Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Líbí se mi

Cítíte po zimě únavu a přepadají vás deprese? Zatočte se stresem!

Líbí se mi
Cítíte po zimě únavu a přepadají vás deprese? Zatočte se stresem!

Cítíte po zimě únavu a přepadají vás deprese? Zatočte se stresem!

Méně světla a kratší dny, více těžkých jídel a méně pohybu v zimě může mít zásadní vliv na to, kolik máme nyní energie, zda se cítíme unavení a snáze podléháme stresu. Pokud se chcete tomuto stavu na jaře vyhnout, je třeba nastolit opět harmonii. Jak na to?

Bez dostatku slunce se člověk více uzavírá do sebe a častěji pak může trpět depresemi. Po dlouhé zimě, kdy se také méně pohybujeme v přírodě, procházky jsou v chladném období kratší, vyhledáváme vydatnější jídlo, které se déle tráví, méně sportujeme, na nás může tato disharmonie v prvních jarních dnech dolehnout v podobě ztráty sil. Pokud se tedy cítíte unavení, neděste se. Víte proč a můžete to změnit.

Jste i vy plní emocí, reagujete citlivěji, než obvykle, uzavíráte se před světem, nechce se vám do společnosti? Zimní období takové bývá – uzavřenější a citlivější. Každý z nás se s tím musí vypořádat. Stejně jako příroda v zimě odpočívá, je tichá, rostliny uzavírají svou energii do kořenů, potřebujeme odpočívat i my, aby nám energie vydržela až do jara, kdy bude možné načerpat novou čerstvou sílu z probouzející se přírody. Než jaro dorazí v plné síle, můžeme se ponořit více do svých myšlenek, pocitů, snažit se porozumět svým potřebám. Tělo vám svým stavem vysílá signály, které je třeba rozklíčovat. Možná potřebujete něco změnit a přehodnotit

Doplňte energii, zahřejte tělo vhodným jídlem i pohybem a uvolněte napětí

Zvláště zimomřiví lidé, kteří mají často studené ruce a nohy, potřebují v zimě dostatečně zahřát organismus. A to nejen jídlem a pitím a vhodně zvoleným jídelníčkem, který nás zbytečně nezatíží, ale také dostatečným pohybem. I v zimě bychom totiž měli zůstat ve zdravé míře aktivní, abychom rozproudili energii a zahřáli se. Ovšem pozor na vyčerpání, snadno si v tomto období totiž vybijeme baterky.

Udržujte se v kondici s rozvahou a myslete vždy i na dostatečný odpočinek a relaxaci. V zimě a na začátku jara jsou nejvhodnější protahovací cviky, strečink, či jóga, kde je pohyb doplněn i hlubokým dýcháním, které rozpohybuje bránici. Ideální pohyb je i tanec, ve kterém se přirozeně oddáváte rytmu a máte radost z pohybu. I radost je zde totiž důležitá. Čím více rozproudíte svou energii, tím více uvolníte vnitřní napětí a vyčistíte se od přebytků těžkého jídla, léků, ale i nadměrné práce a nahromaděných emocí. Budete se pak cítit daleko lépe, budete silnější, „čistější“ a budete lépe ovládat své vnitřní já

Práci střídejte s dostatečným odpočinkem. Relaxujte, meditujte, zajděte si na masáž

Snadno můžete být vysílení z přemíry práce. Nepřehánějte to, v zimě pracujte méně a více se věnujte odpočinku a relaxaci. Dopřejte si pravidelně masáž, která vás uvolní, napusťte si teplou vanu a nasypte do ní mořskou sůl.

 

Meditujte, uvolněte svou mysl. Zapomeňte alespoň na chvíli na starosti. Vyjeďte si na dovolenou na hory, nebo na prodloužený víkend do lázní. Užijte si wellness, zajděte si do sauny… Možností, jak svému tělu i mysli pomoci z přílišného sevření, je mnoho. Využívejte je a nešetřete na sobě. Zdraví je to nejcennější, co máte.

