
Datle se vyskytují v pouštních a subtropických oblastech. Největšími producenty datlí jsou Irák, Egypt, Maroko, Alžírsko, Tunisko, Španělsko. Roční produkce je cca 20 tun.
Datle pocházejí z Přední Asie (Mezopotámie). Člověkem jsou pěstovány odhadem 5000 let.
Datle jsou plody datlovníku pravého (palma).
Čerstvé datle jsou bobule zbarvené od žluté přes oranžovou, červenou i černou. Jsou to oválné plody dlouhé 3 až 7 cm a široké okolo dvou centimetrů. V každém plodenství jich bývá až 100. Palma plodí jedenkrát do roka a lze z ní sklidit až 100Kg datlí.
Strom je vysoký až 30 metrů. Listy bývají až 2m dlouhé. Daří se jim při vysokých teplotách, ale potřebují dostatečnou závlahu (úsloví "musí mít nohy ve vodě hlavu na slunci"). Datlovník je dvoudomá rostlina (samčí a samičí rostliny).
Existuje cca 300 různých druhů (kultivarů).
Čerstvé datle obsahují 25 a 50% cukrů.
100g sušených datlí obsahuje až 300 kcal. 100g čestvých datlí obsahuje 107kcal.
Díky velkému množství přírodních cukrů se jedná o rychlý zdroj energie pro lidský organismus. Podle výzkumů nezvyšují hladinu glukózy v krvi. Datle je ovoce s nejvyšší energetickou hodnotou.
Datle pomáhají při nespavosti (obsahují tryptofan - základ pro tvorbu spánkových hormonů), snižují krevní tlak.Datle jsou považovány za mírné afrodisiakum pro ženy i muže.
Místo, kde můžeš psát a diskutovat
datle jsou fajn
datle zbožňujeme, že pomáhajú proti nespavosti,som netušila.
Datle máme rádi.
datle miluji