Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Ludmila Toboláková
Vloženo 15. 6. 2018
Líbí se mi

Cukrovka, jak ji neznáte – část první

avatar
Ludmila Toboláková
Vloženo 15. 6. 2018
Líbí se mi
Cukrovka, jak ji neznáte – část první

Cukrovka, jak ji neznáte – část první

Cukr, glukóza, inzulin

Jídlo, které organismus přijímá, tělo přeměňuje na jednodušší látky, které pak zpracovává. Uhlohydráty – škrob, cukry, ale i alkohol procházejí chemickými reakcemi, na konci kterých vzniká nejjednodušší cukr – glukóza. Glukóza je pro tělo zdroj energie, z trávicího traktu se krví dostává k buňkám celého těla. Na to, aby se glukóza dostala dovnitř buňky a tam se proměnila na energii, potřebuje inzulínInzulín je hormon, který produkuje slinivka břišní – pankreas. Po jídle, pokud je v těle dostatek glukózy, vyplavuje se i inzulín, který glukóze „otevírá“ vchod do buňky.

Při cukrovce tělo buď přestane vyrábět dostatek inzulínu, který se tvoří ve slinivce břišní (diabetes mellitus 1. typu) nebo nevyužívá inzulin správně (diabetes mellitus 2. typu). V obou případech poruchy dochází ke zvýšení koncentrace krevního cukru(hyperglykémie). Právě vysoká hladina cukru v krvi způsobuje u diabetických pacientů poškození krevních cév, což vede k závažným zdravotním komplikacím, které mohou vážně ohrozit zdraví pacienta.

Tak tolik úryvek z internetu. A teď něco z praxe. Bohužel se stále častěji setkávám s rodiči nebo s rodinnými příslušníky, kteří mají doma dítě, u něhož lékaři diagnostikovali v 18. měsících cukrovku prvního stupně. Rodiče k lékaři přivedla skutečnost, že dříve divoké, nespoutané a spontánní dítě je najednou velmi rychle unavené, spavé, bez nálady. Vyžaduje hodně tekutin a taky hodně čurá. Jak rodičům, tak celé rodině se ze dne na den převrátí celý život. Dítě dostane inzulínovou pumpu (což je běžná léčba) a celá rodina se s tím snaží vyrovnat. Je stále více dospívajících anebo dospělých lidí, kteří touto nemocí onemocní a bohužel rok od roku jejich počty stoupají. Je ale potřeba si uvědomit celý rozsah tohoto onemocnění. Nejde totiž jen o onemocnění slinivky, ale o celý systém látkové výměny. Bez úpravy jídelníčku se to neobejde. Slinivka není tak pružný orgán, jako je např. žlučník a reaguje velice podrážděně na každé nedodržení diety, tedy na každý nevhodný i velice nepatrný kousek potravy. Slinivka se upravuje jen velmi pomalu, asi právě proto, že její „království sliznic“ je obrovské. Slinivka vyrábí nebo má vyrábět enzym, který obhospodařuje všechny sliznice, počínaje nosohltanem a konče třeba dělohou nebo tlustým střevem.

Všechny choroby, projevující se např. na dýchacích cestách, vlastně nejsou chorobami dýchacích cest, nýbrž opět chorobami látkové výměny.  V daném případě je pravým původcem  těchto potíží slinivka.  Problematika cukrovky je trošku rozsáhlejší, takže se k ní vrátíme za týden. Vše výše uvedené platí i pro dospělé.

 

Přeji hezký den.

Vaše Lidka

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ludmila Toboláková 18. 6. 2018

Jsem potěšena, děkuji

Odpovědět
avatar
sipeji 18. 6. 2018

takové informace se hodí

Odpovědět
avatar
konatovka 17. 6. 2018

Dobré informace nejen pro diabetiky.

Odpovědět
avatar
sipeji 16. 6. 2018

děkuji za užitečné informace

Odpovědět
avatar
Tvořilka97 16. 6. 2018

Skvělé. Děkuji

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
83 853
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.