A abyste zdraví zůstali, je třeba udržet si rovnováhu mezi příjmem a výdejem energie. A to ve svých pocitech, v jídle i v práci. Jedete-li „na doraz“ bez dostatečného uvolnění, dříve či později vám to tělo dá najevo. Vaše rezervy nejsou bezedné, myslete na to včas. 

Dostatek kvalitního spánku dokáže zázraky

Zvláště v těchto dnech po dlouhé zimě je potřeba odpočinku, relaxace a spánku důležitá. Vyčerpáte-li se přílišnou prací či sportem, je nutné najít si čas i na odpovídající kvalitní odpočinek. Pokud se vám odpočinku a relaxace po dlouhou dobu nedostávalo, je logické, že se nyní cítíte vyčerpaní, unavení, bez energie, jste skleslí, smutní... Vaše rezervy hlásí stav nouze. Je třeba se zastavit a zvolnit. Teď hned.

 

Doba spánku a snění je pro dostatečnou relaxaci a regeneraci organismu nezbytná. Ne nadarmo se říká: „Spánek ničím nenahradíš!“Pokud máte se spánkem potíže, je to jasný signál, že tělo není v rovnováze. Je potřeba něco udělat jinak. Dříve než sáhnete po lécích, zkuste raději bylinkové čaje a dopřejte si dostatečný pravidelný relax podle vašich představ. Naslouchejte svému tělu. I nemoc je především příležitost přehodnotit své dosavadní návyky, svůj život a udělat krok správným směrem tam, kde se budeme cítit lépe, budeme vyrovnanější a bez depresí.

 

A jak se po zimních měsících cítíte vy? Odpočíváte a relaxujete dostatečně? 

 

Zajímáte se o jídlo, tradice a zdravý životní styl? Inspiraci najdete i zde:

Polévka vás postaví na nohy a pomůže i při hubnutí

Zelený drink vám dodá energii

Potřebujete očistit tělo a posílit imunitu? Zelené potraviny podpoří i vaši léčbu a regeneraci

Babí léto - doba zrání, sklizně a nových výzev. Vychutnejte si dary přírody!

Pár kilo navíc? Trochu přibrat na podzim a zimu nevadí, hlídejte si ale míru

Jak zůstat fit i v sychravém počasí?

Cítíte zimu a chlad? Syrové ovoce a zeleninu na podzim vyměňte za tepelně zpracované 

Na podzim očistěte tělo, mysl a vykliďte skříně

Nezapomeňte si domů přinést barborku. Na Vánoce vás potěší bohatstvím květů

Tipy na dárky, které nebudou ležet ve skříni bez užitku. Darujte zdraví a zážitky

Užijte si adventní Krakov plný dobrého jídla a tradic. Město králů na řece Visle vás uchvátí

10 důvodů, proč mít doma kokosový olej. Pečuje o vaše zdraví i krásu

Spirulina vás posílí, podpoří trávení a pomůže i při hubnutí

Zimní jídelníček by měl zahřát. Užijte si kaše, polévky, luštěniny, ryby i kvašenou zeleninu 

Cítíte po zimě únavu a přepadají vás deprese? Zatočte se stresem!

Jak zdokonalit zážitky z velikonočního stolování? K jídlu zvolte i lahodné víno

Dopřejte si jarní očistnou kúru. Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy vám dodají energii

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Li
Li 21. 11. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 17. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

unavená jsem často

Odpovědět
avatar
Alena Otilová 14. 12. 2019

Na únavu a depresi je nejlepší nějaký wellness pobyt. Manžel tam se mnou jezdit nechce, tak jedu vždy s kamarádkou a perfektně si všechny ty procedůry užijeme. Když jsem hledala vánoční dárky, tak jsem narazila na tyto lázně https://zena-in.cz/clanek/hledate-unikatni-darek-k-vanocum-pobyty-v-laznich-ensana-jsou-presne-to-prave , tak je na jaře hned vyzkoušíme.

Odpovědět
Ovace
Ovace 13. 3. 2017

Únavu skoro pořád

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 633
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.