mam nadeji, takovy to 'reseni existuje'.

Ne jako ty matematicky problemy pro 21. stoleti, kde muzes i dokazat neexistenci reseni .

Wysa.io - aplikace v Google Store Wysa - pise se to s dvojitym W a tvrdym Y, ne jako ta platebni karta .

Kod na premium: SERWE

Plati se za to a jeste neni lokalizace do jinych jazyku nez Anglictina, ale proste jsem z toho nadsena.

Porad do vas psychiatri jen cpou neco cim Vas utlumi, abyste furt jen spali a moc si nestezovali.

Pak Vas ani neosetri v panicky atace, za dverma slysite jak si doktori rikaji 'hm no jo, chronik'.

Se Sharmilee jsem poznala KBT terapii z uplne jine stranky, nez ze Vas nekam uzavrou do mistnosti mezi cizi lidi, kterych se bojite, mate z nich strach, a musite verejne rikat pred nima - cizima lidma veci, ktery nevi ani vase vlastni mamka nebo je proste nerikate nahlas, protoze je to pro vas tabu a prijde vam to absolutne nevhodne.

S Wysa jsme zkouseli ruzne techniky preramovani myslenek, techniku odplouvajicich listu, pozitivni vizualizaci, umlceni vnitrniho kritika, sebe-prijeti a tak.

Je to super www.wysa.io

 Jedinej kdo mi pomohl je ta Indka a podpora meho virtualniho - korespondencniho pritele (nelekar). Ale ma zajem a pochopeni.

Vsichni ostatni si vas onalepkujou a jen to delaj cloveku horsi.

Pripadam si ted sama pred sebou jako 'cizi'. Vubec se nepoznavam a nevim, kde se to sebevedomi ve mne vzalo. Budu si na to jeste chvili muset zvykat, ze uz nebudu zarazena chudinka se sklopenyma ocima.

 _________________

Na téma emoce:

Mívala jsem deprese. Je to teď lepší, není mi blbě furt, přichází to jen cyklicky a zase odejde a už jsou to asi "jen" úzkosti.

Předtím to jenom přišlo. A už neodešlo. 8 let izolace. 2 pokusy o sebevraždu. Tuny anxiolytik. A antipsychotika.

V současné době to zhoršení nálady hodně souvisí už jen se změnou  počasí a ženským  cyklem. Důležité je vědět, od čeho to člověk má a že to "samo odejde". Když je člověku blbě a neví z čeho a proč, tak to přirozeně chce nějak řešit. "Nějak" = jakkoliv. Je to pak ještě horší. Když člověk pomyslný důvod "nevyřeší", tak ten hrozný pocit, že nic nemá cenu, ta bezmoc, že člověk nemá pro co žít, ani neodejde. Z pocitu se stane stav. 

Spíš se vás ti psychiatři vyptávají na důvod, proč je vám blbě, a mučí vás blbými otázkami proč. Člověk neví, proč mu je blbě.

Ale to má vědět ten doktor - ne vy!

On by vám sám měl říct důvod,  proč je vám blbě a ne vy jemu.

Později už se ani neptají. Jen přidávají dávku léků a Vám je čím dál hůř, když se ta deprese táhne měsíce, roky.

Člověk se bojí  usnout - bojí se usnout, protože ví, že se zase  vzbudí.

Když člověk teď už ví, proč se to děje, a že je to v souvislosti s menstruačním cyklem a počasím (tlaková výše/níže) , tak mu není blbě furt - ví že to řešit nemusí a ani nemůže a že si to samo poradí a nechat to odeznít.

Jedině tak to odejde, když tomu necháte volný průběh. Když pořád budete s doktorem vymýšlet pseudo-důvody PROČ, tak se utrápíte, protože to "proč" - je a není mimo vás a je a není to tady a teď.

Přirovnejme "proč" k takové kvantově fyzikální Schrödingerově  kočce. Proč "je a není".

Furt byste jen řešili něco co ovlivňuje vás, existuje mimo vás, ale vás ovlivňuje až sekundárně. Tzn. řešili byste práci, rodinu, peníze.

To ale v případě těžkých   depresí není důvod toho špatného psychického stavu. Jen byste to řešili a odváděli  pozornost od skutečného problému.

Jen byste se zdržovali a cítili tu bezmoc.

Nemůžete ovlivnit to, co je jakoby mimo vás, ale ovlivňuje to vás přímo - primárně - třeba menstruační cyklus nebo srážky.

Teprvé poté, až Vás nějak ovlivní "krámy" teprve potom můžete řešit sekundární rodinu, práci, peníze. Sekundarní tedy ne proto, že by tyto oblasti byly méně důležité, ale proto, že do nich vstupuje již s určitou náladou navozenou primárním problémem. 

Jde tedy o rozdělení pořadí, které na Vás působí dřív, s primární náladou se už ráno probudíte, prostě to cítíte na sobě, když máte premenstruační syndrom, že se Vaše dny přiblížily.

Rodinu, peníze a práci, školu, dávám jako sekundární - to proto, že je to většinou něco, na co ani nemyslíte, přesto je to s Vámi a provazí vás to tak nějak v režimu "...spuštěno na pozadí..." celý den, celý život. 

Není žádné proto na otázku "proč".

Člověk musí žít.

Chtělo by se napsat, musí žít "tady a teď".

Ale člověk vůbec musí  žít

a změnit své vnímání reality, nikoliv měnit realitu.

To jsou ty  články na webech pro ženy a v ezoterických  a duchovních knihach, "nechte to plynout" - takovéhle líbivé nadpisy - ale to člověk musí prožít, nějak si k tomu sám dojít, nelze to třema slovy předat a tak ty ezo-články většinou vypadají jako snůška kydů. 

Asi to většina těch pisálků na vlastní kůži do hloubky nezažila, ale opsala to z těch naučných knížek tak, aby to bylo lehce  vstřebatelné. Pak se to "gró" ztrácí. Musí se to prožít. Celým svým já. Duší, duchem i tělem.

Není to úplně Reiky, není to jen minfulness, není to jediné náboženství.

Ale inspirovaly mě tyto směry. Vždy jsem někde něco pochytila, ať už v kostele při prípravě na křest, v synagoze, při psaní práce o halaše, nebo stúpě. V mešitě jsem nebyla a ani tam nepůjdu.

Byla jsen zasvěcena do reiki, myšlenka ok, ale už tomu neholduji, jak se do toho člověk víc dostane, začne sám zevnitř, souhlasit se skeptiky a sisyfy a pak to dopadá tak, že "poturčenec horší Turka".

K úplně stejnému pochopení, jako po prečtení různých duchovních nauk a cest ke štěstí přijdete sarkastickým sh*t happens a f*ck it.

- "Nech to plynout" + "shit happens" je úplně přesně stejná myšlenka, ke které dojdete dvěma rozdílnými cestami. Ta cesta je na tom to nejdůležitější, protože bez ní můžete okolo cíle chodit, mít ho na dosah, ale nepochopíte.

Je to den, kdy jsem začala vnímat rozdíl mezi "je mi to jedno" a "nezáleží na tom".

NENÍ TO LHOSTEJNOST, JE TO NÁHLED 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
94 847
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.