Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Zdeňka 68
Zdeňka 68
Vloženo 28. 3. 2019
Líbí se mi

Co všechno koření obsahuje

Zdeňka 68
Zdeňka 68
Vloženo 28. 3. 2019
Líbí se mi
Co všechno koření obsahuje

Co všechno koření obsahuje

CO VŠECHNO KOŘENÍ OBSAHUJE?

Alkaloidy – Působí na centrální nervovou soustavu, mohou zklidňovat, nebo dráždit, zmírňovat, nebo naopak zvyšovat bolest. Často jsou vysoce toxické, ale jsou i účinnými léky. Najdeš je například v pepři, pískavici, paprice, černuši nebo puškvorci.

Glykosidy – Podporují chuť k jídlu, zklidňují dýchání a regulují srdeční činnost, některé mají například i močopudné účinky nebo uvolňují křeče. Najdeš je ve skořici, hřebíčku, zázvoru, muškátu, badyánu, jalovci, šafránu a dalších.

Saponiny – Látky ve větším množství jsou jedovaté. Mírně dráždí sliznice trávicího traktu. V malém množství mají močopudný a protizánětlivý účinek. Zlepšují vykašlávání a rozpouští hleny. Saponiny obsahuje tymián, černuše, brutnák, pískavice, majoránka a další koření.

Hořčiny – Tyto hořké látky řadíme do glykosidů. Ovlivňují zejména činnost trávicího traktu, podporují tvorbu slin, žaludečních šťáv, střevní peristaltiku, zlepšují chuť k jídlu a usnadňují tělu vstřebávání bílkovin. Jsou obsažené například v zázvoru, majoránce, puškvorci, levanduli, chmelu.

Flavonoidy (=bioflavonoidy) Mezi tyto látky patří třeba kvercetin, rutin nebo hesperidin. Zdrojem je třeba routa nebo albedo (bílá část plodu mezi dužinou a slupkou) citrusů. Pomáhají proti lomivosti kapilár, kornatění tepen i vysokému krevnímu tlaku.

Silice (éterické oleje) – Velmi různorodá skupina látek. Ovlivňují dýchání a trávení, ničí bakterie, mají močopudný účinek, ale také tlumí činnost nervového systému. Jsou obsažené v hluchavkovitých rostlinách, v mátě, mateřídoušce, tymiánu. Také ve fenyklu, chmelu, kmínu a v citronové kůře, skořici, zázvoru, badyánu a mnoha dalších kořeních

Vitamíny – Zvyšují výkonnost a odolnost proti nemocem. V „zeleném koření― (natích) je obsažen především vitamín C, A, skupina vitamínů B. Sušení výrazně snižuje obsah vitamínů, stejně jako vaření, proto se doporučuje dávat natě až do hotových pokrmů. Vitamín C obsahuje křen, petrželka, kopr, pažitka, libeček, cibulová nať, kopřivy a mnoho dalších. Vitamíny skupiny B jsou obsaženy v naťových kořeních a v cibuli. Vitamín A najdeš v nati celeru, petržele, kopru i cibule, dále třeba v řeřiše.

Fytoncidy – I v malém množství mají schopnost ničit některé choroboplodné zárodky – viry, bakterie a plísně. Některé pomáhají odstranit i střevní parazity. Sušením se neničí. Fytoncidy obsahuje cibule, česnek, křen, koriandr, rozmarýn, a najdeš je také ve chmelu, hořčici nebo tymiánu.

Třísloviny – Látky působící proti průjmu, krvácení nebo nadměrnému pocení. Mají antivirové a antibakteriální účinky. Najdou se v bazalce, yzopu, saturejce, majoránce a dalších kořeních.

Barviva – Příkladem těchto látek je například chlorofyl, který je obsažený v zelených natích a má antibakteriální účinky, nebo již dříve zmíněné flavonoidy.

Slizové látky – Tento druh látek má schopnost bobtnat ve střevech, čímž způsobuje mírně projímavý účinek. Chrání sliznici zažívacího traktu před dráždivými látkami. Jsou obsažené v brutnáku, puškvorci, v pískavici nebo ve skořici.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 30. 5. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 26. 3. 2020

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 29. 3. 2019

Skvělý článek

Odpovědět
lemur
lemur 29. 3. 2019

Pěkně popsané.

Odpovědět
janinkad
janinkad 29. 3. 2019

koření používám dost-ale díky za informace-to jsem opravdu nevěděla

Odpovědět
Zdeňka 68
Zdeňka 68 29. 3. 2019

Děkuji... o koření ještě psát budu více....

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 040
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.