Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 26. 4. 2021
Líbí se mi

Čtyři jednoduché tipy jak překonat jarní únavu

evabel
evabel
Vloženo 26. 4. 2021
Líbí se mi
Čtyři jednoduché tipy jak překonat jarní únavu

Čtyři jednoduché tipy jak překonat jarní únavu

Namísto radosti z konce zimy vás zachvátila rozmrzelost a malátnost? Bojujte proti nim přirozenými a osvědčenými prostředky. Kromě detoxikace, mezi ně patří doplnění potřebných vitamínů, pohyb na čerstvém vzduchu i jarním slunci a dostatečný odpočinek. 

Vitamíny

Za svou špatnou náladu vděčíte snížení hladiny serotoninu a vitaminu D, což zavinil mimo jiné nedostatek světla v zimních měsících. K doplnění hladiny serotoninu je nutná aminokyselina tryptofan, kterou obsahují potraviny jako např. avokádo, tvaroh, vejce, pšeničné klíčky a samozřejmě čokoláda (vyberte si raději hořkou s vysokým obsahem kakaa).

Vitamin D vzniká v kůži vlivem slunečního záření, ale když hřejivé paprsky nejsou k dispozici, najdete ho především v rybím tuku a rybách jako jsou sardinky, losos nebo tuňák. Vitalitu podpořte zvýšenou konzumací vitaminu C, stačí do svého jídelníčku zařadit citrusové plody (citrony, pomeranče, grapefruit, pomelo), šípky, rajčata, brokolici, květák, kiwi, brusinky, špenát, papáje, jablka apod. Pokud sázíte na doplňky stravy, můžete vyzkoušet některé osvědčené preparáty na přírodní bázi. Velmi účinným a oblíbeným prostředkem na detoxikaci organismu je například Chlorella, zelená sladkovodní řasa v tabletkách, která nejen čistí, ale také doplňuje potřebné látky jako je zinek, aminokyseliny, betakaroten a další. Mnoho lékárníků vám doporučí také Aloe Vera, legendární rostlinu známou pro své zázračné čistící účinky jak zevně, tak i vnitřně.
 

Detoxikace

Abyste znovu získali ztracenou energii, pokuste se své tělo odlehčit a pročistit. Detoxikaci střev zajistíte dostatečným přísunem čerstvé zeleniny a omezením slazení a ledvinám ulevíte, pokud budete dodržovat pitný režim složený hlavně z vody a čaje. Množství tekutin, které bychom měli vypít, se odvíjí od naší hmotnosti a obvykle se počítá cca 1 dl tekutiny na každé 3 kg. Při váze 60 kg bychom tedy měli vypít zhruba 2 litry vody, v období detoxikace lze toto množství i mírně zvýšit. Kromě čajů, jimiž se budeme zaobírat dále, je vhodným detoxikačním nápojem také teplá voda ochucená několika kapkami citronu.

K detoxikaci organismu patří i odlehčený jídelníček, nesmí chybět dostatek ovoce a zeleniny, nejlépe ke každému dennímu jídlu a alespoň 500 gramů za den. Prospěje vám, když nebudete jíst červené maso, uzeniny, cukr, pokuste se vzdát také alkoholu a černé kávy. Dejte přednost celozrnným variantám potravin. Za malátnost organismu také možná vděčíte přetíženým játrům. Blahodárným vlivem na ně působí třeba za studena lisovaný olivový olej, citrusy, med, artyčoky a řepa, která slouží jako tonikum pro jaterní tkáň. Chřest pomáhá redukovat záněty a díky obsahu manganu játra pročišťuje, stejně jako celer a ředkvičky. Mrkev a čekanka zvyšují množství vylučované žluči. Pórek pomáhá regenerovat jaterní buňky. Pokud chcete rovněž omezit příjem chemikálií, nakupte si ovoce a zeleninu v biokvalitě, k čemuž jsou jako stvořeny farmářské trhy.
 
V rámci zvýšeného pitného režimu je vhodné konzumovat nápoje, které detoxikaci podporují – zejména bylinné čaje. Už z dob našich prababiček víme, že krev a celý organismus nejlépe pročistí kopřivový čaj, pampeliškový čaj zase odlehčí trávicí trakt. Obecně známé jsou i zdraví prospěšné účinky zeleného a bílého čaje, jejichž lístky obsahují vitamíny A, B1, B2, B12 a C – a navíc nezbytné minerály jako železo, magnézium, mangan, draslík, vápník, měď, fosfor, nikl a zinek. Navíc snižují hladinu cholesterolu, chrání zubní sklovinu a napomáhají trávení. Prospěšné jsou i mnohé výluhy, které sice nepocházejí přímo z listů čajovníku, nicméně jejich příznivý vliv je nepochybný. Patří mezi ně například Lapacho (vnitřní kůra stromu lapacho), Maté Yerba (listy cesmíny uruguayské) nebo Rooibos (čaj z červeného keře). Maté má navíc výrazně povzbuzující účinky, Rooibos působí proti alergiím a neobsahuje kofein. Pokud jste tedy milovníci čajů, zajděte do některé z čajoven či specializovaného obchodu a pořiďte si dostatečnou zásobu. Čaj se totiž nikdy neztratí.

Pohyb

V předchozím ročním období se vám pravděpodobně nijak zvlášť nechtělo pobývat v mraze venku či se dokonce věnovat outdoorovým aktivitám. Ti, co v tělesné námaze neustali, se na jaře určitě cítí lépe, ostatní by měli do své každodenní rutiny nějaký ten pohyb přidat. Při čím dál slunnějším počasí je v podstatě radost jít posledních pár zastávek cesty z práce raději pěšky a do víkendového programu naplánujte procházku nebo malý výlet na kole. Pokud potřebujete stimulaci kolektivem, zapište se do jarních kurzů cvičení. Máte-li nedostatek času a jste rádi, že stíháte vše, co musíte, zkuste vibrační plošiny. Na vibrační plošině stačí cvičit 10-15 minut, a přesto procvičíte všechny svalové skupiny, které potřebujete. Je to tedy ideální varianta cvičení pro všechny, kteří nemají dostatek času, a přesto pro sebe chtějí něco udělat.

Sauna

Saunování pomáhá podpořit imunitu, uvolnit svaly i psychiku, a zbavit se bezprostředního působení stresu. Je ideálním způsobem, jak odstranit nežádoucí látky z organismu. Parní sauna zrychluje metabolismus, posiluje imunitu, odvádí nečistoty a tuky z těla ven, zlepšuje cirkulaci krve, zvyšuje srdeční výkon aj. Takzvaná infrasauna pracuje na principu světelné energie slunce a díky tomu může proniknout do podkožních tkání, kde zlepšuje cirkulaci krve a podporuje celkový metabolismus. Pokud nemáte kardiovaskulární obtíže, vysoký tlak či jiné kontraindikace, na nic nečekejte a šup do tepla!

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 27. 4. 2021

Naštěstí mě jarní únava netrápí, já jsem na jaře plná energie, horší je to v zimě.

Odpovědět
lemur
lemur 27. 4. 2021

Dobré rady.

Odpovědět
evabel
evabel 27. 4. 2021

Děkuji

Kahomar
Kahomar 26. 4. 2021

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 286
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.